๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ => Dünya Dinleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 25 Aralık 2009, 13:39:22Konu Başlığı: Adventistler
Gönderen: Zehibe üzerinde 25 Aralık 2009, 13:39:22
Adventistler
1831 yılında William Miller ( 1782 ? 1849 ) adlı bir çiftçi tarafından ABDnde kurulmuş bir Mesihi - dini - harekettir.Bunlar , İsanın gelişini umutla bekleyen bir gruptur. Miller Eski Ahit üzerinde çalışmış İsanın ikinci gelişinin önce 1843de olmayınca 1844de vuku bulacağı kanaatine ulaşmıştır. O, ikinci gelişin çok yakında vuku bulacağına dair konferanslar vermeye başlamış ve bunun içinde  The Midnight Cry  adlı bir gazete çıkartmıştır. Miller, İsanın ikinci gelişinin 22 Ekim 1844 de olacağı şeklinde bir vahiy aldığını açıklamış ve ilan etmiştir. Ancak ilan edilen tarihte İsa gelmeyince Miller bu işten vazgeçmiş ve taraftarlarınca da başka tarihler verilmeye başlanmıştır.


İkinci geliş tarihi ve ruhun ölümsüzlüğü konusunda ileri sürülen muhtelif görüşler, grup içinde ayrılmaya yol açmıştır. Bu grubun asıl ayrılığını ve ölümden sonrasıyla ilgili inançta Katolikliğe bağlı kalan İncile Bağlı Adventistler ortadan kalkmıştır. Bugün ise İkinci Advent Adventistleri ile Yedinci Gün Adventistleri bulunmaktadır. Bunlarında en önemlisi ve misyoner karaktere sahip olanı Yedinci Gün Adventistleri?dir.

Yedinci Gün Adventistleri, Kitab-ı Mukaddesin kurallarına sıkı sıkıya uyarlar.1844 de İsanın Seçkinler in yazılmasını başlattığını kabul ederler. Ruhun ölümüne, yalnız adil olanların, hakkı kabul edenlerin (yani kendilerinin) öldükten sonra dirileceğine inanırlar. Yahudi Kutsal Kitabına diğer Hıristiyanların göstermediği sadakati gösterir; ibadet günü olarak Pazar yerine, Cumartesini kabul eder ve bu günün yasaklarına uyarlar.Ahlaki sert kurallar uygularlar. Bir Adventist; et yemekten, kahve, tütün ve alkol içmekten kaçınmak zorundadır. Vaftizi suya batırmak şeklinde uygularlar.

Günümüzde Adventistler  

Günümüzde Yedinci Gün Adventistlerinin Genel Merkezi Washingtondadır. Dünyada 2.500.000 taraftarı bulunmaktadır. Türkiyede de faaliyet göstermekte ve taraftar sayısını arttırmak için çabaladıkları gözlenmektedir. Ülkemizde bir Adventist Kilisesi ( İstanbul ) vardır.