> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Güncel Meseleler > Güncel Dini Haberler >  Cenab-ı Hakk Kadir Gecesi'ni vermiştir
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Cenab-ı Hakk Kadir Gecesi'ni vermiştir  (Okunma Sayısı 373 defa)
10 Ağustos 2012, 16:30:13
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 10 Ağustos 2012, 16:30:13 »
Cenab-ı Hakk Kadir Gecesi'ni vermiştir


بسم الله الرحمن الرحيم
إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ   تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ(1)
قال رسول اللّه :مَنْ قَامَ لَيْلَةَ الْقَدْرِ إيمَاناً وَاحْتِسَاباً غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِه(2)
 
MUHTEREM MÜSLÜMANLAR
             
Şefkati ve rahmeti sonsuz olan Allah-u Teala biz insanlara her zaman maddi ve manevi fırsatlar sunmaktadır. Bu kısa ve fani dünyada ömrümüzü daha feyizli ve amellerimizin daha çok sevaplı olması için bazı ay, gün ve gecelerde yapılan ibadetlere ve hayırlara bol sevap yazıyor. "Hz. Peygamber (a.s.m)'e ümmetinin ömrü gösterilmiş. Resûlullah (a.s.m), önceki ümmetlerin ömrüne nispetle kısa olduğu için, amelde onların uzun ömürde işlediklerine yetişemezler diye bu ömrü kısa bulmuş. Bunun üzerine Cenab-ı Hakk bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi'ni vermiştir."(3)

Ümmetine karşı duyduğu fevkalade şefkat sebebiyle ve ümmetinin her meselesiyle ilgilenen Resûlullah (a.s.m), daha önceki ümmetlerin ömrü ile kendi ümmetinin ömrünü kıyaslayınca, âhirete gönderilecek sâlih amel işleme  yönüyle kısalık görür. Çünkü ümmetinin ortalama ömrü 60–70 senedir. Cenab-ı Hakk, Habibini (a.s.m) bu meselede sevindirmek için, lütfuyla bu ümmet-i Muhammede Kadir gecesini vermiştir. Bu gecenin kadrini bilip ihyâ edenler, tek gecede, bin aylık -ki ortalama 85 yıl- bir mânevî kazanç elde edeceklerdir.
 
DEĞERLİ KARDEŞLERİM!

İnsanlara dünya ve ahirette mutlu olmanın yollarını gösteren, beşeriyeti karanlıklardan çıkarıp aydınlığa kavuşturan dinimizin kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim Ramazan ayında, Kadir gecesinde inmiştir.  Bu gece, çok şerefli ve müstesna bir gece olduğundan müstakil bir sûre ile şerefi yükseltilmiş, Kur'an-ı Kerimin 97. sûresi buna tahsis edilmiştir.
Yüce Allah bu surede şöyle buyuruyor: "Doğrusu, Biz, onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler.

O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."(4) Peygamber efendimizde “Kadir gecesini, kim sevabına inanıp onu kazanmak  ümidiyle ihya ederse, geçmiş günahları affedilir."(5) buyurarak bu gecenin ehemmiyetine ve şerefine işaret etmiştir.     
Hz. Âişe (r.a): "Resûlullah (a.s.m) Ramazan ayında, diğer aylarda görülmeyen bir gayrete girerdi. Ramazanın son on gününde ise çok daha şiddetli bir gayrete geçerdi. Son on günde geceyi ihya eder, ailesini de (gecenin ihyası için) uyandırırdı, izarını da bağlardı, yani kendini ibadete vermek için hanımlarından uzaklaşırdı"(6) buyuruyor.
 
AZİZ MÜMİNLER!

Kadir gecesi, arza meleklerin indiği ve bir nevi ruhaniyetin intişar ettiği gecedir. Mümkün mertebe bu geceyi zikir ve ibadetlerle ihya etmeliyiz. Bu geceyi ihya eden Her bir müslümanın elde ettiği nur, karşılıklı olarak birbirine yansır ve böylece feyizleri kat kat artar, bunun bereketine rahmet melekleri kendilerine yaklaşır, şeytanlar da uzaklaşır, duaları, ibadetleri makbuliyete mazhar olur. Hiç şüphesiz Kadir gecesine yetişmek mü'minler için büyük bir mutluluk olduğu gibi, en iyi şekilde değerlendirilmesi gereken bir fırsattır.

Bu geceyi, namaz kılmak, Kur'an okumak, dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak suretiyle ihya etmeliyiz. Namaz borcu olanların hiç olmazsa bir gün bir gecelik kaza namazı kılmaları, böyle bir borcu olmayanların ise nafile namaz kılmaları uygun olur.  Leyle-i Kadirde okunan ayetlerin bir harfine otuz bin sevab yazılır.  Peygamberimiz Kur'an okuyanlara bu Yüce Kitab'ın şefaat edeceğini şu sözleri ile bildirmiştir.

"Kur'an okuyunuz, zira O, kıyamet gününde sahibine (okuyana) şefaatçı olarak gelir." (7)
Peygamberimizin eşi Hz. Aişe (r.a.) diyor ki: "Peygamberimize: Ey Allah'ın Rasûlü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim" diye sordum. Peygamberimiz: "Allahım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet" diye dua et"(8) buyurdu.
“Cenab-ı Allah biz kullarını da Kadir gecesinin hayır ve faziletine eren salih kullar zümresine soksun.”

Hazırlayan: Fatih Aksüt
 
1-Kadir suresi 97/1,2,3,4,5
2-Buharî, Terâvih: 1, Müslim, Müsâfirîn: 174, (759);
3-Muvatta, İ'tikaf 15, (1, 321).
4-Kadir suresi 97/1,2,3,4,5
5-Buharî, Terâvih: 1, Müslim, Müsâfirîn: 174, (759);
6-Buhârî, Fadlu Leyleti'l-Kadir: 5, Müslim, İ'tikâf: 8, (1175);
7-Müslim, Müsâfirin, 252
8-Tirmizî, Kitabü'd-Deavât,

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.042


View Profile
Re: Cenab-ı Hakk Kadir Gecesi'ni vermiştir
« Posted on: 23 Şubat 2024, 20:13:39 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Cenab-ı Hakk Kadir Gecesi'ni vermiştir rüya tabiri, Cenab-ı Hakk Kadir Gecesi'ni vermiştir mekke canlı, Cenab-ı Hakk Kadir Gecesi'ni vermiştir kabe canlı yayın, Cenab-ı Hakk Kadir Gecesi'ni vermiştir Üç boyutlu kuran oku Cenab-ı Hakk Kadir Gecesi'ni vermiştir kuran ı kerim, Cenab-ı Hakk Kadir Gecesi'ni vermiştir peygamber kıssaları, Cenab-ı Hakk Kadir Gecesi'ni vermiştir ilitam ders soruları, Cenab-ı Hakk Kadir Gecesi'ni vermiştirönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &
Enes