> Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Aile Dergisi > Gençlere Sorduk > Siyasetle ne kadar haşır neşiriz
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Siyasetle ne kadar haşır neşiriz  (Okunma Sayısı 858 defa)
02 Ağustos 2011, 11:00:09
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 02 Ağustos 2011, 11:00:09 »SİYASETLE NE KADAR HAŞIR NEŞİRİZ

Haziran 2011 69.SAYI

Siyaset, at eğitimi, at talimi anlamına gelen Arapça kökenli bir kelime. Bilindik manası ise devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış. Bunun yanında siyaset sözcüğüne karşılık “çok yüzlü” anlamı taşıyan Yunanca kökenli "politika" sözcüğü yaygın olarak kullanılıyor.

Siyaset mecazi olarak ise bir hedefe varmak için karşısındakilerin duygularını okşama, zayıf noktalarından veya aralarındaki uyuşmazlıklardan yararlanma vb. yollarla işini yürütme demek oluyor. Bir diğer kaynağa göre siyaset, bir işi en güzel şekilde usulüne uygun olarak yapma sanatı olarak tanımlanıyor. Sözgelimi eşini idare etmek, çocuğunun dilinden konuşmak, patronun eşref saatini kollayarak izin istemek, öğretmenin suyuna gitmek gibi yaklaşımları da siyaset metotları arasında sayabiliriz. Ancak biz siyasetin ilk anlamı olan politika kavramına değinmek ve genç arkadaşlara bu konuyla ilgili görüşlerini sormak istedik. Acaba genç ve dinç zihinlerde siyaset nasıl bir yere oturmuş, onlar politikadan kaç adım uzaktalar veya en azından ülkelerinin ne şekilde yönetildiğinden ne kadar haberleri var?

İşte cevaplar…

SİYASİLER GECE SÖYLEDİKLERİNİ SABAH YALANLIYORLAR

Siyaseti takip ederim. Her gün gazetelerde çıkan haberleri okur, köşe yazılarını incelerim, ancak büyüklerimin tavsiyesine uyarak siyaset denen bu çamurlu yoldan uzak durmak istemişimdir. Elinde güç bulunduran hemen hemen bütün insanlar çıkar ilişkisi içerindedir. Kimi zaman öyle olaylar görüyor ve duyuyoruz ki bu durum bizim liderlere olan güvenimizi sarsıyor. Mesela bir lider gece söylediğini sabah yalanlıyor, işin içinden sıyrılmak için bin bir takla atıyor. Ancak kendisine güven duyduğumuz liderler de yok değil. Liderlerden, her şeyden önce dürüst olup kendi çıkarlarından çok halkın çıkarlarını göz önünde bulundurmalarını beklerim. Asıl gayelerinin para kazanmak değil, halka hizmet olmasını isterim.

M. EMİN KARAKÖSE, 16

POLİTİKACILAR SİYASET AHLAKINA UYGUN HAREKET ETMELİ

Siyasetle ilgilenmiyorum. Haberlerden takip ettiğim kadarıyla bir bilgiye sahibim. Siyasi parti liderlerinin konuşmalarını dinliyorum. Partiler arasındaki iktidar çekişmelerini takip ediyorum. Bunun dışında çok fazla siyasetle ilgilenmiyorum. Politikacılardan beklentim ise, içinde bulundukları toplumun ihtiyaçlarını iyi belirleyip ona göre beklentilerin karşılanması, dürüst ve adil olmaları, siyaset ahlakına uygun bir tavır sergilemeleri. Bir de kişisel çıkarlarını değil toplumun çıkarlarını ön planda tutmalarını beklerim.

BÜŞRA YILDIRIM, 16

SİYASETİ TARTIŞMA VE HABER PROGRAMLARINDAN TAKİP EDİYORUM


Açıkçası yaşım itibariyle siyaseti kendime çok yakın görmüyorum. Bu sebeple siyaseti sadece haber programlarından, tartışma programlarından kısmen takip ediyorum. Bir de seçim zamanlarında takip etmeye çalışırım. Hiçbir parti liderinin tam anlamıyla adaletli ve dürüst olduğuna inanmıyorum. Politikacıların halkımızın ihtiyaçlarına çözümler üretmelerini, milli birliğimizi beraberliğimizi korumalarını, kritik bir durumda ülkemizi en az zararla kurtarmalarını, kişisel çıkarlarını değil ülkemizin çıkarlarını düşünmelerini beklerim.

MERVE YILMAZER, 17

MEDYANIN İLGİSİNİ ÇEKEN KESİTLERLE BEN DE İLGİLENİRİM

Siyasetle çok ilgilenmem. Çevremden ve TV’den takip ettiğim kadarıyla bir bilgim var. Medyanın ilgisini çekecek siyasi kesitler olursa o zaman ilgilenirim. Liderlerden beklentim, halkın sorunlarına iyi çözümler bulmaları, uluslararası ilişkilerde daha etken bir rol oynamamız ve ihracatta daha geniş bir yelpazemizin olmasıdır.

RANA YILDIRIM, 17

HİÇBİRİNE GÜVENİM TAM DEĞİL

Siyasetle ilgileniyorum. Yaklaşan seçimler ilgimi iyice arttırdı. Siyasilerin yaptıklarının arkasındaki gerçeklere merakım siyasete olan ilgimin kaynağını oluşturmaktadır. Günümüz siyasetçilerinin hiçbirine güvenim tam değil. Gerek yaptıkları açıklamalardaki çelişkiler gerekse vaat edip yapmadıklarını göz önünde bulundurunca güvenmek zaten elde değil. Siyasilerden beklentim nelerdir? Tabii ki siyaseti halka zarar vermeden yapmaya çalışmalarıdır. Siyaset olmalıdır, olacaktır da… Benim beklentim toplumun zaruri ihtiyacı olan siyasetin emin eller tarafından yapılmasıdır.

HAKAN BEKÇİ, 17

BİRBİRLERİYLE TARTIŞMAK YERİNE ÜLKEMİZİ GELİŞTİRECEK İŞLER YAPMALI


Bana göre her bireyin siyasetle bir nebze ilgilenmesi gerekir. Çünkü Türkiye demokratik bir ülke ve cumhuriyetle yönetiliyor. Her vatandaşın siyaset konusunda bilgili olması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye son yıllarda büyük bir gelişme gösterdi. Güçlü devletlerin yanında artık rahatça sesini çıkarabiliyor. Ve dünyada söz sahibi bir ülke oluyor. Politikacılardan beklentim birbirleriyle tartışmaları yerine ülkemizi geliştirip büyütecek işler yapmaları. Böylece daha güzel bir ülkeye sahip olacağımıza inanıyorum.

OĞUZHAN AKIN, 17


Gülnar Funda AKBULUT

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Siyasetle ne kadar haşır neşiriz
« Posted on: 24 Ekim 2021, 05:01:11 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Siyasetle ne kadar haşır neşiriz rüya tabiri,Siyasetle ne kadar haşır neşiriz mekke canlı, Siyasetle ne kadar haşır neşiriz kabe canlı yayın, Siyasetle ne kadar haşır neşiriz Üç boyutlu kuran oku Siyasetle ne kadar haşır neşiriz kuran ı kerim, Siyasetle ne kadar haşır neşiriz peygamber kıssaları,Siyasetle ne kadar haşır neşiriz ilitam ders soruları, Siyasetle ne kadar haşır neşirizönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &