> Forum > ๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ > Eğitim Dünyası > YÖK ten çift diploma projesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: YÖK ten çift diploma projesi  (Okunma Sayısı 480 defa)
22 Aralık 2011, 02:37:21
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 22 Aralık 2011, 02:37:21 »YÖK'ten çift diploma projesi

YÖK tarafından geçen yıl başlatılan ''1 1 Çift Diploma Projesi''ne çeşitli üniversitelerden toplam 130 öğrenci katıldı.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Atilla Eriş, Uluslararası Ortak Önlisans Programı diye bilinen proje hakkında yaptığı açıklamada, Türkiye'de yükseköğretime yoğun talep olduğunu ve bunun özellikle lisans öğrenimi üzerinde yoğunlaştığını söyledi.

Bu sebeple meslek yüksekokullarının daha cazip hale getirilmesi gerektiğini vurgulayan Eriş, meslek yüksekokulları için başlatılan çifte diplomalı mesleki eğitim projesinin, YÖK tarafından önlisans programlarına verilen önemin göstergesi olduğunu belirtti.

Proje sayesinde meslek yüksekokulu öğrencileri için global dil olan İngilizce'nin sadece yabancı dil olmaktan çıktığını ve aynı zamanda meslek dili olarak kullanılacağını ifade eden Eriş, böylece iş dünyasının ihtiyacı olan nitelikli eleman ihtiyacına da ciddi bir katkı sağlanacağının altını çizdi.

Eriş, projenin YÖK'ün sorumluluğunda, meslek yüksekokullarından sorumlu Yükseköğretim İcra Kurulu üyesi koordinasyonunda Meslek Yüksekokulları Geliştirme Alt Komisyonu tarafından yürütüldüğünü bildirdi.

Projeyle aynı zamanda Avrupa Birliği yükseköğretimde diploma denkliği sürecine katkı sağlanacağına işaret eden Eriş, uluslararası eğitimde rekabetin ayrılmaz bir parçası olan akreditasyona imkan verecek eğitim programlarının geliştirilmiş olacağını da anlattı.

YÖK tarafından konuyla ilgili ilk çalışmaların 2008 itibarıyla başlatıldığını anlatan Eriş, ABD'deki Uluslararası Kolejler Birliği (CCID) ve İngiltere'deki Kolejler Birliği (AOC) ile iş birliği protokollerinin imzalandığını anımsattı.

İngiltere ile sürdürülen çalışmalarda daha hızlı yol alındığını ifade eden Eriş, 2010-2011 yılında Türkiye'deki 9 üniversite ve İngiltere Kolejler Birliğine bağlı 8 farklı kolejle 6 çeşitli programda; 1 üniversite ve ABD'deki 1 kolej ve 1 programda öğrenci alımının gerçekleştiğini bildirdi.

Eriş, meslek yüksekokulları öğrencileri için başlatılan projenin olumlu karşılandığını ve çift diploma alan öğrenci sayısının giderek yaygınlaşmasının beklendiğini de belirtti.

Bilgisayardan radyo ve televizyona...

Makine, otomotiv teknolojisi, bilgisayar teknolojisi, elektrik, bilgisayar programcılığı, elektronik teknolojisi, radyo ve televizyon programcılığı, işletme yönetimi alanlarında çift diploma veren üniversiteler, öğrenci sayılarına ilişkin bilgiler şöyle:

Üniversite Bölüm Öğrenci Sayısı Öğrenci Sayısı Toplam
2010-2011 2011-2012
Uludağ Üniversitesi Makine(İngiltere 12 17 29
City College Brighton and Hove)
Uludağ Üniversitesi Otomotiv Teknolojisi 15 13 28
(İngiltere Thames Gateway College)
İstanbul Ticaret Bilgisayar Teknolojisi 12 14 26
Üniversitesi (İngiltere Hackney Community College)
Karadeniz Teknik Elektrik (İngiltere
Üniversitesi City College Norwich) 6 4 10
Fırat Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı
(İngiltere Bradford Community College) 7 - 7
Gaziantep Üniversitesi Elektrik Teknolojisi 5 2 7
(İngiltere College Of North West London)
Fırat Üniversitesi Elektronik Teknolojisi
(İngiltere Bradford Community College) 1 5 6
Düzce Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi - 5 5
(İngiltere Hackney Community College)
İstanbul Aydın Radyo veTelevizyon 3 2 5
Üniversitesi Programcılığı (ABD
Howard Community College)
İstanbul Aydın Bilgisayar Programcılığı 2 2 4
Üniversitesi (İngiltere Hackney Community College)
Okan Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı - 2 2
(İngiltere College of North West)
Okan Üniversitesi İşletme Yönetimi - 1 1
(İngiltere - Hackney Community College)

2010-2011 eğitim öğretimde toplam 63, 2011-2012 eğitim öğretimde ise toplam 67 olmak üzere toplam 130 öğrenci meslek yüksekokulları için çifte diplomalı mesleki eğitim projesinden faydalanıyor.

İlk yıl İngilizce hazırlık

Proje, meslek yüksekokulu öğrencilerinin İngilizceyi meslek dili olarak kullanmalarını, iş dünyası için gerekli olan nitelikli eleman ihtiyacının bu şekilde karşılanmasını hedefliyor.

Proje kapsamında bu programların yer aldığı üniversiteler ilk öğrencilerini 2010-2011 eğitim öğretim döneminde aldı.

Programa katılan öğrenciler, ilk yıl İngilizce hazırlık sınıfını takiben bir yıl Türkiye'deki MYO'larda İngilizce mesleki eğitim görüyor ve ikinci yıllarını yurt dışındaki yüksekokullarda tamamlıyor.

Bu eğitimin sonunda mezun olan öğrenciler ülkemizdeki yüksekokulların diplomasının yanı sıra yurt dışındaki yüksekokulun diplomasına da sahip olacak. İsteyen mezunlar yurt dışında herhangi bir ülkede lisans eğitimlerine sınavsız olarak devam etme şansını da kazanacaklardır.

Çift diploma maliyetli

Öğrenciler, uluslararası ortak programlarda, ücret karşılığı okuyabiliyor. Uluslararası ortak programlarda ilgili Türk devlet üniversiteleri için belirtilen yıllık öğrenim ücretleri Türkiye'deki hazırlık ve ön lisansın ilk yılıyla ile yurt dışındaki ikinci yıl eğitimi kapsıyor.

Öğrencilerin bu ön lisans programlarında eğitim görmeleri için yurt içinde ve yurt dışındaki üniversitede okuyacağı süre içinde belli miktarda ücret ödemesi gerekiyor.

Örneğin, Uludağ Üniversitesi ile İngiltere'deki Thames Gateaway College tarafından yürütülen uluslararası ortak önlisans programlarının 2010-2011 eğitim-öğretim yılı için belirlenen ücreti hazırlık sınıfında 4 bin 800 TL, Uludağ Üniversitesinde ön lisans programının birinci yarı yılı 4 bin 800 TL, İngiltere'deki eğitim ise 4 bin 725 İngiliz sterlini tutarında.

Okan Üniversitesi ile İngiltere'deki Hackney Community College tarafından yürütülen programın 2010-2011 eğitim öğretim yılı için ise öğrencilerin Türkiye'deki bir yıllık İngilizce hazırlık sınıfı ve birinci yıl için 10 bin 800'er TL, İngiltere'deki ikinci yıl için ise 4 bin 725 İngiliz sterlini ödemeleri gerekiyor.

Öğrenciler, yurt dışındaki öğrenim göreceği sürede yurt, yemek, kitap, kırtasiye ve kişisel ihtiyaçları için yapacakları harcamaları kendileri karşılıyor.

Samanyoluhaber

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: YÖK ten çift diploma projesi
« Posted on: 23 Haziran 2021, 17:43:11 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: YÖK ten çift diploma projesi rüya tabiri,YÖK ten çift diploma projesi mekke canlı, YÖK ten çift diploma projesi kabe canlı yayın, YÖK ten çift diploma projesi Üç boyutlu kuran oku YÖK ten çift diploma projesi kuran ı kerim, YÖK ten çift diploma projesi peygamber kıssaları,YÖK ten çift diploma projesi ilitam ders soruları, YÖK ten çift diploma projesiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &