๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ => Eğitim Dünyası => Konuyu başlatan: Sefil üzerinde 30 Mayıs 2012, 03:17:24Konu Başlığı: YGS de değişim
Gönderen: Sefil üzerinde 30 Mayıs 2012, 03:17:24
YGS'de değişim

YGS'de 1 milyon 800 bin adayın bilgisini 160 dakikada ölçen sistemin sıkıntılar oluşturduğunu söyleyen ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Demir, bunu zamana yayarak birden fazla sınav yapmak için çalışma içinde olduklarını söyledi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, YGS 'nin 1 milyon 800 bin adayın tüm bilgisini 160 dakikada ölçen bir sınav olarak, ciddi sıkıntılar oluşturduğunu belirterek, 'Bunu zamana yayarak, birden fazla sınava alarak gerçekleştirebilir miyiz? diye bir düşünce, bir çalışma içerisindeyiz' dedi.

ÖSYM Adana Sınav Merkezi Yöneticisi Prof. Dr. Halis Arıoğlu'nun görevini Prof. Dr. Hasan Rüştü Kutlu'ya devretmesi nedeniyle Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü'nde düzenlenen törene katılan Demir, ÖSYM'nin 37 yıllık bir kurum olduğunu, bunun 27 yılında Prof. Dr. Arıoğlu'nun Adana'da sınav merkezi yöneticiliğini yürüttüğünü söyledi.

SINAV STRESİNİ DÜŞÜRMELİ

Demir, bir gazetecinin sınav sistemindeki değişikliklerle ilgili sorusu üzerine, şunları kaydetti: 'Merkezi sınavları yapan bir kurumuz. Biz, sınavların istenilen bilgi düzeyini ölçecek ve istenilen niteliklerdeki adayları seçecek biçimde soruları hazırlayıp, sınavın fiili uygulamasını gerçekleştiriyoruz. Burada da sınav merkezlerimizdeki arkadaşlarımızla birlikte çalışıyoruz. Geçtiğimiz günlerde sayın Milli Eğitim Bakanımız sınavın uygulanış biçimi şeklinde bir yorumu oldu. Bu birlikte tasarladığımız bir çalışmaydı. Çünkü özellikle YGS 1 milyon 800 bin adayın tüm bilgisini 160 dakikada ölçen bir sınav olarak ciddi sıkıntılar oluşturuyor, adaylar ve aileleri arasında. Bunu zamana yayarak, birden fazla sınava alarak gerçekleştirebilir miyiz? diye bir düşünce, bir çalışma içerisindeyiz. Önümüzdeki günlerde bunun detaylarını kamuoyuyla paylaşacağız. Ama bu kısa zamanda gerçekleşecek bir olay değil. Bir altyapı gerektiriyor. Dolayısıyla sınavın stresini azaltıcı, sınavın daha rahat ortamlarda gerçekleşmesini sağlayacak bir çalışma yapıyoruz. Bu konu biraz daha netleşince kamuoyuna bilgi vereceğiz. Dershaneler konusu tamamen sınavın işleyişiyle ilgili bir konu. Eğer bir ihtiyaç varsa bunu karşılayacak konular ve birimler de olacaktır. Zaten dershaneler de MEB'e bağlı eğitim kurumları. Sınav uygulaması içinde onların da nasıl olacaklarını hep birlikte göreceğiz.'

yenişafak