> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Güncel Meseleler > Güncel Dini Haberler > Engelsiz cami, engelsiz ibadet,
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Engelsiz cami, engelsiz ibadet,  (Okunma Sayısı 742 defa)
02 Ekim 2012, 18:23:09
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 02 Ekim 2012, 18:23:09 »Engelsiz cami, engelsiz ibadet,

“Engelleri ALLAH’ın cezası gibi göstermek, İslâm’la bağdaşmaz…”


Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl Ekim ayının ilk haftasında kutlanan Camiler Haftası, Ankara Kocatepe Camiindeki açılış töreni ile başladı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ALLAH’ın verdiği herhangi bir engeli ALLAH’ın cezası olarak değerlendirmenin İslâm’ın reddettiği bir cahiliye alışkanlığı olduğunu belirtti. Görmez, “Önemli olan, gönül dünyamızda bir engelin oluşmamasıdır. Mühim olan kalp gözümüzde bir körlüğün, bir engelin oluşmamasıdır. Gönlümüzün Hakk’a ve hakikate açık olmasıdır” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şunları söyledi:

“Engelleri ALLAH’ın cezası gibi göstermek, İslâm’la bağdaşmaz…”

“Bugün zaman zaman ortaya çıkan ‘Sen ne suç işledin ki ALLAH size engelli bir çocuk verdi’ anlayışı İslâm’ın tamamen reddettiği bir cahiliye alışkanlığıdır. ALLAH’ın, bizi imtihan etmek için bize verdiği herhangi bir engeli ALLAH’ın cezası gibi göstermenin, İslam’la bağdaşır hiçbir tarafı yoktur. Engelli kardeşlerimizin önüne çıkan her engele, Eyüp peygamberin sabrı gibi bir sabırla dayanmak, cennete götüren büyük bir davranıştır.

Bedensel açıdan engelli olabiliriz. Görme, işitme, konuşma, zihinsel ya da ortopedik engelli olabiliriz. Ancak önemli olan gönül dünyamızda bir engelin oluşmamasıdır. Mühim olan kalp gözümüzde bir körlüğün, bir engelin oluşmamasıdır. Gönlümüzün Hakk’a ve hakikate açık olmasıdır. Sahabe içerisinde elliye yakın görme, ortopedik hatta işitme engelli sahabe vardı. Resul-i Ekrem (sav)’in bunların her biri ile kurduğu ilişki, Kıyamet sabahına kadar bütün müminlere engelli kardeşlerimize karşı nasıl muamele etmemizi ortaya koyan büyük örnek ve ibretlerle doludur.”

“Engelsiz Cami-Engelsiz İbadet…”

“Bugüne kadar engelli kardeşlerimiz, toplum olarak bizim oluşturduğumuz zorlukları ve engelleri aşarak bize gelmeye çalıştılar. Hâlbuki bizim onların hayatlarını kolaylaştırmamız gerekirdi. Ne yazık ki biz camilerimizi dahi engelli kardeşlerimize göre düzenleyemedik. Hâlbuki bizim başta Kâbetullah ve Mescid-i Nebevi olmak üzere tüm mabetlerimizi yeryüzündeki bütün engelli kardeşlerimizin rahatlıkla ulaşabileceği mekânlara dönüştürmek gibi bir vazifemiz var.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak öteden beri bu konuda büyük bir mahcubiyetimiz, büyük bir üzüntümüz vardı. Bu mahcubiyetimizi ortadan kaldırmak için uzun zamandır ‘Engelsiz Erişilebilir Cami’ kampanyası üzerinde çalışıyorduk. Bu sebeple bu seneki Camiler Haftasının temasını “Engelsiz Cami, Engelsiz İbadet” olarak belirledik. Bununla camilerimizi yeniden gözden geçirerek engelli kardeşlerimizin ihtiyaçlarına göre düzenlemeyi ve bu konuda toplumsal bir bilinç ve farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz.”

“Camiler, yeniden düzenlenecek…”

“Bundan böyle Türkiye’nin her il ve ilçesinin en işlek yerlerinde bulunan camilerimizi engelli vatandaşlarımıza göre yeniden düzenleyerek bu vatandaşlarımızın da camilerimize katılımını sağlayacağız. Yeni yapılan camilerin inşasında engelli kardeşlerimizin varlığını dikkate alarak her türlü kolaylığı sağlayacak imkânlarla donatılması hususunda elimizden gelen bütün gayreti sarf edeceğiz. Bu noktada toplumsal bilinç oluşturmak için çaba göstereceğiz. Böylece camilerimizi engelli kardeşlerimizin de imar etmesine vesile olmuş olacağız.

“Her il ve ilçede en az bir cami engellilere göre dizayn edilecek…”

“Ülkemizde yaklaşık 8 milyon engelli kardeşimiz var. 900 bin civarında ortopedik engelli, 500 bin civarında görme engelli, 300 bin civarında işitme engelli, yine 300 bin civarında dil ve konuşma engelli, 350 bin civarında da zihinsel engelli insanımız var. Ayrıca sürekli bakım ve tedavi görmesi gereken hastalarımız var. Bu kardeşlerimiz aileleri ile birlikte düşünüldüğünde 30 milyon insanımız bundan etkilenmektedir. Camiler yapılırken bugün yaklaşık 8 milyonu bulan engelli kardeşlerimizi yok saymak başta Diyanet olmak üzere hepimizin ortak kusurudur. Bundan böyle en az her il ve ilçede bir veya birkaç cami olmak üzere camilerimizin şu standartları taşıması zorunlu olacaktır: Ortopedik engelliler için özel asansör, tekerlekli sandalye ile camiye giriş ve saf tutabilme, engelli tuvaleti, görme engelliler için izli yollar, özel dokuma halılar, iç ve dış engelsiz alanlar ve yönlendirme işaretleri, işitme engelliler için sesi elektronik sistemler, hutbe yazı projeksiyon sistemi ve ezan uyarı ışıkları. Ayrıca işitme engelliler için caminin minaresine led ışık sistemi ile vakit, cuma, bayram ezanlarının görsel olarak algılanması sağlanacaktır. Camilerde görme engelliler için, izli yolu olan özel dokuma halılar bulundurulacaktır. Bu sayede cemaat camide rahatça saf tutabilecektir.

Avluda kullanılan hissedilebilir karolar ve duvara monte edilen yön bulmayı sağlayacak tutamaç ile görme engelliler rahatça yönlerini bulabileceklerdir. Sokak kaldırımından itibaren tüm avlu, temizlik alanları, cami girişi düz ve engelsiz, merdivenler alçak olacaktır.

Camilerde engellilerin yanı sıra yaşlı vatandaşların da kullanabileceği özel asansör sistemi yapılacaktır. Tarihi camilerde, tarihi yapıya dokunmadan merdiven basamaklarına monte edilen özel tasarım, güvenlikli taşıma sistemi oluşturulacaktır.

Tekerlekli sandalye kullanan cemaatin camiye araçları ile engelsiz, tekerlekli sandalyelerinden inmeden girebilecek ve araçları ile camide saf tutabileceklerdir. Engelsiz camiler tüm vatandaşlar için kolaylıklar getirecektir. Kadınlar için bebek odası, ayrı abdest alma ve tuvaletler bulunacaktır.”

“Engelliler, servis araçları ile camiye taşınacak…”

Her türlü engelli kardeşimizi camiye taşıyabilecek servis araçlarının olması sağlanacaktır. Tüm Braille Kur’an-ı Kerim, Braille Kur’an-ı Kerim meali ve Braille Elif-Ba ile yazılmış dinî kitap varsa camilerimizde bulunacaktır. Biz Başkanlık olarak görme engelli kardeşlerimiz için “Kalpten Görenler” diye bir ilmihal hazırladık. İnanıyorum ki asıl görmemezlik kalpten görmemezliktir. Mühim olan basiret gözünün açık olmasıdır, müminin basiret gözünün açık olmasıdır.

Camilerimizde engelli kardeşlerimiz için kütüphane oluşturulacaktır. Görme engelli bir kardeşimiz kulaklığı taktığı zaman Kur’an-ı Kerim, ilmihal vb. dini eserleri dinleyebilecektir.”

“Sesli kütüphane ve Kur’an öğrenme imkânı da sunulacak…”

“Caminin içerisinde günün belli bir saatinde görme engelli kardeşlerimize Braille Elif-Ba ile Kur’an-ı Kerim öğretilebilecektir. Ülkemizin muhtelif yerlerinde bu vazifeyi deruhte eden Kur’an kurslarımız hizmete başladı. Böylece camileri gerçek anlamda imar etmiş olacağız.

Kur’an-ı Kerim, cami ve mescitlerin inşa edilmesini “imar” kelimesi ile ifade eder. İmar ile inşa aynı şey değildir. İmar etmek başka şey, inşa etmek başka şeydir. Bir caminin inşa edilmesi onun imar edildiği anlamına gelmez. Camilerimizi namazlarda cemaat olarak kadınlarımızla, çocuklarımızla doldurduğumuz zaman gerçek anlamda imar etmiş oluruz. Biz, camileri inşa ederiz, camiler ise bizim kalplerimizi ve gönüllerimizi imar eder. Yeryüzünün imarı, insanların kalplerini imar etmesiyle olur. Camileri inşa ettikten sonra o camilerde hem gönüllerimizi ve ruhlarımızı hem de ibadet mekânımız olan camileri imar ederiz. Camilerde bulunan mihrap, tüm manevi kötülüklerle mücadelenin simgesidir. Minber, bilginin ışığa dönüşmesinin simgesi, kürsü ise bilgiyle yücelen mekânların temsilidir. Bu şekilde camilerde edinilen bilgilerle imar edilen kalpler de şehirleri ve yeryüzünü imar ederler."

Sunuculuğunu sanatçı Metin Şentürk’ün üstlendiği açılış programına, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin engellilerden oluşan korosu ve zihinsel engelliler mehteran takımının yanısıra, eski milletvekili Lokman Ayva, çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve çok sayıda engelli vatandaş da katıldı.

risale haber

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2012, 18:23:39 Gönderen: HizmetkaR »
Kayıtlı

Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.042


View Profile
Re: Engelsiz cami, engelsiz ibadet,
« Posted on: 28 Eylül 2023, 08:15:28 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Engelsiz cami, engelsiz ibadet, rüya tabiri,Engelsiz cami, engelsiz ibadet, mekke canlı, Engelsiz cami, engelsiz ibadet, kabe canlı yayın, Engelsiz cami, engelsiz ibadet, Üç boyutlu kuran oku Engelsiz cami, engelsiz ibadet, kuran ı kerim, Engelsiz cami, engelsiz ibadet, peygamber kıssaları,Engelsiz cami, engelsiz ibadet, ilitam ders soruları, Engelsiz cami, engelsiz ibadet,önlisans arapça,
Logged
05 Mart 2013, 11:55:05
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« Yanıtla #1 : 05 Mart 2013, 11:55:05 »

Esselamu aleykum ;Üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konu özellikle camilere engelli kardeşlerimiz için rampalar engeline göre özel araçlar yapılmalıdır.Benimde özürlü bir arkadaşım var cuma namazlarında çok zorlanıyor
allah yardımcıları olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &
Enes