> Forum > ๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ > Diyanet İşleri Başkanlığı > Diyanet Duyurular > Görmez, Kocatepe Gençlik Fuarı’nın açılışını yaptı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Görmez, Kocatepe Gençlik Fuarı’nın açılışını yaptı  (Okunma Sayısı 500 defa)
06 Mayıs 2016, 08:37:08
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 06 Mayıs 2016, 08:37:08 »Görmez, Kocatepe Gençlik Fuarı’nın açılışını yaptı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Aile ve Gençlik Merkezinin (KAGEM) ev sahipliğinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kocatepe Gençlik Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdi. Kocatepe Camisi fuar alanında Kur’an tilavetiyle başlayan programda gençlere hitap eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Allah’ın rahmeti, bereketi, mağfireti üzerinize olsun” diyerek sözlerine başladı.

Fuarın bu yılki temasının "bilgi, eylem, ahlak" olarak belirlendiğini ifade eden Başkan Görmez, “Bilginin taşıması gereken vasıflar vardır. Öncelikle bilgi, doğru bilgi olacak. Doğru olması için hakka dayanması, hakikati bize bildirmesi gerekir. Bugün yaşadığımız en büyük sorun bilgisizlikten ve cehaletten çok, bilgi kirliliğidir. Yeryüzünde en büyük cehalet, öğretilmiş cehalettir. Yeryüzünde en büyük cehalet enformatik cehalettir” dedi.

“Bizim medeniyetimize göre bilgi, bizi hakikate götüren bir yoldur. Bizim medeniyetimize göre bilgi, ahlak ve sorumluluk değilse o bilgi kaçınılması gereken bir bilgi olur” diyen  Başkan Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bilgi, bizi hakikate götüren yoldur…”

Bir Latin atasözü olan 'Bilgi güçtür' sözünü doğru bulmuyorum. Eğer bilgiyi mutlak güç olarak kabul ederseniz, böyle bir bilgiden elde edilen ahlak pragmatist bir ahlak olur. Tek başına bilgi güçtür, sözü doğru bir söz değildir. Bizim medeniyetimize göre bilgi, bizi hakikate götüren bir yoldur. Bilgi, ahlak ve sorumluluk değilse, ahlaka ve sorumluluğa dönüşmüyorsa, o bilgi kaçınılması gereken, Peygamberimizin ifadesiyle, 'Faydasız ilimden Allah'a sığınırım' diye dua ettiği bir bilgi olur.

“Alim, alemi doğru okuyan insan demektir…”

Bilgi hakikate ram olduğu zaman doğru bir güç olur, yol gösterir. Medeniyetimizde bilgiyi ifade eden üç temel kavram vardır. Bunlardan biri ilim, biri hikmet ve diğeri de marifettir. İlmin sahibine alim, hikmetin sahibine hakim, marifetin sahibine de arif diyoruz. Bunların üçünü birleştirdiğimiz zaman doğru bilgiye ulaşmış oluyorsunuz. Bu üç kavram bizim medeniyetimizde hikmet yıldıza, ilim aya teşbih edilir, marifet güneş olarak kabul edilir. Üçü birleştiği zaman nur gerçekleşir. Aydınlık gerçekleşir. Karanlıklar yerini aydınlığa bırakır.

“Her genç bir âlemdir. O âlemi okumayan alim olamaz…”

Biz öyle bir kitabın müminleriyiz ki bize namaz kılın diye başlamıyor. Bizim iman ettiğimiz kitabın ilk emri ‘oku’ Namaz kılın, iman edin, ahlaklı olun diye başlamıyor. Ne diye başlıyor ‘Oku’ diye başlıyor. Burada bizden istenen okumak sadece kitap okumak değil. Zira biz, insanı, kâinatı, varlığı, âlemi ve gençliği okumak durumundayız. ‘Gençlik bir âlem’ demişsiniz. Aslında her genç bir âlem, her insan bir âlemdir. Allah her insanı bir âlem olarak yaratmıştır. O âlemi okumayan âlim olamaz. Âlim, âlemi doğru okuyan insan demektir. Âlim, sadece bilgi sahibi olan demek değildir. Okumak, ama elbette kitabı okumak, kâinatı okumak ve insanı okumak Kur'an'ı Kerim'in bütün insanlığa ilk emridir.

“Yeryüzünde en büyük cehalet, öğretilmiş cehalettir…”

Bilginin taşıması gereken vasıfları vardır. Öncelikle bilgi, doğru bilgi olacak. Doğru olması için hakka dayanması, hakikati bize bildirmesi gerekir. Bugün yaşadığımız en büyük sorun bilgisizlikten ve cehaletten çok bilgi kirliliğidir. Yeryüzünde en büyük cehalet, öğretilmiş cehalettir. Yeryüzünde en büyük cehalet enformatik cehalettir. Malumat sahibi olarak cehalete varmak karşı karşıya kaldığımız en büyük tehlikelerden bir tanesidir. Öncelikle elimizdeki malumatı değerlendirecek esaslara sahip olmamız lazım. O esaslar çerçevesinde o malumatı değerlendirmemiz gerekir. Aksi takdirde o malumat bizi cehalete götürür. Bizim geleneğimizde, İslam medeniyetinde, ilmin zıttı cehalet değildir.  Öyle olsaydı her bilgili, âlim olurdu. Nice bilgi sahibi insanlar var ki, aynı zamanda cehalet içindedir. Her bilgi sahibi aynı zamanda ahlak üretirdi. Ama geldiğimiz noktada bunu göremiyoruz. Bilgi, ahlakla bütünleşince ilim, ahlaka dönüşünce hilm olur.

Öyle bir zamanda geçiyoruz ki nice nice medeniyetleri kaybettik, kaybetmeye devam ediyoruz. Sizin çalışmalarınıza çok ihtiyaç var. Geleceğimizi inşa edecek olan bu güzel çalışmalarınızdır. Allah yolunuzu açık etsin. Her birinizi muvaffak eylesin.

Başkan Görmez, fuarda bulunan standları gezerek gençlerle sohbet etti.

"Bilgi, eylem, ahlak"

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen fuarın ilki 13-18 Ekim 2014'te "cami ve gençlik", ikincisi  2-5 Mayıs 2015'te "kalem, kitap, hikmet" temalarıyla düzenlenirken, bu yılın teması "bilgi, eylem, ahlak" olarak belirlendi.

Tanıtım, söyleşi ve sergi gibi etkinliklerin düzenleneceği fuar 5 ve 6 Mayıs'ta 17.00-21.00, 7 ve 8 Mayıs'ta ise 11.00-21.00 saatlerinde açık olacak.

Fuar etkinlikleri, "http://www.kocatepegenclikfuari.net" adresi ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Görmez, Kocatepe Gençlik Fuarı’nın açılışını yaptı
« Posted on: 19 Haziran 2021, 22:21:24 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Görmez, Kocatepe Gençlik Fuarı’nın açılışını yaptı rüya tabiri,Görmez, Kocatepe Gençlik Fuarı’nın açılışını yaptı mekke canlı, Görmez, Kocatepe Gençlik Fuarı’nın açılışını yaptı kabe canlı yayın, Görmez, Kocatepe Gençlik Fuarı’nın açılışını yaptı Üç boyutlu kuran oku Görmez, Kocatepe Gençlik Fuarı’nın açılışını yaptı kuran ı kerim, Görmez, Kocatepe Gençlik Fuarı’nın açılışını yaptı peygamber kıssaları,Görmez, Kocatepe Gençlik Fuarı’nın açılışını yaptı ilitam ders soruları, Görmez, Kocatepe Gençlik Fuarı’nın açılışını yaptıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &