> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > El-luluu Vel Mercan > Süt Emme
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Süt Emme  (Okunma Sayısı 1498 defa)
13 Eylül 2010, 12:33:05
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 13 Eylül 2010, 12:33:05 »SÜT EMME (RADA)

Hz. Aişe (r.ah.) şöyle rivayet etmiştir:

Resulüllah (a.s.) Aişe´nin yanında bulunduğu bir sırada. Aişe, Hafsa´nın odası önünde izin isteyen bir erkek sesi işitir. Bunun üzerine Aişe "Ey Allah´ın Resulü, şu adam evinize girmek için izin istiyor" dedim. Bunun üzerine Resulüllah: "Sanıyorum ki, o Hafsa´nın süt amcası filan kimsedir" buyurdu. Aişe "Ey Allah´ın Resulü! Süt amcam filan yaşasaydı benim yanıma girebilecek miydi?" diye sordu. Hz. Peygamber (a.s.): "Evet. girebilirdi. Zira süt, doğumun (neseb) haram kıldığı her şeyi haram kılar" buyurmuştur.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2615

Hz. Aişe (r.ah.) şöyle haber vermiştir:

Örtünme emri geldikten sonra Ebu Kuays´ın erkek kardeşi Eflah gelip, Aişe´nin yanına girmeğe izin istemişti. Eflah, Aişe´nin süt amcası idi. Aişe devamla: Ben de ona izin vermekten kaçınmıştım. Resulüllah (a.s.) gelince durumu ona anlattığımda, hemen bana, Eflah´ın yanıma girmesine izin vermemi emir buyurdu.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2617

İbn Abbas (r.a.) şöyle nakletmiştir:

Hz. Peygamber´in (a.s.) Hamza´nın kızı ile evlenmesi istenildiğinde Allah Resulü (a.s.): "O bana helal olmaz. Çünkü o, benim süt kardeşimin kızıdır. Doğumdan dolayı haram olan, sütten dolayıda haram olur" buyurmuştur.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2624

Ümmü Habibe bt. Ebu Süfyan (r.ah.) şöyle rivayet etmiştir:

Resulüllah (a.s.) bir gün yanıma geldiğinde ona: "Kız kardeşim, Ebu Süfyan´ın kızını ister misin?" diye sordum. Resulüllah: "Ne yapacağım" dedi. Ben de: "Onu nikâh edersiniz" dedim. Resulüllah (a.s.): "Hayret! Sen bunu arzu eder misin?" buyurdu. Ben: "Zaten senin bir tek eşin değilim. Kız kardeşiminde hayırda bana ortak olmasını arzu ediyorum" dedim. Hz. Peygamber (a.s.): "O bana helal olmaz" buyurdu. Ben yine: "İşittiğime göre Ebu Seleme´nin yetim kızı Dürre ile evlenmek istiyormuşsunuz" dedim. Resulüllah (a.s.): "Eşim Ümmü Seleme´nin kızını mı?" diye sordu. Ben de: "Evet" dedim. Resulüllah: "Ümmü Seleme´nin kızı, benim terbiyem altında üvey kızım olmasa bile, o bana helal değildir. Çünkü o, benim süt kardeşimin kızıdır. Beni ve onun babası Ebu Seleme´yi Süveybe emzirmiştir. Bir daha sakın kızlarınızı ve kız kardeşlerinizi bana teklif etmeyiniz" buyurdu.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2626

Hz. Aişe (r.ah.) şöyle nakletmiştir:

Sehle bt. Süheyl Peygamber´e (a.s.) gelip: "Ey Allah´ın Resulü! Kocam Ebu Huzeyfe´nin, azatlısı Salim´in benim yanıma girmesinden dolayı yüzünde bir hoşnutsuzluk hissediyorum" dedi. Peygamber (a.s.): "Onu emzir" buyurdu. Kadın: "Koskocaman adam olduğu halde onu nasıl emziririm?" dedi. Bunun üzerine Resulüllah tebessüm ederek: "Ben, onun büyük bir delikanlı olduğunu biliyorum" dedi. Ravi Amr kendi hadisinde: "Salim Bedir gazvesinde bulunmuştu" cümlesini ilâve etti. İbn Ebu Ömer´in rivayetinde ise: "Bunun üzerine Resulüllah güldü" ibaresi vardır.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2636

Hz. Aişe (r.ah.) şöyle rivayet etmiştir:

Yanımda bir adam otururken Resulüllah (a.s.) benim yanıma gelmişti. Bu durum ise onun hoşuna gitmemişti. Yüzündeki öfkeyi gördüm ve: "Ey Allah´ın Resulü! Bu benim süt kardeşimdir" dedim. Bunun üzerine Hz. Peygamber (a.s.): "Süt kardeşlerinizi iyi düşününüz! Çünkü süt hükmü ancak açlıktan dolayı sabit olur" buyurmuştur.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2642

Hz. Aişe (r.ah.) şöyle haber vermiştir:

Sa´d b. Ebu Vakkas ve Abd b. Zemaa bir çocuğun nesebini tartıştılar: Sa´d, "Ey Allah´ın Resulü! Bu çocuk, benim erkek kardeşim Utbe b. Ebu Vakkas´ın oğludur. Nesebinin kendisine ilhak edilmesi için bana vasiyet etti. Ona nasılda benzediğine bir bakın!" dedi. Abd b. Zemaa ise: "Ey Allah´ın Resulü! Bu çocuk, babamın yatağında, cariyesinden doğma benim erkek kardeşimdir" dedi. Resulüllah (a.s.) çocuğa baktı ve Utbe´ye açıkça benzediğini gördü. Buna rağmen, "Ey Abd! O çocuk senindir. Çocuk yatak sahibinindir. Zina eden taşlanır. Zemaa´nın kızı ey Sevde! sen o çocuğa görünme" buyurmuştur.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2645

Ebu Hureyre´nin (r.a.) rivayet ettiğine göre:

Resulüllah (a.s.): "Çocuk, yatak sahibine aittir, zina edene de taş vardır" buyurmuştur.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2646

Hz. Aişe (r.ah.) şöyle haber vermiştir:

Resulüllah (a.s.) sevinçle ve yüz çizgileri parlak bir halde yanıma gelerek şöyle buyurdu: "Gördün mü! Az önce iz sürücü Mücezziz, Zeyd b. Harise ile Üsame´ye bakarak; şüphesiz bu ayaklar birbirindendir, dedi."
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2647

Enes b. Malik (r.a.) şöyle anlatır:

"Bir adam bakire kızı, dul kadının üzerine alırsa onun yanında yedi gece kalır. Dul kadınla evlendiğinde ise onun yanında üç gece kalır."
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2654

Hz. Aişe (r.ah.) şöyle bildirmiştir:

Sevde bt. Zemaa (r.ah.) kadar kendi huyunda olmayı arzu ettiğim bir başka kadın yoktur. O, zeki ve salâbet sahibi bir hanımdı. Sevde yaşlandığı zaman Resulüllah (a.s.) ile hakkı olan nöbet gününü Aişe´ye hibe etmiştir. Bizzat kendisi: "Ey Allah´ın Resulü! Ben senden hakkım olan nöbet günümü Aişe´ye hibe ettim" demiştir. Bundan sonra Resulüllah, Aişe´ye biri kendi günü, diğeride Sevde´nin günü olmak üzere iki gün ayırmaya başlamıştır.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2657

Hz. Aişe (r.ah.) şöyle rivayet etmiştir:

Ben, kendilerini Resulüllah´a (a.s.) bağışlayan kadınları ayıplar da; hiç kadın kendini hibe eder mi! derdim. Yüce Allah: O kadınlardan dilediğini geriye bırakır, dilediğini de yanına alırsın. Boşadığın hanımlarından arzu ettiğini tekrar yanına almanda, senin üzerine bir günah yoktur...ayetini indirince, ben Hz. Peygamber´e (a.s.): "Yemin olsun ki, Rabbinin senin arzunu hemen yerine getirdiğini görüyorum" dedim.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2658


İbn Abbas´ın (r.a.) rivayetinde Atâ şöyle haber vermiştir:

İbn Abbas ile birlikte Serif mevkiinde Peygamber´in zevcesi Meymune´nin cenazesinde hazır bulunduk. İbn Abbas "Bu kadın, Peygamber´in eşidir. Onun tabutunu omuzlarınıza kaldırdığınızda onu sarsmayın, acele hareket etmeyin, yavaş yavaş rıfk ile yürüyüp götürün. Şurası muhakkak ki, Resulüllah´ın (a.s.) beraberinde dokuz kadın vardı. Resulüllah bunlardan, sekiz kadın için nöbet tayini yapar, sadece bir kadın için yapmazdı" demiştir.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2660

Ebu Hureyre´nin (r.a.) rivayet ettiğine göre:

Hz. Peygamber (a.s.): "Kadın dört şey için nikâh edilir: Malı, asaleti, güzelliği ve dindarlığı. Sen bunlardan dindar olanı elde etmeye bak ki, mutluluğa eresin" buyurmuştur.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2661

Ebu Hureyre´nin (r.a.) naklettiğine göre:

Resulüllah (a.s.): "Şüphesiz kadın kaburga kemiği gibidir, doğrultmaya kalkarsan kırarsın, olduğu
gibi bırakırsan istifade etmek mümkündür" buyurmuştur.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2669

Ebu Hureyre´nin (r.a.) rivayet ettiğine göre:

Resulüllah (a.s.): "Eğer Havva annemiz olmasaydı, hiç bir kadın ebediyen kocasına hiyanet edip aldatmazdı" buyurmuştur.
Sahih-i Müslim´deki hadis numarası: 2673

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Süt Emme
« Posted on: 02 Şubat 2023, 11:31:27 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Süt Emme rüya tabiri,Süt Emme mekke canlı, Süt Emme kabe canlı yayın, Süt Emme Üç boyutlu kuran oku Süt Emme kuran ı kerim, Süt Emme peygamber kıssaları,Süt Emme ilitam ders soruları, Süt Emmeönlisans arapça,
Logged
19 Kasım 2017, 15:19:38
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.620


« Yanıtla #1 : 19 Kasım 2017, 15:19:38 »

Esselamu aleyküm.Rabbim bizleri  süt emmeden dolayı helal ve haram düşen kimseyi bilen ve öylece helal dairede yaşayan  kullardan eylesin inşallah.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
10 Mayıs 2021, 04:54:32
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 17.687« Yanıtla #2 : 10 Mayıs 2021, 04:54:32 »

Aleyküm selam. Bu faydalı bilgileri bizlerle paylaşan kardeşlerimizden Allah razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
12 Mayıs 2021, 02:33:12
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.620


« Yanıtla #3 : 12 Mayıs 2021, 02:33:12 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun bizlere sunulan bu bilgilerden kardeşim....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
12 Mayıs 2021, 03:58:15
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 18.549Site
« Yanıtla #4 : 12 Mayıs 2021, 03:58:15 »

Ve aleykümüsselam Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &