๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ => Dünya Dinleri => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 23 Aralık 2009, 17:13:27Konu Başlığı: Adventist
Gönderen: Zehibe üzerinde 23 Aralık 2009, 17:13:27
Adventist
Yahudi asıllı ilk Hıristiyanlardan bir cemaatin üyeleridir. Ebiyonit kelimesi İbranice yoksul, fakir anlamındadır.Bundan dolayı düşmanları fakirler  yoksullar (Ebiyonit) kelimesini onları küçümsemek için kullanırlar. Onlar ise, Ebiyonitliği (fakirliği) ,İsanın Dağdaki Vaazıında (İncil; Matta 5:1-11) bahsettiği o içerikte ve ruhta fakir olanlar manasında almaktadırlar

İsa mesih´in Kardeşi Yakobus

Bunlar İsanın Tanrılığını reddederler, sünnet olurlar. Reisleri olarak İsanın kardeşi Yakobus?u kabul ederler. Yahudi ayin ve ibadetlerini yerine getirirler. Pazarı kabul etmekle beraber Şabbata (Cumartesi) uyarlar. İsayı son Yahudi peygamberi olarak tanır fakat, Mesih olduğunu kabulde tereddüt ederler. Pavlusu samimi bir Hıristiyan görmez ve onu dönme (içi başka dışı başka) sayarlar. Pavlustan önce komünyon ayininin hatıra olarak kutlandığı ve Hz. İsanın kan Kadehi yarine su kadehini koyduğunu savunurlar. Ekmek  Şarap ayinindeki ekmek ve şarabın Hz. İsanın eti ve kanıolduğu görüşünü reddederler.

Kan dökmeyi reddettikleri için et yemezler ve ideal hayatın bitkilerle beslenmek olduğunu savunurlar.İslam dinindeki Boy abdestine benzer dini banyo geleneğine sahiptirler.

Ebiyonitlerin V. Yüzyıla kadar yaşadıkları, ondan sonra görünmez oldukları; bir kısmı Hıristiyan gruplara, bir kısmının ?gnostik gruplara katıldıkları ileri sürülmektedir. Bunun yanında Ebiyonit karaktere sahip Hıristiyanların günümüze kadar geldiği ve hala varolduğu da belirtilmektedir.