๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ => Diyanet Duyurular => Konuyu başlatan: Zehibe üzerinde 18 Mayıs 2013, 21:13:51Konu Başlığı: Bektaşilere yapılabilecek en büyük kötülük
Gönderen: Zehibe üzerinde 18 Mayıs 2013, 21:13:51
“Bektaşilere yapılabilecek en büyük kötülük, Bektaşilik’in İslam’ın dışında olduğunu söylemektir”

(http://www.diyanet.gov.tr/turkish/vitrin/arkakapi/cache/hbrfilBuyukResim1128.jpg)6. Balkan Ülkeleri Diyanet İşleri Başkanları Toplantısı kapsamında Arnavutluk’un başkenti Tiran’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Dünya Bektaşilerinin Arnavutluk’taki merkezini ziyaret etti. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Bektaşilere yapılabilecek en büyük kötülük, en büyük iftira, Bektaşilerin İslam’ın dışında olduğunu söylemektir” dedi.
Dünya Bektaşileri Lideri Baba Mondi’nin kapıda karşıladığı Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Balkanlar’da, farklı dinlerin ve farklı kültürlerin barış içerisinde yaşamasında Bektaşi büyüklerinin büyük rolünün olduğunu belirterek şunları söyledi;
“Bizim, kitabımız Kur’an-ı Kerim’e, Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya (SAS) ve Ehl-i Beyt’e olan sevgimiz, bizim ortak sevgimizdir…”
“Bektaşilere ve Bektaşi Dergâhına yapılabilecek en büyük kötülük, en büyük iftira, Bektaşilerin İslam’ın dışında olduğunu söylemektir. Bu farklılar rahmettir ve İslam medeniyetinin bir güzelliğidir. Bizim, kitabımız Kur’an-ı Kerim’e, Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya (SAS) ve Ehl-i Beyt’e olan sevgimiz, bizim ortak sevgimizdir. Bu temel konularda birleştikten sonra diğer konular bizim için teferruattır. İslam’ın bütün Balkanlar’da yerleşmesi ve yayılması konusunda bu dergahın ilk temsilcilerinin rolleri, emekleri unutulamaz. Bizatihi tarihimizi bu açıdan incelediğimizde Ahmet Yesevi’nin öğretileri karşımıza çıkacaktır. Onun öğretilerini Anadolu’ya Hacı Bektaşi Veli gibi önemli isimler getirecektir. Daha sonra Alperenler batıya giderek İslam’ın bu topraklara gelmesini sağlayacaktır. Öncelikle o büyüklerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Onların sadece bu topraklarda yaşayan Bektaşi kardeşlerimizin değil, Balkanlar’da yaşayan herkes üzerinde etkileri olmuştur. İslam’ın batıya barış içinde gelmesinde, farklı dinlerin kültürlerin birlikte yaşamasında yine onların büyük emekleri olmuştur.”
“Yüzyıllık kopuklukları telafi etmeliyiz…”

“Son asırda, üzülerek belirteyim ki Müslümanların arasına bazı ayrılıklar ve ihtilaflar girmiştir. O kadar çok çalışmalıyız ki, o yüzyıllık kopuklukları telafi etmeliyiz. Daha önceki eksiklikleri telafi etmek için çok daha fazla çalışmamız gerekiyor. Siz görüşme yaptığımız bu salonda ikimizin arasına bütün Müslümanları birleştirecek Kur’an-ı Kerim koymuşsunuz. Bu, sözün bittiği yerdir. Her türlü ayrılığın ve ihtilafın bittiği yerdir. Barış içinde inancımızı, kültürümüzü, medeniyetimizi yaşatmaya devam etmek zorundayız. Türkiye’deki görüşmelerimizde de ifade ettiğim gibi Diyanet İşleri Başkanlığı olarak sizlerle birlikte burada yapılması gereken ne varsa işbirliğine hazırız.”
“Bektaşilik İslam’ın bir parçasıdır…”
Ziyarette konuşan Bektaşi Lideri Baba Mondi ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken hedeflerinin Hazreti Peygamberin gösterdiği yolda ilerlemek olduğunu kaydetti. Bektaşilik’in İslam’ın bir parçası olduğunu belirten Baba Mondi, “Bektaşilik’in İslam’ın dışında olduğu ithamı çok yanlıştır. Biz İslam dininin bir parçasıyız. Allah inancının artırılması için çalışıyoruz. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim ve Hazreti Peygamber bizleri birleştiren en önemli unsurlardır. Bizim dergâhımızda sürekli hatim indirilmektedir” dedi.
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Baba Mondi’ye Türkiye Diyanet Vakfı’nın derleyip neşrettiği Alevi Bektaşi Klasiklerini hediye etti. Başkan Görmez, daha sonra Bektaşi büyüklerinin kabirlerini ziyaret etti. Arnavutluk seyahatine Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Yaşar Yiğit, Müslüman Ülke ve Topluluklar Daire Başkanı Erdal Atalay, Avrasya Ülkeleri Daire Başkanı K. Hakkı Kılıç, Basın Müşaviri Abdülkadir Özkan ve Din Hizmetleri Müşaviri Şaban İşlek de eşlik ediyor.