๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ => Diyanet Duyurular => Konuyu başlatan: Sefil üzerinde 11 Mayıs 2015, 07:06:31Konu Başlığı: Görmez, mazlum coğrafyaların hüzün anneleriyle bir araya geldi
Gönderen: Sefil üzerinde 11 Mayıs 2015, 07:06:31
Görmez, mazlum coğrafyaların hüzün anneleriyle bir araya geldi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türkiye Diyanet Vakfının mazlum coğrafyaların anneleri için düzenlediği Anneler Günü programına eşi Hatice Görmez ile birlikte katıldı.

Suriye, Filistin, Afganistan, Irak'tan Türkiye'ye gelen savaş mağduru annelerle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Bugün zalimleşen ve gaddarlaşan dünyanın annelerin merhametine ihtiyacı var" dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı'nın savaş mağduru anneler için düzenlediği programda konuşan Başkan Görmez, çağdaş dünyanın bugünü Anneler Günü olarak kutladığını hatırlatarak, "Bizim kültürümüzde, anneye olan saygıyı, anneye olan hürmeti bir günle sınırlandırmamız mümkün değil. Biz müminler, bütün günleri annelerimize tahsis etmemiz gerekiyor. Bütün yıllar annelere harcansa bu onlar için sezadır. Bütün zamanlarımıza layık kimselerdir" diye konuştu.

Anneler Gününü, dünyada da mağdur olmuş, mazlum kalmış, çocuklarını savaşta kaybetmiş hüzün anneleri ile birlikte geçirmeyi uygun bulduklarını vurgulayan Başkan Görmez, şunları söyledi;

“Hüzün Annelerinin şahsında tüm mazlum coğrafyaların anneleriyle bir araya gelmek, Allah'ın rahmetine vesile olacak bir davranıştır…”

Suriye'den, Irak'tan, Afganistan'dan dünyanın muhtelif yerlerinden ülkemize sığınan annelerimizle bir araya gelmeyi onların şahsında dünyada mağdur kalmış, mazlum kalmış çocuklarını savaşta yitirmiş kendi ülkelerinden kovulmuş, hicret etmek zorunda kalmış annelerle bir araya gelmeyi, Allah'ın rahmetine vesile olacak bir davranış olduğunu kabul ettik.

“Bugün zalimleşen ve gaddarlaşan dünyanın annelerin merhametine ihtiyacı var…”

Bugün zalimleşen ve gaddarlaşan dünyanın annelerin merhametine ihtiyacı var. İnsanlık merhametini kaybetti. Yeryüzünde Allah'ın en çok rahmet sıfatının tecelli ettiği varlık annelerdir. Onun için bizi birbirimize bağlayan, çocukların içinde yetiştiği dünyanın adı rahim olmuştur. Çünkü biz o rahmetle birbirimize bağlanıyoruz.

“İnsanlık eğer bir anneler günü kutlayacaksa öncelikle zalimleşen dünyaya annelerin merhametini nasıl taşıyabilir bunun üzerinde durması gerekiyor…”

"Cennet annelerin ayakları altındadır" hadisi şerifi öyle sıradan okunup geçilecek bir cümle değildir. Bugün zalimleşen ve gaddarlaşan dünyanın, annelerin rahmetine ve merhametine ihtiyacı var. Onun için insanlık eğer bir anneler günü kutlayacaksa öncelikle zalimleşen dünyaya annelerin merhametini nasıl taşıyabilir bunun üzerinde durması gerekiyor.