๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ => Efendimiz => Konuyu başlatan: Safiye Gül üzerinde 04 Mayıs 2011, 11:13:10Konu Başlığı: Ebü Kuhafe nin tepkileri
Gönderen: Safiye Gül üzerinde 04 Mayıs 2011, 11:13:10
Ebü Kuhafe'nin Tepkileri

Bunca olayın bir de, baba Ebu Kuhafe'ye bakan yanı var­dı; yaşlı adam, evine geldiğinde oğlunun yokluğunu fark et­miş ve nerede olduğunu sormuştu. Aldığı cevapların bütünü, oğlunun gittiğini söylüyordu. Bu işin şakası yoktu; Mekke, ti­caret, çoluk-çocuk, akraba ve eski arkadaşlar, anne ve baba bırakılmış ve bu yaştan sonra, yeni bir mekan vatan olarak seçilmiştİ. Henüz imanla tanışmamış bir gönlün bunu anla­masına imkan olamazdı. Zira, bir kalbe iman girmişse, imanı­nın gücü nispetinde sahibine inanılması güç işler yaptırırdı ve bunları, ondan mahrum olanlar asla anlayamazdı. Gerekirse O'nun için ana-babadan geçilir, aşılmaz sanılan badireler aşı­lır ve evlad ii iyalden de vazgeçilirdi.

Şüphesiz, Resülü Kibriya ile Medine'ye hicret söz konusu olduğunda, Ebu Bekir'in aklına ana-baba ve çoluk-çocuk belki de hiç gelmemiş; yıllar sonra Tebiik'« hazırlanırken diyeceği gibi onları Allah ve Resiilis'ne bırakmıştı.

497 Halebi, İnsanü'l-Uyün, 2/195, 196

Beri tarafta Ebu Kuhafe, oğlunun gitmesini aklına sığıştı­ramıyor ve karşılaştığı herkese şunu soruyordu:

- Bunu da yaptı mı? Evlad ü iyalini burada, arkada bıra­kıp gerçekten de çekip gitti mi?498

Evet, gitmişti ... Hem de arkasına bile bakmadan!.. Zaten Ebu Kuhafe'nin oğlu Abdullah İbn Osman'ı Ebii Bekir kılan da, onun bu fedakarlık ve feragatı değil miydi? ..

Torunu Esma'yı soru yağmuruna tutan Ebu Kuhafe, oğ­lunun servetini merak ediyor ve endişesini dile getirerek so­ruyordu:

- Allah'a yemin olsun ki o, büyük ihtimalle servetini de götürdü, değil mi?

Esma, temkinle cevapladı:

- Hayır ey babacığım! Şüphesiz o bize, çok büyük imkan­lar bıraktı.

Hatta, Ebu Kuhafe'nin gözleri, yaşlılığın da tesiriyle az görmekteydi ve bu durumu da değerlendirmek isteyen Esma, küçük küçük taşlan bir araya toplayarak üzerini bir örtü ile örtecekti. Arkasından da, elinden tuttuğu dedesini, babasının kendilerine servet bıraktığı konusunda ikna etmeye çalışacak, elini taşların üzerinde gezdiren Ebu Kuhafe de böylelikle tat­min 0Iacaktl'.4?9