Diyanet İşleri Başkanlığımıza Teşekkür Ederiz. => Dinler => Konuyu başlatan: Pelinay üzerinde 12 Şubat 2015, 01:35:00Konu Başlığı: Zebur hakkında bilgi verir misiniz?
Gönderen: Pelinay üzerinde 12 Şubat 2015, 01:35:00
Zebur hakkında bilgi verir misiniz?

Dört büyük mukaddes kitaptan biri olan ve kelime olarak “parça, yazılı şey ve kitap” anlamlarına gelen Zebur, Yüce Allah tarafından Hz. Davud (a.s.)’a indirilmiştir. Allah Teala şöyle buyurmaktadır: “Rabbin göklerde ve yerde olanları en iyi bilendir. And olsun ki; biz Peygamberlerin kimini kiminden üstün kılmışızdır. Davud’a da Zebur verdik.” (İsra, 17/55) Bu ayetten Zebur’un Hz. Davud (a.s.)’a indirildiği açıkça anlaşılmaktadır. Ayrıca Hz. Peygamber (s.a.s.) de bir hadis-i şerifte, Zebur’un ehl-i kitap tarafından okunduğunu haber vermiştir (Buhari, Teyemmüm, 6).

İsrailoğulların’a doğru yolu göstermek için nazil olan Zebur’un aslı İbranicedir. Kaynaklarda belirtildiğine göre Zebur’un metni manzumdur. Zebur’da genellikle Hz. Davud’un Allah’a yakarışları ve ilahileri yer almaktadır. Yahudilerin, ‘Tevrat’tan sonra kitap gelmeyecektir. ‘ yolundaki iddiaları Zebur’un Hz. Davud’a verilmesiyle nakzedilmiş bulunmaktadır (Elmalılı, Hak Dini Kur’an Dili, İstanbul 1938, IV, 3081).

Şüphesiz Zebur Yüce Allah tarafından indirilmiştir. Bu bakımdan, Allah’tan Hz. Davud’a indirildiği şekliyle ona inanmak, imanın gereklerindendir. Fakat günümüzde Zebur’un bu orijinal metni mevcut değildir. Bu gün Kitab-ı Mukaddes içerisinde, Ahd-i Atik bölümünde Mezmurlar adı altında mevcut olan kitap, insanlar tarafından müdahaleye maruz kalmış ve bozulmuştur. Zebur Hıristiyanlığın yayılmasından sonra Latinceye çevrilmiştir. Bugün Yahudiler ve Hıristiyanlar ayinlerinde Zebur’u okumaktadırlar. Özellikle Hıristiyanlar ayinlerinde Zebur’dan seçilmiş parçalar okumayı ihmal etmemektedirler.

Günümüzde Zebur’da yer alan bilgiler hakkında bir Müslüman’ın takınması gereken tavır şu şekilde ifade edilebilir: Eğer bu bilgiler, Kur’an ve sahih hadislerdeki bilgilere uygunsa kabul; değilse reddedilir. Ayet ve hadislerde bu bilgilerden hiç bahsedilmiyor ve İslam’ın temel prensiplerine de zıt düşmüyorsa Hz. Peygamber (s.a.s.)’in şu tavsiyesi doğrultusunda hareket edilir: “Ehl-i Kitabı tasdik de etmeyin, tekzip de (yalanlamayın). ‘Biz Allah’a ve bize indirilenlere iman ettik’ deyin.” (Buhari, Tefsir, 13)

Allah(c.c) bize vesile olan hocamıza rahmet eylesin

Kaynak: Dini Soruları Cevaplandırma Platformu


Konu Başlığı: Ynt: Zebur hakkında bilgi verir misiniz?
Gönderen: Safiye Gül üzerinde 15 Şubat 2015, 01:09:23
Esselamu aleyküm ve rahmetullah , Hz. Davut dini hukumler olarak Tevrata tabi idi. Zebur ise ilahi ve dualardan olusan kutsal bir kitap. Tekrarina vesile oldun kardesim allah razi olsun


Konu Başlığı: Ynt: Zebur hakkında bilgi verir misiniz?
Gönderen: Yunus Emre üzerinde 15 Şubat 2015, 02:04:22
Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuh.Allah razı olsun Mevlüde Abla.Hocam bir sorum var eğer diğer 3 kutsal kitap değiştirilmiş olmasa ise bize hak mıdır ?