> Forum > ๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ > Diyanet İşleri Başkanlığı > Diyanet Duyurular > Diyanet TV, tüm insanlığa hayırlı olsun
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Diyanet TV, tüm insanlığa hayırlı olsun  (Okunma Sayısı 998 defa)
22 Temmuz 2012, 20:59:49
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 22 Temmuz 2012, 20:59:49 »Diyanet TV, tüm insanlığa hayırlı olsunTarih: 22.07.2012

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ramazan ayı ile birlikte yayın hayatına merhaba diyen Diyanet TV’de, canlı olarak yayınlanan “İftar’ı Beklerken” programına konuk oldu.
Başkan Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığının hiçbir zaman sıradan bir televizyon kanalı kurmak gibi bir hevesin peşinde olmadığını belirterek, “Diyanet İşleri Başkanlığı sadece kendisine verilen görevi hakkıyla topluma iletebilmek için daha aktif hangi kanalları kullanabileceğini düşünmüştür.” dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığının bir yasal görevleri bir de İslâm’ın yüklediği vazifeleri bulunduğunu hatırlatan Başkan Görmez, “Diyanet İşleri Başkanlığımız daima, toplumsal yönü yasal yönünün önünde olan bir kurum olmuştur.” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şunları söyledi:

Öncelikle Diyanet Televizyonumuz hayırlı olsun. İnşallah bu yeni kanalımız hikmetli bir dil ve üslup ile yasaların başkanlığımıza verdiği, “Toplumu din konusunda aydınlatma” görevini hakkıyla yerine getirir. Diyanet İşleri Başkanlığı, daima toplumsal yönü, yasal yönünün önünde olan bir kurum olmuştur. Çünkü hem doğumda, hem vefatta, hem de düğünde kısacası her an toplumun yanında olan bir kurumdur Diyanet İşleri Başkanlığımız. Böyle olduğu için de toplumun kurumumuza yönelik çok büyük beklentileri olmuştur.
Tabi bir de hem yasaların hem de din-i mübini İslâm’ın yüklediği vazifeler var. Bu görevlerin en başında da toplumu din konusunda aydınlatma görevi geliyor.
Toplum, sürekli değişiyor, nesiller değişiyor ve bilgiye olan ihtiyaç, sürekli artıyor. Kurumlar da tıpkı insanlar gibi kendilerini yenilemedikleri takdirde; söylemlerini yenilemedikleri, hikmetli bir dil ve üslup geliştirmedikleri takdirde toplumun gerisinde kalırlar. Dolayısıyla başkanlığımız da kendisine verilen bu vazifeyi bütün teknik imkânlardan, bütün kitle iletişim araçlarından yararlanmak suretiyle ancak hakkıyla yerine getirebilirdi. Doğrusu Diyanet İşleri Başkanlığı, hiçbir zaman sıradan bir televizyon kanalı kurmak gibi bir hevesin peşinde olmamıştır. Sadece ‘Bana verilen vazifeleri hakkıyla topluma iletebilmek için daha aktif kanalları nasıl kullanabilirim?’ kaygısının peşinde olmuştur. Diyanet Televizyonu da işte bu endişenin bir gereği olarak ortaya çıkmıştır.”

“Diyanet TV, 20 yıllık bir beklentinin ürünü”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Türkiye’de ilk dinî programın 1952 yılında radyoda gerçekleştirildiğini, daha sonra 70’li yıllarda buna televizyon programlarının eklendiğini hatırlatarak, Diyanet İşleri Başkanlığının daha sonraki dönemlerde müstakil programlar geliştirmek suretiyle dinî programlara öncülük ve rehberlik ettiğini söyledi.
Diyanet İşleri Başkanlığına televizyon kanalı kurulması yolundaki en büyük isteğin Asya, Avrupa ve Balkanlardaki soydaş ve dindaşlardan geldiğini kaydeden Başkan Görmez, İslâm’ın ve İslâm dünyasının içinden geçtiği süreçler dikkate alındığında hikmetli bir söze olan ihtiyacın evrensel bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şöyle devam etti:

Tarihe bakıldığı zaman Diyanet İşleri Başkanlığının televizyon kurması, 20 yıl önceden beri dile getirilen bir istek olmuştur. Hatta ilk defa 1952 yılında radyoda zamanın Diyanet İşleri Başkanının bir konuşma yapması istenmiştir. Konuşmadan önce de Kur’an’ı Kerim okunmuştur. Diyanet ile TRT’nin ilk işbirliği de o tarihte olmuştur. Daha sonra 70’li yıllarda televizyon programları başlamıştır. Ancak müstakil olarak programlar geliştirmek suretiyle, ya da var olan programlara rehberlik ederek Anadolu’nun değişik yerlerinde yayın yapan televizyonlara da bunları vermek suretiyle bir öncülük yapılıp yapılamayacağı düşüncesi 20 yıl önce seslendirilmiş, ancak bu şimdi mümkün olabilmiştir. Ben özellikle TRT Genel Müdürlüğüne de bu güzel işbirliğinden dolayı teşekkür etmeyi bir vazife olarak addediyorum. Mühim olan bu tür hayırlı işlere başlamak değil, neticenin hayırlı olmasıdır. İnşallah neticesi de hayırlı olacaktır.”

“Doğru dinî bilgiye ulaşmak, evrensel bir ihtiyaç”

“Toplumun doğru bilgiye, hikmetli bir söze olan ihtiyacı artarak devam ediyor. Sadece bizim toplumumuz değil, gönül coğrafyamızda yaşayan bütün kardeşlerimiz, Orta Asya’da, Balkanlarda ve Avrupa’da yaşayan tüm kardeşlerimiz yeni bir doğru dinî bilgi ile birlikte yüzyıl sonra kendi kimliklerini yeniden oluşturmaya  çalışıyorlar. Buna ihtiyaçları var. Doğrusu biz yurtiçinden ziyade yurtdışındaki kardeşlerimizin bu konudaki istekleri ile karşı karşıya kaldık. Yurtdışında 6 milyona yakın millet varlığımız var ve onların buna gerçekten ihtiyacı var. İslâm dininin batıda içinden geçtiği zor bir süreç sözkonusu. İslamofobia dediğimiz, İslâm’ın bir korku olarak kalplere salındığı bir dönemi yaşıyoruz. Hikmetli bir yöntemle, hikmetli bir sözle bu meydan okumalara karşı koyma ihtiyacı var. İslâm dünyasının içerisinde bulunduğu durumu dikkate aldığımızda aslında bu ihtiyaç, sadece İstanbul’da, sadece Türkiye’de milletimizin seslendirdiği bir ihtiyaç değil, ayı zamanda evrensel bir ihtiyaç.”

“Milletimiz Ramazanı kendi ailesinden bir parça olarak olarak görüyor”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, programda Ramazan ayının anlam ve önemi üzerinde de durdu. Başkan Görmez, şöyle konuştu:

“Kültürümüzde medeniyetimizde Ramazan, çok ötelerden, yücelerden her yıl gelip kapımızı çalan bir misafirdir ve bize sevinç getirir, müjde getirir. Herhalde sayılacak olursa milletimiz içerisinde onbinlerce belki de yüzbinlerce Ramazan vardır. Çünkü biz onu kendi ailemzden kendi milletimizden bir parça olarak görmüşüz. Tabi bu güzel kutlu misafir eli boş gelmiyor. Birbirinden güzel hediyelerle geliyor. Her sene her mümine Kur’an’ı yeniden getiriyor. Bize imsakı getiriyor ve imsakla birlikte her türlü kötülükten korunmayı öğretiyor. Bize orucun himayesini getiriyor. Bize iftarın sevincini, coşkusunu getiriyor. Bize teravihin huzurunu getiriyor. Bize gecenin teheccüdünü getiriyor. Bize sahurun bereketini getiriyor. Bize fıtır sadakamızı, varlık sadakamızı getiriyor. Bize kadrimizi yücelten, Kadir Gecesi’ni getiriyor. Bize bayramı getiriyor. Önemli olan bayramla birlikte  bizden ayrılırken de bizden dolu dolu gitmesidir.”

“Ramazan, bizi fıtratımıza dönmeye davet eder”
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şöyle devam etti:

İnsanoğlu öyle bir varlık ki kendisine kendisini düzeltmek ve değiştirmek için gelen ilahî kitapları ve dinleri bile değiştirdi. İnsanoğlu böyle bir varlıktır. Onun için Ramazan her yıl, bizi değiştirmeye, kendi özümüze yaklaştırmaya, kendi fıtratımıza dönmeye ve kendi mayamızla   bizi başbaşa bırakarak olumlu yönde değiştirmeye geliyor. Ramazan aynı zamanda bizi değiştirmeye gelen bizim içinde kendimizi değişime tabi tuttuğumuz bir okul, bir mektep, bir medrese ve bir üniversitedir. Onun için yapılacak şey, bizim kendimizi Ramazanın bütün ruhaniyetine teslim etmemiz, olumlu yönde değişebilmemiz için kendimizi Ramazana  teslim etmemizdir. Ama zamanla insanlar ibadetleri bile değiştirmeye kalkışıyor. Hz Aişe validemizden gelen bir Hadis-i Şerif’te Resuli Ekrem (SAS) Efendimiz ‘Her kim bu dine bu dinden olmayan bir şey sokarsa o bizden değildir.’ diyor. Onun için bid’at diyoruz, hurafe diyoruz. Dolayısıyla Ramazanın müfredatı bellidir, programı bellidir. O müfredata, o programa dışarıdan bir şey katmaya kalkışmak, onun bizi değiştirmesinin önünde kendi kendimiz için bir engel oluşturmak demektir. Son yıllarda özellikle bir şölen havası estiriliyor. Şölen havası, çocuklarımız için, onların Ramazan sevincini doya doya yaşaması için elbette olacak. Ramazanın coşkusu, sevinci elbette olacak. Ama bu, ibadetin sevinci, ibadetin coşkusu olacak. Ramazanı bir karnavala, bir festivale, şatafatlı iftar sofralarına, bir gösteriye ve gösterişe dönüştürmememiz gerekiyor. Ramazanın bu yönüne Resul-i Ekrem (SAS) çok dikkat çekiyor. “Nice oruç tutan kimseler vardır ki tek kârları, aç kalmaktır.’ buyuruyor. ‘Eğer siz, dilinizi kötülükten, kalbinizi, gözünüzü kötülükten korumayacakasanız Allah’ın sizin aç kalmasına hiç ihtiyacı yoktur.’ diyor. Ramazanın bize kazandırmak istediği en güzel vasıflardan bir tanesi de tevazudur. Biz Ramazanla kibirlenmemeliyiz. Oruçla kibirli mümine dönüşmemeliyiz. Şatafatlı iftar sofralarımızla o kibrimzi etrafa yaymamalıyız. Onun için ‘Ramazan bizi değiştirsin, biz ona teslim olalım ama biz Ramazanı değiştirmeyelim, Ramazanın müfredatına, programına asla müdahale etmeyelim.’ diyoruz.

“Gönüllerimizde ve camilerimizde çocuklara da yer açalım”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Ramazan münasebetiyle ilk defa camilere gelen ve cami ile tanışan çocuklara da ihtimam gösterilmesini istedi.

Başkan Görmez, şöyle konuştu:

“Ramazan münasebetiyle camilere müdavim olan büyüklerimize, cemaatimize de özellikle bir konuda hatırlatmada bulunmak istiyorum: İlk defa Ramazanın coşkusunu hissederek teravih namazı ile, cami ile tanışmaya gelen çocuklarımız oluyor. Ramazanın o mektep boyutu, bir taraftan da çocuklarımıza İslâm’ın bütün ibadetleri ile tanışma imkanı sunuyor. Bu açıdan da pek çok çocuk, camiye ilk kez teravih namazı ile gider ve cami ile tanışır. Ben özellikle camiye müdavim olan büyüklerimize, camiye ilk defa gelen küçüklerimize özellikle yer açmalarını, onlara çok daha büyük bir ilgi göstermelerini, çok daha büyük bir şefkat ve merhametle yaklaşmalarını, hatta ufak tefek yaramazlıklarına göz yummaları gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Daha önce sert bulunsa da ben burada yine tekrarlamak istiyorum: Eğe...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Diyanet TV, tüm insanlığa hayırlı olsun
« Posted on: 18 Haziran 2021, 12:48:40 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Diyanet TV, tüm insanlığa hayırlı olsun rüya tabiri,Diyanet TV, tüm insanlığa hayırlı olsun mekke canlı, Diyanet TV, tüm insanlığa hayırlı olsun kabe canlı yayın, Diyanet TV, tüm insanlığa hayırlı olsun Üç boyutlu kuran oku Diyanet TV, tüm insanlığa hayırlı olsun kuran ı kerim, Diyanet TV, tüm insanlığa hayırlı olsun peygamber kıssaları,Diyanet TV, tüm insanlığa hayırlı olsun ilitam ders soruları, Diyanet TV, tüm insanlığa hayırlı olsunönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &