> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Güncel Meseleler > Güncel Dini Haberler > Bediüzzaman Hizmet Tırı durmuyor
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bediüzzaman Hizmet Tırı durmuyor  (Okunma Sayısı 213 defa)
30 Eylül 2010, 15:35:22
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 30 Eylül 2010, 15:35:22 »Bediüzzaman Hizmet Tırı durmuyor

Bediüzzaman Hizmet Tırı bütün zorluklara ve sıkıntılara rağmen, dağları, taşları ve provokatif saldırıları aşarak Bayburt, Gümüşhane ve Erzurum'dan geçerek yoluna devam ediyor

Bediüzzaman Tanıtım ve Hizmet Tırı Trabzon'daki muhteşem programın ardından Maçka yollarını geçerek, Zigana Geçidine tırmanarak, yemyeşil dağlar ve şırıl şırıl dereler arasından geçerek Erzurum'a doğru yola çıktı. Muhteşem bir yaratılış harikası olan ve Allah'ın varlığını varlıklarıyla ispat eden tabiatı temaşa ederek aştığımız bu yollarda Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin o bitmez tükenmez tefekkür denizine daldığı manzaralar hatrımıza geldi. Bediüzzaman şahsen böyle manzaraları çok severdi. Şüphesiz onun şahsı manevisinin temsilcisi olan bir hizmetin hadimi olan Bediüzzaman Tanıtım ve Hizmet Tırı'nın böyle tefekkürlük mekanlardan geçmesi onun da hoşuna gitmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle önce Zigana Geçidi'ni daha sonra ise 2409 metre yükseklikteki Kop Geçidi'ni aşarak adeta dağlara meydan okudu Bediüzzaman Tanıtım ve Hizmet Tırı. Oralarda belki çok fazla insan yoktu ama dağlar ve taşlar, dereler ve ağaçlar Bediüzzaman'ın şahsı manevisinin resm-i geçitini temaşa ettiler.
Öyle ya Bediüzzaman'ın neşrettiği Kur'an'ın elmas hakikatlerine sadece insanlar değil, cinler, melaike, dağlar, taşlar, sular, kuşlar ve bütün nebatat, hayvanat ve bilumum mevcudatın ihtiyacı vardı.

Bayburt ve Gümüşhane'yi selamladık

Yol üzerinde önce Gümüşhane'ye sonra Bayburt'a sonra da Aşkale'ye uğrayarak Erzurum'a gidecektik.
Gümüşhane'de bizi yine okuyucularımız karşıladı ve bağrına bastı.  Bayburt'ta  da aynı manzaraya şahit olduk. Bayburt Kalesi'nin önünde hatıra fotoğrafları çekildi. Her iki yerde de insanlara kitap, broşür ve dokümanlar hediye edildi.

Bayburt'ta elinde bir testi yoğurtla yürüyen bir teyze tırımızı görünce durdu ve seyretti. Konuştuğumuz bu teyzemiz meğerse
Bediüzzaman'ın Isparta ve Barla'da kaldığı nur menzillerini ziyaret etmiş ve Bediüzzaman'ı tanıyormuş. Daha sonra ilköğretim öğrencisi iki genç geldi. Onlar da kitaplardan istediler. Bediüzzaman'la ilgili internette araştırma yapacaklarını söyleyerek ve fotoğraf çektirerek gittiler.
Böylece yolumuza devam ettik. Aşkale'den geçerken biraz susadığımızı hissedince ilçenin içinde bir marketin önünde durakladık. Hemen koşa koşa iki kişi tırımıza yaklaştı. Büyük bir sıcaklık ve samimiyetle bizlere selam verdiler. Kucakladılar... Heyecandan kalpleri duracaktı. "Biz de, biz de Bediüzzaman'ın talebesiyiz. Biz de Risale-i Nurları okuyoruz" diyorlardı kendilerine has şiveleriyle. Sonra bununla yetinmeyerek hemen içeriden koşa koşa okudukları Sözler kitabını ve sair Nur risalelerini getirdiler. Meğer Aşkale'de Risale-i Nurları okuyan bir çok insan varmış. Onlara da vermek üzere kitap ve broşürlerimizden verdik. Tanıştık, kucaklaştık, hasbihal ettik. Birşeyler ikram etmek için ısrar ettiler. Yöre insanının misafirperverliği hemen ortaya çıkıyordu. Biz yolumuza devam etmemiz gerektiğini zira Erzurumluların bizleri beklediklerini söyleyince Mesut Demir adlı Aşkaleli "Tamam siz gidin ben de arkanızdan Yasin okuyacağım. Haydi selametle, Allah'a emanet olun." dedi. Nitekim daha 5-10 km yol almamıştık ki, telefon numaralarımızı da almış olan Mesut Demir hemen telefon açtı. "Aha şimdi Yasin Suresi'ni bitirdim. Dualarım sizinle. Allah yolunuzu açık etsin" dedi.

Erzurum'da üniversiteliler ile buluşma

Bütün tır ekibinde muhteşem bir huzur ve tebessüm hali peyda oldu bu vaka üzerine... Bu duygularla Erzurum iline giriş yaptık. Bizi girişte Erzurum'daki üniversite talebeleri karşıladı. Tırımız da Erzurum Atatürk Üniversitesi'nin hemen karşısındaki Aziziye Antını'nın önündeki meydana konakladı. Burası Hizmet Tırı Projesi'nde ayrı bir ehemmiyet taşıyan bir konaklama noktası oldu. Zira üniversiteden çıkan binlerce talebe doğrudan Hizmet Tırı'nı görüyor ve broşür, kitap ve gazete alıyordu. Bütün gün boyunca Erzurum Atatürk Üniversitesi ana kampüsünün hemen önünde konaklayan tırımızın ilanatına neredeyse bütün üniversite talebelerimiz şahit oldu. Bu üniversite ilk kurulduğu zamanlar Bediüzzaman'ın "Şark Üniversitesi" hayalinin bir tezahürü olabilecek mahiyetteydi. Üstad, "isminin rüşvet olarak verildiğini" söylemişti bu Üniversite için. Her ne kadar işlevini tam ifa edemese de bir çok nur talebesi de mezun olmuştu bu üniversiteden. Ancak medrese-i nuriye adlı "Bediüzzaman üniversitelerinde" ise milyonlarca talebe ders görüyordu. Nitekim bir yürüyen medrese olan Bediüzzaman Hizmet Tırı'da, Atatürk Üniversitesi'nin önünde ilanat yaparak bu üniversiteyi Bediüzzaman'ın zihnindeki üniversite manasına yaklaştırma hizmeti görüyordu.

Yaşları küçük, hizmetleri büyük


Bu arada Nurefşan Suluoğlu ve Yusuf Adem adlı Erzurumlu iki küçük Nur talebesi de gazete, broşür ve kitap dağıtımına gönüllü olarak yardım ediyordu. Yüzlerce kitap, broşür ve gazete dağıtan küçükler, küçük olmasına küçüktüler ama büyük bir hizmetin hadimi olmuşlardı.

Bu hizmet bütün perdeleri yırtıyor

Burada konuştuğumuz Erzurumlu Nur talebelerinden Mehmet Soslu bu hizmetin çok büyük bir hizmet olduğunu söylüyordu.
"Biz Bediüzzaman'ın adresini kurduk" diyen Soslu, Yeni Asya'nın Bediüzzaman'ın adresi olduğunu söyledi. Soslu şöyle konuştu: "Biz Yeni Asya olarak çıktık Edirne'de Bediüzzaman'ı anlattık, Eskişehir'de Bediüzzaman'ı anlattık, Ankara'ya gittik Mevlid tertip ettik, Bediüzzaman'ı anlattık. Erzurum'da, Van'da, İzmir'de hep Bediüzzaman'ı anlattık. Bizden müthiş rahatsız oldular. Bizi içeri aldılar, sorguladılar. Şimdi ise bu tırımızın Türkiye'de her yerde gezmesi ve Bediüzzaman'ı tanıtması lazım. Nitekim öyle yapıyor da... Yani Bediüzzaman kimdir? Bunu anlatmamız lazım. Bugün bazı insanlar hep Bediüzzaman'a perde olmuşlardır. Bu çalışma Bediüzzaman'a perde olanların perdesini yırtıyor. Gerçek Nurculuk nedir, Risale-i Nur nedir onu perdesiz izah ediyor. Bunun sürekli devam etmesi lazım. Hiç durmayın. Yolunuz açık olsun."
Erzurumlu 40 yıllık Yeni Asya okuyucularından Gürbüz Dinçer ağabey de Erzurum'da Bediüzzaman Hizmet Tırı'nı görmekten ötürü büyük bir sevinç ve memnuniyet yaşadığını ifade etti. Dinçer, bu hizmeti yapanlara dua ettiklerini söyledi.

Hizmet Tırı'nı durduramadılar

Bediüzzaman Tanıtım ve Hizmet Tırımız Erzurum'da uğramış olduğu çirkin bir saldırı sebebiyle Iğdır'a doğru olan yolculuğuna bir kaç saat gecikmeli çıkmak zorunda kaldı. Bediüzzaman'ı anlamayanlar tarafından yapılan bu çirkin saldırı Bediüzzaman Tanıtım ve Hizmet Tırı'nı durduramadı. Tırın üzerine yazılan iftira dolu çirkin yazılar kamufle edilerek ve yer yer temizlenerek Bediüzzaman Tanıtım ve Hizmet Tırı daha önceden belirlenmiş olan programını hiç aksatmadan Iğdır'a doğru devam etti.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Bediüzzaman Hizmet Tırı durmuyor
« Posted on: 19 Haziran 2021, 20:41:57 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Bediüzzaman Hizmet Tırı durmuyor rüya tabiri,Bediüzzaman Hizmet Tırı durmuyor mekke canlı, Bediüzzaman Hizmet Tırı durmuyor kabe canlı yayın, Bediüzzaman Hizmet Tırı durmuyor Üç boyutlu kuran oku Bediüzzaman Hizmet Tırı durmuyor kuran ı kerim, Bediüzzaman Hizmet Tırı durmuyor peygamber kıssaları,Bediüzzaman Hizmet Tırı durmuyor ilitam ders soruları, Bediüzzaman Hizmet Tırı durmuyorönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &