๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ => Diyanet Duyurular => Konuyu başlatan: Sefil üzerinde 07 Mayıs 2015, 23:29:52Konu Başlığı: Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri yenileniyor
Gönderen: Sefil üzerinde 07 Mayıs 2015, 23:29:52
Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri yenileniyor

İslam dininin temel bilgi kaynakları ile güncel talep ve ihtiyaçları dikkate alarak dini konularda karar veren, görüş bildiren ve soruları cevaplandıran ve Diyanet İşleri Başkanlığının en yüksek karar ve danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulunda, 25 Mayıs'ta yapılacak seçimle üyeler yenilenecek.

24 Nisan 2008'de belirlenen Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri 7 yıllık görev sürelerini tamamladı.  Bu nedenle, 25 Mayıs Pazartesi günü saat 10.00’da, 24 üye adayı seçilecek.

15 Mayıs’a kadar başvuru alınacak

Adaylar, en az lisans düzeyinde dini yükseköğrenim görmüş veya dini ilimlerde temayüz etmiş kişiler arasından belirlenecek.  Aday olmak isteyenlerin www.diyanet.gov.tr adresinden temin edecekleri biyografik bilgi formunu dilekçeleriyle birlikte en geç 15 Mayıs Cuma günü saat 18.00'e kadar Diyanet İşleri Başkanlığına ulaştırmaları gerekiyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeleri nasıl belirleniyor?

Diyanet İşleri Başkanlığının dini konularda en yüksek karar ve danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu, 16 üyeden oluşuyor.

Aday Tespit Kurulu, 24 üye adayı belirliyor. Diyanet İşleri Başkanı, Aday Tespit Kurulunca en az lisans düzeyinde dini yükseköğrenim görmüş veya dini ilimlerde temayüz etmiş 24 üye adaylar arasından 12 kişiyi, ayrıca ilahiyat fakültesi öğretim üyelerinden ise 4 kişiyi Kurul üyeliğine atanmak üzere tespit ediyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu üyelerinin hizmet süreleri, çıkartılan yasayla 5 yıla indirildi ve bir kişi en fazla iki kez Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi olarak atanabiliyor. Üyeliklerde herhangi bir sebeple boşalma olması halinde, Aday Tespit Kurulunca seçilmiş olan adaylar veya ilahiyat fakültesi öğretim üyeleri arasından bulunduğu kontenjana göre, otuz gün içinde yeni üye atanıyor. Atanan üye, yerine atandığı üyenin görev süresini tamamlıyor.

Din İşleri Yüksek Kurulu kendi üyeleri arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğuyla bir başkan ve bir başkan vekili seçiyor. Kurul, üye tam sayısının salt çoğunluğu ile toplanıyor ve salt çoğunluğu ile kararlar alıyor.