๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ => Güncel Dini Haberler => Konuyu başlatan: Sefil üzerinde 01 Ekim 2012, 14:12:14Konu Başlığı: Bu cemevinde Kur'an da, semah da öğretiliyor
Gönderen: Sefil üzerinde 01 Ekim 2012, 14:12:14

Bu cemevinde Kur'an da, semah da öğretiliyor

(http://img1.zaman.com.tr/2012/10/01/cemevi4.jpg)

Kartal Cemevi'nde semah, bağlama ve İngilizce ile birlikte Kur'an-ı Kerim dersi de veriliyor.

Kursta Kur'an-ı Kerim'in meal-i şerifi de okunuyor. Yaklaşık 80 kişinin katıldığı kursta Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in (sas) yanı sıra Hazreti Ali (ra) ve Hacı Bektaş-ı Veli (ra) gibi manevî şahsiyetlerin hayatından örnekler sunuluyor. Cemevi Başkanı İsmail Saçlı, halkın talebi üzerine bu kursu açtıklarını söyledi.

Kursiyerlerin sadece belli bir kesimin mensubu olmadığını anlatan Kartal Cemevi Başkanı İsmail Saçlı, vatandaşlar arasında hiçbir şekilde ayrım yapmadıklarını dile getiriyor: "Alevi'si Sünni'siyle hiçbir ayırım yapılmadan bu bölgedeki tüm insanlar kursumuza katılıyor. Cemevi diye kursa katılan herkes Alevi değil. Biz dinde bir ayrım yapmıyoruz. İslam'ı bir kök kabul ettiğimizde, biz dallarıyız. Alevilik ve Sünnilik, İslam'ın kollarıdır. Ana gövde Peygamber, Kur'an-ı Kerim ve Ehlibeyt'tir. Bütün vatandaşlarımıza hoş görülüyüz. İnancı ne olursa olsun bütün insanlarımızla kardeşçe, dostça, barış içinde yaşamak istiyoruz. Bizleri kimse bölemez."

Sundukları hizmetler sebebiyle vatandaşlardan büyük destek gördüklerini, olumlu tepkiler aldıklarını dile getiren Saçlı, cemevinde verilen İngilizce, bilgisayar, okuma-yazma, semah, bağlama, dikiş kurslarında yaklaşık 400 kişinin eğitim aldığı bilgisini veriyor. Cemevinde verilen hizmetlerin yerine getirilmesi noktasında bazı ihtiyaçlarının da bulunduğunu, bu noktada belediyeden ve mülki idareden destek beklediklerini sözlerine ekliyor.

Halk Eğitim Müdürü Resul Özdemir ise eğitimlerle ilgili olarak halkın istekleri doğrultusunda imkân oldukça kurs açtıklarını ifade ediyor. Vakfın kendi bünyesinden yetişen Kur'an hocası Filiz Karataş da kursiyerler hakkında şunları aktarıyor: "Öğrencilerimiz çok azimli. Kur'an-ı Kerim'i hem güzel okumak hem de anlamak istiyorlar. Kur'an bir rahmettir. Allah'ın kelamıdır. Eğer Kur'an-ı Kerim'in manalarını anlarsak, Allah'ın istediklerini yerine getirmiş oluruz. Cemevimize herkes gelebilir. İnsanlar birbirini tanımazsa düşman olur, tanırsa düşmanlık kalmaz. Biz de insanların bizi tanımalarını isteriz."

Cemevinde verilen hizmeti yararlı ve yerinde bulan kursiyer Emine Kırma, "Cemevinde Kur'an eğitiminin verilmesine çok sevindim. Camiye de gidip ders alıyordum. Her insan istediği yerde istediği şeyi öğrenmeli.'' diye konuşuyor.

zaman


Konu Başlığı: Ynt: Bu cemevinde Kur'an da, semah da öğretiliyor
Gönderen: Sefil üzerinde 10 Mart 2013, 17:25:01
Esselamu aleykum;Tam bir hoşgörü ortamı allah tüm cemevlerine nasip eylesin


Konu Başlığı: Ynt: Bu cemevinde Kur'an da, semah da öğretiliyor
Gönderen: Safiye Gül üzerinde 10 Mart 2013, 18:12:48
Aleykum selam ve rahmetullah , böyle uygulamalarla kardeş olduğumuzu hatırlar olduk. İnş diğerlerine de örnek teşkil eder .