> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Güncel Meseleler > Güncel Dini Haberler > Karadeniz de Nur ordusu
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Karadeniz de Nur ordusu  (Okunma Sayısı 226 defa)
28 Eylül 2010, 22:38:09
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 28 Eylül 2010, 22:38:09 »Karadeniz'de "Nur ordusu" seferde

Ellerinde nur, gönüllerinde nur olduğu halde Bediüzzaman Tanıtım ve Hizmet Tırı'na eşlik eden "Nur ordusu", Çarşamba, Ünye, Fatsa ve Ordu'dan geçerek, Trabzon'a doğru yol alıyor ve Karadeniz'i nurlandırıyor.

"Bediüzzaman Türkiye yollarında" sloganıyla Edirne'den başladığı bir aylık Türkiye turunda Karadeniz Bölgesi'ne doğru yönelen Bediüzzaman Tanıtım ve Hizmet Tırı Çorum durağının ardından Amasya'nın Merzifon ilçesinden geçerek Samsun'un Çarşamba ilçesine ve oradan da Ordu iline geldi.

Merzifon'un cadde ve sokaklarında boy gösteren Hizmet Tırı, buradaki Yeni Asya Okuyucularının yoğun ilgi ve muhabbetleri sebebiyle 1 saate yakın bir süre Merzifon'da kaldı. Merzifonlular adeta Hizmet Tırı'nı bırakmak istemedilerse de tırımız programının devamlılığı gereği Samsun Çarşamba'ya doğru yoluna devam etti.
Çarşamba ilçesi girişinde konvoylarla karşılanan Bediüzzaman Tanıtım ve Hizmet Tırı, Çarşamba Carrefour marketi yanındaki alanda, Çevikel Petrol tesislerinin misafiri olarak konakladı.

Çarşamba'da Hizmet Tırı'na yoğun ilgi


Yeni Asya Medya Grubu'nun düzenlemiş olduğu ve Bediüzzaman Said Nursi'nin fikir, eser ve davasını anlatmak maksadıyla yola çıkan Bediüzzaman Tanıtım ve Hizmet Tırı Çarşamba'da yoğun ilgi gördü. Samsun il merkezinden ve çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşlar, Hizmet Tırı'nın dağıtmış olduğu kitap, broşür, poster gibi hediyelerden aldılar.

Bediüzzaman Tanıtım ve Hizmet Tırı'nın ilçelerine gelmesiyle ilgili gazetemize konuşan Yeni Asya Gazetesi Çarşamba İlçe Temsilcisi Baki Çimiç, "Bediüzzaman Tanıtım ve Hizmet Tırı'nın ilçemize gelmesinden ötürü sevinç ve memnuniyet duygularını bir arada yaşıyoruz. Gerçekten beklediğimizin ötesinde bir sevgi ve alaka ile karşılandık. Çevre il ve ilçelerden de insanlar Hizmet Tırı'nı ziyarete geldiler. Tırın gelişi ile ilgili 5 bin adet el ilanı dağıtmış, radyolardan da anonslar verdirmiştik. Dolayısıyla Bediüzzaman Hizmet Tırı Çarşamba ilçesinin gündeminde önemli bir yer teşkil etti diyebiliriz. Bediüzzaman Said Nursi'nin fikirlerini ve davasını anlatmayı gaye edinerek ilçemize gelen ve bundan sonra da onlarca il ve ilçeyi dolaşacak olan Hizmet Tırı'na teşekkür ediyor ve yollarının açık olmasını diliyoruz" dedi.

Çarşamba'da yerel gazeteler Bediüzzaman Tanıtım ve Hizmet tırı ile ilgili haberler yayınladılar. Çarşamba'daki programa Samsun il merkezinden, Terme'den, Alaçam'dan ve çevre il ve ilçelerden de katılım oldu. 120 km uzaklıktaki Alaçam'dan gelen gençler Bediüzzaman Tanıtım ve Hizmet Tırı'nı yalnız bırakmak istemeyerek, hep beraber doluştukları eski model bir araçla Ordu'ya kadar tırımıza eşlik ettiler. Hizmet Tırı Çarşamba ilçesinde en az bir ildeki programlarımız kadar ilgi gördü.

Üstadımız Fatsa'ya hoşgeldin

Yol üzerinde Ünye ve Fatsa ilçelerinden geçen Hizmet Tırı neredeyse her köşe başında bir iki okuyucunun konvoya katılmasıyla birlikte uzun bir konvoyla Karadeniz Sahil Yolu'nda seyrine devam etti. Artık Karadeniz'in "hırçın suları" karşısında seyrine devam edecek olan Hizmet Tırı, bir yanda yemyeşil dağlar öteki yanda ise Karadeniz olduğu halde tünellerden geçerek yoluna devam etti. Fatsa ilçesinin girişinde
bekleyen okuyucular ellerinde "Üstadımız Fatsa'ya hoşgeldin" yazılı pankartlarla bekliyorlardı. Bu manzara konvoydaki insanları oldukça duygulandırmıştı. Sanki Bediüzzaman Hazretleri vefatının 50. yılında tekrar bir Türkiye turu yaparak, sağlığında gelemediği yerlere de geliyor gibiydi. İnsanlar bu şuurla tırımızı karşılıyor ve bağırlarına basıyorlardı.
Fatsa'da Mehmet Özkurt'un, sahibi olduğu Kader Pastanesi'nde tır ekibimize ve konvoya katılan bütün Yeni Asya okuyucularına verdiği ikram davetinin ardından yolculuğumuz Ordu'ya doğru devam etti.

Said Nursi Şeyh Said ile karıştırılıyor


Ordu'ya öğleden sonra adeta ellerinde nurdan başka birşey olmayan bir "Nur Ordusu ile" ulaşan tırımıza ve tır ekibimize tıpkı her yerde olduğu gibi büyük bir muhabbet gösterildi. Burada Cumhuriyet Meydanı'nda konaklayan tırımız ordunun yemyeşil dağları ve deniz kokusuyla birlikte tanıtım programına hazırlandı. Öğleden sonra başlayan tanıtım programında ilk olarak Faik Altun konuştu. Altun, buraya geliş maksatlarının Bediüzzaman Said Nursi'yi doğru tanıtmak olduğunu söyledi. Said Nursi'nin Şeyh Said ile karıştırıldığını hatırlatan Altun, "Bütün dünyanın tanıdığı ve okuduğu Said Nursi'nin kendi memleketinde yanlış tanınıyor olması oldukça düşündürücüdür. Bizler işte hiç tanımayanları ya da yanlış tanıyanları doğru bilgilendirmek amacındayız. Zira Said Nursi Şeyh Said'in isyanına katılmak bir yana bu isyanı engellemek için elinden geleni yapmıştır" dedi. Altun'un ardından bir konuşma yapan Harran Üniversitesi Eğitim Bilimleri Öğretim Üyesi olan ve aslen bir Ordulu olan Şemseddin Çakır ise Ordulu hemşehrilerine seslendiği konuşmasında, Bediüzzaman Said Nursi'nin burada olmasından dolayı bir Ordulu olarak iftihar duyduğunu dile getirdi. Bediüzzaman Said Nursi'nin çağımızın en büyük İslam alimi olduğunu hatırlatan Çakır, "Ben bir eğitim uzmanı olduğum halde, Bediüzzaman Said Nursi'nin eserlerini okuduğumda eğitim konusunda ne kadar yetersiz olduğumuzu ve Said Nursi'nin ne kadar çağının ilerisinde olduğunu müşahade ediyorum. Bediüzzaman Hazretleri 83 yıllık ömrünü mukaddesat uğruna harcamıştır. Bediüzzaman Hizmet Tırı geliyor deyince heyecanlandık. Şu anda görünce "Ehlen Sehlen Merhaba Ey Aziz Üstad, buyurun kuşeyi şeref sizindir" demek geldi içimden. Çünkü bizim davamızı, iman davamızı, dillere destan bir şekilde, en mukni deliller ve ispatlar ile en iyi misaller ile, kahramanca hiç sözünü esirgemeden, meydanlarda, hapishanelerde, kahvehanelerde, mahkemelerde, eserlerinde bütün hayatı boyunca dile getirmiş mümtaz bir insandır. Dalalet vadilerinde hayrete düşen insanlar için Bediüzzaman gerçekten yanılmaz yanıltmaz bir rehberdir. Fahri kainat efendimizin müjdelediği her asır gelecek müceddidlerinin sonuncusu ve hani ekabir bezm-i ahirde gelir derler, yani en büyük en son gelir derler. Bu bir kaidedir. Nasıl ki Peygamberlerin en büyüğü Fahri Kainat Efendimiz Peygamberimiz (asm)'dir. Evliyaların en büyüğü de en son gönderilen olmalıdır. Sizleri 130 parçalık Risale-i Nur Külliyatı adlı hakikatler manzumesine davet ediyorum"
Daha sonra Ordu il temsilciliği adına kısa bir konuşma yapan Turgay Namdar, Bediüzzaman Tanıtım ve Hizmet Tırı'nın illerine gelmiş olmasından ve Orduluların Hizmet Tırı'na göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkürlerini takdim etti.

Bekir Berk rahmetle anıldı


Risale-i Nur'un meşhur avukatı Bekir Berk, Ordulu bir nur talebesiydi. 1926 yılında Ordu'da dünyaya gelmiş ve 1992 yılında vefat etmişti. Bediüzzaman’ın hayatta iken vekâletname verdiği tek avukat olan Bekir Berk, Üstadının kendisine verdiği görevi lâyıkıyla yerine getirdi. 1958’den 1972’ye kadarki en buhranlı dönemlerde girdiği mahkemelerden, bini aşkın beraat kararı aldı. Bu sebeple bütün Orduluların nurun fahri bir avukatı olması kaçınılmaz olacaktır. Nitekim Orduluların Bediüzzaman Hizmet Tırı'na sahip çıkmaları da buna liyakatleri olduğunu gösteriyordu. Bu vesileyle Risale-i Nur'un avukatı Bekir Berk de rahmetle anıldı.

Bediüzzaman'ı tanımamak mümkün mü?


Tır programını genç yaşlı, kadın erkek bir çok Ordulu takip etti. Bunlardan biri de ilköğretim talebesi Mehmet Alp Müezzinoğlu idi. Bediüzzaman Said Nursi'yi tanıyıp tanımadığını sorduğumuz Müezzinoğlu, "Tabii ki tanıyorum, onu tanımamak mümkün mü?" dedi. Yaşı küçük olmasına rağmen olgun cevaplar veren Müezzinoğlu, "Risale-i Nur okumayı ve Bediüzzaman'ı takip etmeyi asla bırakmayacağını" söyledi.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki programda kitap, broşür, poster dağıtımı yapılırken, Yeni Asya Gazetesi'nin o günkü nüshası da dağıtıldı. Ordu Radyo Televizyonu (ORT), Kanal 52, Canik TV gibi televizyon kanalları da tır programı ile ilgili çekimler ve röportajlar gerçekleştirdi.
Gece geç saatlerde çıktığımız Ordu'nun Boztepe mevkiinden Ordu gerçek manada nurlanmış gibi görünüyordu. 530 metre gibi çok yüksek bir mevkiden şehre ve denize bakan tepeden Ordu şehri oldukça ihtişamlı ve ışıklı görünüyordu. Gökyüzünde bütün parlaklığıyla asılı duran ay da oldukça nurlu bir şekilde denizi aydınlatıyor, Karadeniz üzerinde adeta "nurdan bir yol" oluşturuyordu...
Ordu Cumhuriyet Meydanı'nda sabaha kadar konaklayan tırımız, öğleden sonra Trabzon'da geniş katılımlı bir program yapmak üzere sabah saatlerinde tekrar yollara koyuldu.

Şeref Çetintaş: Gazetemizin ehemmiyeti büyük


Samsunlu Yeni Asya okuyucularından olan ve tırımızla beraber Samsun'dan Ordu ve Trabzon'a kadar bize eşlik eden Şeref Çetintaş ile bir söyleşi yaptık. Çetintaş askerlikten sonra yaşadığı değişim üzerine Risale-i Nurlar ile tanışmış. İşte Çetintaş'ın hikayesi: "1964 yılında vatani vazifemi Kars'ın Pazarcık hudut taburunda komünist Rusya'ya karşı yapıyordum. O Sovyet rejimini gördükten sonra benim dünyamda bir değişiklik olmaya başladı. Terhis olduktan 6 ay geçtikten sonra çok samimi bir arkadaşım "Sen birşeyler yapmaya çalışıyorsun ama en başta kendini kurtar" dedi. Önce ben kızdım bu lafına. Sen bana ne demek istiyorsun dedim. Zira ben komünizmle mücadele derneklerine gidip geliyorum, birşeyler yapmaya çalışıyorum, dedim. Meğer komünizmin ağına düşmüşüz de haberimiz yokmuş... O arkadaşım benle biraz konuştuktan sonra "sana bir kitap vereceğim ama bu kitap yasaktır" dedi. Ben de "neyden bahsediyor bu kitaplar" dedim. O da "dinden, imandan" deyince ben yine öfkelendim. "Nasıl olur da bu kitaplar yasak olur? Esas gayri meşru hayat ta...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Karadeniz de Nur ordusu
« Posted on: 23 Haziran 2021, 17:56:02 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Karadeniz de Nur ordusu rüya tabiri,Karadeniz de Nur ordusu mekke canlı, Karadeniz de Nur ordusu kabe canlı yayın, Karadeniz de Nur ordusu Üç boyutlu kuran oku Karadeniz de Nur ordusu kuran ı kerim, Karadeniz de Nur ordusu peygamber kıssaları,Karadeniz de Nur ordusu ilitam ders soruları, Karadeniz de Nur ordusuönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &