> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Güncel Meseleler > Güncel Dini Haberler > Çocukların din eğitimi ihtiyacı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çocukların din eğitimi ihtiyacı  (Okunma Sayısı 260 defa)
29 Mayıs 2012, 23:57:19
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 29 Mayıs 2012, 23:57:19 »Çocukların din eğitimi ihtiyacı    
   
İdeal bir din eğitimi eş seçiminden itibaren başlar. Din bilginleri uygun bir eş seçimini din eğitiminin temeli sayarlar. Eğitimciler çocuğun annesinden-babasından öğrendiği ve ailesinden gördüğü her şeyin eğitimine katkı sağladığını belirtmişlerdir.

Eğitim sadece okul duvarları ile sınırlı bir süreç değildir. “Hayat boyu her yerde” insanı etkileyen her şeyin eğitime müsbet veya menfi katkı sağladığı bir gerçektir. Bu açıdan çocuk doğduğu andan itibaren ona verilen her şey eğitimin kapsam alanına dâhildir. Buna binaen okuldan önce evde anne-baba ve dede ve nine çocuğun ilk öğretmenleridir. Atalarımız “Beşikte alınan mezara kadar gider” demişlerdir. Günümüzde uzmanlar ve psikologlar da çocuğun eğitimini tamamlama yaşını 0–7 yaş arası olarak görürler. Bundan sonraki aşamalar çocuğun ailede aldığı temel eğitimi geliştirme sürecidir.
Öğrenme sadece ezberleme faaliyeti değildir. Davranış ve psikolojik gelişim öğrenmenin temelidir. Ahlâk ve karakter eğitimi ailede verilen bir eğitimdir. Peygamberimiz (asm) “Çocuklarınıza konuşmaya başlayınca “Lâ ilâhe İllallah” telkin ediniz” buyurur. Bu gösteriyor ki çocuğa verilecek ilk eğitim din ve iman eğitimidir. Bu konuda aile bireyleri yaparak yaşayarak çocuğa örnek olmalıdırlar. Beraber ibadet etmek çocuğa verilecek en güzel din eğitimidir.
Oyunlar da çocuklar için bir eğitimdir; onları oynatırken ve oynarken eğitmek gerekir. “Çocuğu olanın onlarla çocuklaşması” bir peygamber tavsiyesidir. Çocuklar söylemden ziyade eyleme değer verirler. Beraber gülmediğiniz insanları etkileyemezsiniz. Gülmek ve güldürmek etkileşimin temelidir. Korkutmadan ziyade sevdirme ve güzel örnekler ile çocuğun zihnini ideal fertlere yönlendirme eğitimin esasını teşkil eder. Çocuğun güzel ve ideal örneklere ihtiyacı vardır. Sevgi yüklü kelimeler tehditten ziyade etkilidir. Her şeyin aşırısı zararlıdır. Sevgi de böyledir. Çocuğa zarar verecek yanlış şefkate de dikkat çekmek gerekir.
Duânın da eğitimde önemli yeri vardır. İnsan aciz ve fakirdir. İhtiyacı kâinatın her tarafına dağılmıştır. Bu ihtiyaçlarını Allah’tan başka karşılayacak da yoktur. Bu sebeple Allah’tan ihtiyaçlarını nasıl isteyeceği, neleri isteyeceği ve nasıl isteyeceğini de bilmesi gerekir. İstemesini bilmeyen almasını da beceremez. Bu sebeple çocuklarımıza nasıl duâ edeceklerini ve ne şekilde Allah’tan isteyeceklerini öğretmemiz gerekir.
Çocuk anne-babasını dindar görmezse dine olan sevgisi ve bağlılığı noksan olur. Bediüzzaman’ın ifadesi ile: “Çocuk küçüklüğünde kuvvetli bir iman dersi almazsa dine yabani olur. Adeta bir gayr-ı müslimin yeniden iman etmesi gibi sonradan dine bağlanması ve ibadet etmesi zora girer.”
Din Allah’ın teşriî iradesi, fenler ise Allah’ın tekvinî iradesinin keşfi ile ortaya çıkan ve hayatı kolaylaştıran ilimdir. İkisinin birbirinden ayrılması ve aralarında çeişkinin olması düşünülemez. Çelişki ancak Allah’a inanmayan ve varlığı Allah’ın eseri olarak görmeyenlerin kafasında vardır. Bu sebeple fenlerin dili ile Allah’ı öğretmek gerekir. Allah bilincini kavratmanın başka yolu yoktur.
Çocuklar 0–6 yaş arası “telkine” müsaittir. 7–10 yaş arası “teşvik” görmelidir. 10–14 yaş arası ise “ikaz” dönemidir. 14–18 yaşın üzerinde ise “müsamaha” görmeli ve bundan sonra ise “destek” almalıdır.
Çocuklarımızı sağlıklı olarak eğitmenin bir kısım kuralları bunlardır…

yeniasya

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.042


View Profile
Re: Çocukların din eğitimi ihtiyacı
« Posted on: 20 Nisan 2024, 10:04:06 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Çocukların din eğitimi ihtiyacı rüya tabiri,Çocukların din eğitimi ihtiyacı mekke canlı, Çocukların din eğitimi ihtiyacı kabe canlı yayın, Çocukların din eğitimi ihtiyacı Üç boyutlu kuran oku Çocukların din eğitimi ihtiyacı kuran ı kerim, Çocukların din eğitimi ihtiyacı peygamber kıssaları,Çocukların din eğitimi ihtiyacı ilitam ders soruları, Çocukların din eğitimi ihtiyacı önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &
Enes