> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Güncel Meseleler > Güncel Dini Haberler >  Tükenmişlik sendromunun en etkili tedâvisi İnanç
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tükenmişlik sendromunun en etkili tedâvisi İnanç  (Okunma Sayısı 691 defa)
16 Eylül 2012, 17:22:09
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 16 Eylül 2012, 17:22:09 »
TÜKENMİŞLİK SENDROMUNUN EN ETKİLİ TEDÂVİSİ İNANÇ    

   
Tükenmişlik sendromu birçok kişinin adını bile duymadığı bir rahatsızlık. Günümüzün ciddî bir problemi olan bu sendrom, özellikle üretken, başarılı ve gayretli bireylerin strese bağlı sıkıntılarını aşmaya çalıştıkları sırada enerjilerini tüketmeleriyle başlıyor. Bu rahatsızlık hekimler, hemşireler, sosyal hizmet uzmanları, klinik psikologlar, psikoterapistler, fizyoterapistler, öğretmenler, polisler, avukatlar, yargıçlar ve gazeteciler gibi meslek gruplarında daha çok görülüyor.
 
Tükenmişlik sendromunun en etkili tedâvisi ‘İnanç’

UZMANLAR, tükenmişlik sendromunun en büyük tedavisinin ‘inanç’ olduğunu belirtiyor. Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Atilla Yazıcıoğlu, tükenmişlik sendromunun genellikle ‘yaptıkları işte heyecanın gittikçe azalması, tatminsizlik, hizmet vermeleri gereken kişilere karşı olumsuz davranışların başlamasıyla kendini gösteren bir sürecin son basamağı’ olarak tanımlanabileceğini söyledi. Yazıcıoğlu, “İşe gitmek istemiyorsanız, kendinizi işinizi yapmada oldukça isteksiz, ruhen ve bedenen bitkin ve tükenmiş hissediyorsanız; Burnout Sendromu (Meslekî tükenmişlik) açısından kendinizi bir öz değerlendirmeden geçirmeniz uygun olacaktır. Ancak bu hususta asla paniğe ve umutsuzluğa kapılmayın. Çok kolay ve pratik bazı uygulamalarla rahatlıkla bu kâbustan kurtulabileceğinizi de unutmayın” dedi. Bu sendromdan korunmanın en güzel ve en etkili yolunun Allah inancı ve bu inancın birer yansımaları olan kulluk bilinci, tevekkül, sabır ve merhamet olduğu gerçeğinin bilinmesi gerektiğini anlatan Yazıcıoğlu, “Yapılan birçok psiko-sosyololojik ciddî araştırma ve çalışmalarda, bu sonuca varılmıştır. İnancı sağlam ve kalbinde Allah sevgisi olan kimselerin, bu gönül olgunluğuyla, ‘tükenmişlikten’ korundukları ve o badireye düşmedikleri, üst düzey bilimsel çalışmalarla ispat edilmiştir” diye konuştu. Tükenmişliğin duygusal, duyarsızlaşma ve başarı duygusunda azalma şeklinde bileşenlerinin olduğunu anlatan Yazıcıoğlu, “Duygusal tükenmişliğin hayat enerjisinin azalması ve bireyin duygusal kaynaklarının tükendiği hissine kapılmasıyla kendini belli ederken duyarsızlaşma, bireyin hizmet verdiği insanları sıradan bir nesne gibi görmeye başlaması ve bu şekilde davranması şeklinde belirginleşir. Başarı duygusunda azalma ise iş gereği kurulan kişisel ilişki ve diyaloglarda, paylaşımlarda, yeterlilik ve başarı duygusunda azalma ile kendini gösterir” şeklinde konuştu.

DOKTOR, GAZETECİ VE POLİSLERDE SIK GÖRÜLÜYOR

Tükenmişlik sendromunun uzaklara kaçmak isteyen, ‘artık çalışma azmi ve enerjisini kaybettiğinden, işe devam etmek istemediğinden’ yakınan pek çok kişide görüldüğünü anlatan Yazıcıoğlu, “En çok hekimler, hemşireler, sosyal hizmet uzmanları, klinik psikologlar, psikoterapistler, fizyoterapistler, öğretmenler, polisler, avukatlar, yargıçlar ve gazeteciler gibi meslek gruplarında daha çok görülüyor. Bu kişilerin çalıştıkları ortamdaki stresin yanı sıra aile hayatı, iş ve arkadaşlık ilişkilerindeki düzensizlik, bu sendroma zemin hazırlayan etmenlerin başında gelmektedir” ifadelerini kullandı. Yazıcıoğlu, tükenmişliğe doğru gidişin diğer bazı belirtilerini ise şöyle sıralıyor: “Kişinin kendini desteksiz, güvensiz hisseder hale gelmesi. Ümitsizlik duygusu. Kendini sürekli hastaymış gibi hissetmek. Evde gerilim ve aile içi tartışmaların artmaya başlaması. Çabuk sinirlenme, sabırsızlık, huzursuzluk. Nezaket, saygı, arkadaşlarıyla sempatik ve hoşgörülü ilişkiler gibi pozitif paylaşımlarda azalma. Doyumsuzluk duygusu ki bu da çok mühimdir. Özellikle inancı zayıf, kanaat ve tevekkül hissinden uzak kimselerde bu daha belirgindir. Doyumsuzluk duygusu, kişiyi kendine, işine ve hayata karşı negatif tutumlara sevk edebilir. Sonuçta, işi bırakmaya eğilim, savsaklama gibi davranışlar baş göstermeye başlar. Mesai saatleri içerisinde çok çay, kahve ve sigara molası vermek de önemli belirtilerdendir. Sendromun ön habercisi olan fiziksel belirtiler ise yorgunluk, bitkinlik hissi, uyuşukluk, kolay kolay geçmeyen soğuk algınlığı ve grip, kilo kaybı, uyku bozuklukları, rahatsız edici bazı deri şikâyetleri, yüksek kolesterol vs..”
TÜKENMİŞLİĞİ KABUL ETMEK GEREKİYOR
Tükenmİşlİğİ atlatmak için kişinin tükenme yaşadığını kabul etmesinin tedaviyi kolaylaştırdığını belirten Yazıcıoğlu şu tavsiyelerde bulundu: “Bu rahatsızlıktan sıyrılabilmesi için, böyle bir problemi olduğunu kabullenmesi ve kurtulabilmek için gerekli adımları atmayı istemesi gerekir. Zor işleri eşit olarak dağıtarak yükün aynı kişiler üzerinde birikmesini engellemek ve bunun dönüşümlü olarak yapılmasını sağlamak. Gün içinde iş dışı olumlu ilgi alanlarına ve hobilere zaman ayırmak. Kendine ve ailesine zaman ayırmak. Duyguların, aile ortamında en tatlı bir sevgi atmosferinde paylaşımı. Fizikî ve emosyonel kişisel ihtiyaçların karşılanması. Stresten kurtulmaya yönelik eğitim toplantılarına katılmak ve bununla alakalı ehil uzmanların kitaplarını okumak. Ayrıca, yöneticiler tarafından, çalışanlara düzenli nöbet sistemi, yeterli dinlenme ve tatil imkanı verilerek, sosyal hayattan soyutlanmaları önlenmelidir. Önemli kararlar verirken diğer iş arkadaşlarıyla uzlaşma içinde olun. Kararların alınmasında sorumluluğun paylaşılması önemlidir. Planlı olun. Kendinize, eşinize ve çocuklarınıza zaman ayırın. Mesai dışında mesleki konuların dışında işlerle uğraşın. Kendinize bir hobi bulun. Çalışılan yerin iklimsel ve fiziki yönden konforuna dikkat edin. İyi olmayan çalışma şartları bireyin iş verimini düşürür. Konforlu bir ortamda çalışmak daha keyiflidir. Hafta sonlarında mümkünse 2 gün veya en azından bir gün tatil yapın. Gece geç saatlerden sonra kafeinli içecekleri tüketmekten mutlaka uzak durun. Uyumadan 2-3 saat kadar önce yemek yemeyi kesin. Gece geç saatlerde, meselâ 21.00 veya 22.00’den sonra yemek yemeyin. Uyumadan önce ılık bir bardak süt için ve ılık bir duş alın. Özel dostlarınızla sohbetlerinizde, meslek dışında konuşun. Ve asıl önemlisi Allah inancı ve sevgisiyle aydınlanmış bir kalp ile ‘Yaratılanı severim Yaratan’dan ötürü’ duygusunu özümleyerek, dürüstlük, ahlâk güzelliği, doğruluk, sevgi, paylaşım ve hoşgörü gibi bu inançla beslenen manevî hissiyatınızın gelişip olgunlaşmasını talep edin, buna gayret gösterin. Bu hasletlerin oluşması sizi hiç zorlanmadan ‘tükenmişlikten’ uzak tutacak ve koruyacaktır.”

YENİASYA

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Tükenmişlik sendromunun en etkili tedâvisi İnanç
« Posted on: 07 Haziran 2023, 22:05:23 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Tükenmişlik sendromunun en etkili tedâvisi İnanç rüya tabiri, Tükenmişlik sendromunun en etkili tedâvisi İnanç mekke canlı, Tükenmişlik sendromunun en etkili tedâvisi İnanç kabe canlı yayın, Tükenmişlik sendromunun en etkili tedâvisi İnanç Üç boyutlu kuran oku Tükenmişlik sendromunun en etkili tedâvisi İnanç kuran ı kerim, Tükenmişlik sendromunun en etkili tedâvisi İnanç peygamber kıssaları, Tükenmişlik sendromunun en etkili tedâvisi İnanç ilitam ders soruları, Tükenmişlik sendromunun en etkili tedâvisi İnançönlisans arapça,
Logged
10 Mart 2013, 16:56:52
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« Yanıtla #1 : 10 Mart 2013, 16:56:52 »

Selamun aleykum;İslam herşeyin ilacı olduğu bir bir gün yüzüne çıkıyor .allah bütün hakikati gösterecektir bir herkese

inşaallah o günler çok yakın allah razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &