๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ => Diyanet Duyurular => Konuyu başlatan: Sefil üzerinde 11 Mayıs 2015, 23:37:43Konu Başlığı: Diyanet İşleri Başkanı Görmez, gençlerle bir araya geldi
Gönderen: Sefil üzerinde 11 Mayıs 2015, 23:37:43
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, gençlerle bir araya geldi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "II. Kocatepe Gençlik Fuarı" na katılan gençlerle bir araya geldi.

2-5 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen "II. Kocatepe Gençlik Fuarı" na katılan dernek, kulüp ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Türkiye Diyanet Vakfının düzenlediği kahvaltıda buluşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, gençlerle yaptığı sohbette, "Camiye girdiğim zaman gayri ihtiyari ilk yaptığım iş cemaate bakarken genç aramak oluyor. Camide gençler varsa o gün namazı daha iştahla kılıyorum" dedi.

Gençlik fuarının uluslararası çapta düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Görmez, şunları söyledi;

“Gençlik Fuarı programlarını  uluslararası çapta düzenleyelim…”

 "Kocatepe Gençlik Fuarı" programlarını oldukça önemsiyoruz. Biraz mesafe alın, uluslararası çapta düzenleyelim. İslam Dünyasından da gençlik teşkilatlarını haberdar edelim. O gençler de gelsin sizin yanınızda stantlar açsın. 

"Sabah namazı buluşmalarınıza beni de dâhil edin…"

Gençlerin varlığını çok önemsiyorum. Camiye girdiğim zaman gayri ihtiyari ilk yaptığım iş cemaate bakarken genç aramak oluyor. Camide gençler varsa o gün namazı daha iştahla kılıyorum. Sabah namazı buluşmalarınıza beni de dâhil edin. Ayda bir aramızda bilgi ağı olsun. Ankara'nın çeşitli camilerinde buluşalım. Sonra halkayı biraz genişletelim. Her bir dostumuz on tane genç arkadaşımızı getirir. Hacı Bayram Camiinin içini gençlerle doldururuz. Ben de o ay bütün yorgunluğumu unutmuş olurum.

“Çalışmalarınızı, ufkunuzu çok ötelere koyarak, bütün dünyayı dikkate alarak, İslam’ın içinden geçtiği süreci dikkate alarak sürdürün…”

Ufkunuzu çok ötelere koyarak, çok geniş tutarak, bütün kainatı dünyayı dikkate alarak, İslam’ı ve İslam coğrafyasının içinden geçtiği süreci dikkate alarak bu çalışmanızı sürdürün. Üniversite okumanız, iş sahibi olmanız, her birinizin makam mevki sahibi olmanız elbette önemli olabilir. Şu anda sizin genç birer öğrenciyken yaptığınız sosyal faaliyetler, onlardan çok daha önemli. Allah yolunuzu açık etsin. Allahın katındaki değerlerinizi öğrenmek istiyorsanız Allahın sizi nerelerde istihdam ettiğine bakınız.

Üniversite camilerine özel din görevlileri…

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda camiler, A, B, C şeklinde kategorilere ayrılır. "Üniversite grubu" diye müstakil bir kategori oluşturduk. Üniversite grubu camilerde, lisan bilen, doktora yapan, gençlerle iletişim kurabilecek, onların gönül dünyasına hitap edebilecek din görevlilerinin görevlendirilmesi için bir çalışma başlattık.