๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ => Eğitim Dünyası => Konuyu başlatan: Sefil üzerinde 30 Mayıs 2012, 03:19:01Konu Başlığı: 900 merkezde Osmanlıca dersi
Gönderen: Sefil üzerinde 30 Mayıs 2012, 03:19:01
900 merkezde Osmanlıca dersi

Geçtiğimiz ay Milli Eğitim Bakanlığı ve Hayrat Vakfı arasında imzalanan protokolle hayata geçen Osmanlıca ve Kur'an eğitimi büyük ilgi gördü. 300 ayrı merkezde başlayan dersler 900 merkezde devam edecek.

İsteyene Osmanlıca, İsteyene Kur'an-ı Kerim, dileyene de tecvid... Milli Eğitim Bakanlığı'nın Nisan ayında Hayrat Vakfı ile imzaladığı protokolle hayata geçen projeyle birlikte, her yaştan, dileyen herkese tamamen ücretsiz Osmanlıca ve Kur'an eğitimi verilmeye başlandı. Osmanlıca eserleri okumak, araştırmak ve öğrenmeyi isteyenlerle, bu alanda eğitimci açığını gidermek için başlatılan projede, dileyen kursiyerlere de Kur'an-ı Kerim ve Tecvid eğitimleri verilecek. İnternet üzerinden yapılacak kayıtlar sonrasında her vatandaş, kendisine en yakın Halk Eğitim Merkezi'nde derslere katılabilecek. Şimdilik 81 il 300 merkezi kapsayan projenin önümüzdeki günlerde 900 merkeze ulaşması hedefleniyor.

'Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü' ve 'Hayrat Vakfı' arasında 4 Nisan'da imzalanan protokol 2 yılı kapsıyor.

Buna göre Türkiye'nin 81 ilinde hayata geçen proje kapsamında ücretsiz olarak yapılacak eğitimlere, dileyen tüm vatandaşlar ücretsiz olarak katılabilecek. Kayıtların internet üzerinden de yapılabileceği eğitimler için, tercih edilen Halk Eğitim Merkezi'ndeki başvuru sayısı 12'ye ulaştığında, ilgili merkezde yeni sınıflar açılarak kurs verilmeye başlanacak. Hayrat Vakfı Kurs Genel Koordinatörü Sait Yavuz, 'Eğitimlerde sadece Osmanlıca değil, dileyen katılımcılara Kur'an-ı Kerim'in okunmasını sağlayan Kur'an ve tecvitli okuma kursları da verilecek. Amacımız geçmişin tozlu raflarında duran binlerce vesika ve belgenin yeni bir bakışla değerlendirilmesidir' dedi.

Kayıtlar internetten

Kurslar Halk Eğitim merkezlerinin bulunduğu tüm noktalarda verilecek. Ancak bunun için en az 12 kursiyere ulaşılması gerekiyor. Kayıtlar ise Osmanlıca eğitimi için osmanlicaegitim.com adresinden, Kur'an eğitimi için de kuranegitimi.com adresinden yapılacak. 12 kişilik sınıfa ulaşıldığında istenilen merkezde anında kurs açılacak. Dileyen öğrenciler topluca başvurup sınıf açılmasını da sağlayabilecek. Kurslara ilköğretim birinci kademeyi bitiren herkes başvurabilecek. Her yaştan kursiyerin katılabileceği eğitimler, Hayrat Vakfı tarafından görevlendirilen eğitmenlerce verilecek.

yenişafak