๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ => Eğitim Dünyası => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 18 Haziran 2011, 18:31:27Konu Başlığı: Bakan sayesinde okuyan kız mezun oldu
Gönderen: Zehibe üzerinde 18 Haziran 2011, 18:31:27
Bakan sayesinde okuyan kız mezun oldu

(http://static.samanyoluhaber.com/Images/News/2011618/186993_fadime-algan.jpg)

Erzincan'ın Tercan ilçesine bağlı Küllüce köyünde ikamet eden 14 yaşındaki Fadime Algan, aile baskısı yüzünden okula gidemeyince Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya 'hayallerim' isimli mektup yazdı.

   
Algan, yazdığı mektup sayesinde tekrar okullu olarak ilköğretimden mezun oldu. Karnesini alan Algan, Milli Eğitim Bakanlığı'na ve yetkililere teşekkür etti.

Zorunlu eğitim kapsamında olup, çeşitli nedenlerle eğitim-öğretim dışında kalan öğrencilere yönelik

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı (YSÖP) kapsamında Tercan ilçesinde 56, Erzincan'da ise 24 öğrenci okula kazandırıldı.

Çevre köylerden toplanan öğrenciler getirildikleri merkezde, 1 Mart itibariyle başlayan hızland ırılmış eğitimlerinin sonunda karne almanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadılar.

Yaklaşık 3 ay süren eğitim süresince öğrencilere Türkçe, Matematik, Fen, Sosyal Bilgiler ve Sosyal etkinlikler alanında dersler verildi.

2010-2011 eğitim-öğretim yılının sona ermesi ile birlikte Tercan ilçesine 38 kilometre uzaklıkta bulunan Küllüce köyünde, YSÖP eğitimi alan öğrenciler uzun bir aradan sonra yeniden karne heyecanı yaşadılar. Bir çoğu ilkokulu bitirdikten sonra ailelerinin baskısı sonucu okula gitmemi ş olan ve eğitim-öğretime yaklaşık 3 ila 7 yıl ara vermiş çoğunluğu kız öğrencilerden oluşan 56 öğrenci karneleri alarak, büyük bir merakla karnelerini incelediler.

Okula duyduğu özlemi "Hayallerim" isimli mektubuna taşıyan ve bu mektup üzerine ara verdiği okula 3 yıl sonra dönen Fadime Algan, ilköğretimi tamamlamanın heyecanını yaşadı. Algan, "Okulumu bitirdim ve hayallerim gerçekleşti. Liseye gitmek istiyorum. Milli Eğitim Bakanımıza ve yetkililerine teşekkür ediyorum." dedi.

Algan gibi ilköğretimden uzun bir süre sonra mezun olan öğrencilerde yetkililere teşekkür ettiler. Yürütülen proje hakkında bilgi veren Tercan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih, "Projeyi sorumsuz bir şekilde tamamladık. Okula özlemi olan genç kızlarımız artık ilköğretim okulu mezunu oldular. Uzun ve yorucu bir süreçten sonra aileleri ikna edilerek yeniden okula kazandırılan kızlarımız, artık hedeflerini büyüttü ve liseyi de okumak istiyorlar" diye konuştu.

İHA