> Forum > Diyanet İşleri Başkanlığımıza Teşekkür Ederiz. > Dini Sorular ve Cevapları > Dinler > Hz. Nuh hakkında bilgi verir misiniz?
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hz. Nuh hakkında bilgi verir misiniz?  (Okunma Sayısı 1195 defa)
12 Şubat 2015, 01:30:34
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« : 12 Şubat 2015, 01:30:34 »Hz. Nuh hakkında bilgi verir misiniz?

Hz. Nuh Hz. Adem’in oğlu Şit’in (Şis) neslinden Lamek’in oğlu olup, adı Kur’an’da kırk üç yerde geçen büyük bir Peygamberdir. Ayrıca yüce Allah tarafından kendilerinden sağlam söz alınan beş büyük Peygamberden biri ve bunların ilkidir (Ahzab, 33/7; Ahkaf, 46/35). 950 yıl yaşamış ve kavmini Allah’ın dinine davet etmiştir (Ankebut 29/14).

Kur’an’da Nuh’tan önceki bazı Peygamberler de anılmakla birlikte onların inkarcılarla mücadelesi hakkında detaylı bilgi verilmemiştir. Nuh’un soyu, hayatı, Peygamberliği, inkarcı toplumuna karşı sergilediği mücadele ve Nuh tufanı hakkında Hud suresinde genişçe bilgi verilmiştir (bkz. 11/25-49; ayrıca krş. A’raf 7/59-64).

Hz. İdris’ten sonra ademoğulları doğru yoldan ayrıldılar ve putlara tapmaya başladılar. Cenab-ı Hak onlara Nuh Peygamberi gönderdi. Hz. Nuh uzun yıllar kavmini Allah’ın birliğine davet etti. Oğulları Sam, Ham ve Yafes ile eşleri ve çok az kimse iman etti. Geri kalan büyük çoğunluk inanmadı. Hatta kendisinin Yam adındaki oğlu bile Hz. Nuh’a inanmadı. Hz. Nuh kavmine nasihat ettikçe, onlar da ona eza, cefa, tahkir ve alay ile karşılık verdiler.

Allah Nuh’a gemi yapmasını emretti. Hz. Nuh gemiye bindi ve her türlü hayvandan birer çift aldı. Oğlu Yam’ı da gemiye davet etti. Fakat o, “Ben dağa çıkar kurtulurum.” diye gemiye binmedi. Hz. Nuh’Bugün Allah’ın merhametinden başka sığınacak yer yoktur’ diye nasihat ederken araya bir dalga girdi, Yam boğuldu.

Nuh’tan sonra insanlık Nuh’un üç oğlundan üredi. Arabın, İranlıların ve Rum’un babası “Sam” ve Sudan halkının babası “Ham” ve Türk kabilelerinin babası Yafes’tir (Ahmet Cevdet, Kısas-ı Enbiya, I, 6).

Kur’an-ı Kerim’de Hz. Nuh ile ilgili bir sure ve başka surelerde Hz. Nuh’un adının geçtiği pek çok ayet vardır. Bunlardan bir kaçı burada zikredilebilir: “Andolsun, biz Nuh’u kendi kavmine Peygamber olarak gönderdik. O da dokuz yüz elli yıl onların arasında kaldı. Neticede onlar zulümlerini sürdürürlerken tufan kendilerini yakalayıverdi.” (Ankebut, 29/14) “Gemi, inkar edilen kimseye (Nuh’a) bir mükafat olarak gözetimimiz altında yüzüyordu.” (Kamer, 54/14) “ (Ey Muhammed! ) Nuh’u da hatırla. Hani o daha önce dua etmişti de biz onun duasını kabul ederek, kendisini ve ailesini o büyük sıkıntıdan (tufandan) kurtarmıştık.” (Enbiya, 21/76)

Rivayete göre Hz. Nuh tufandan sonra 350 yıl yaşamış ve Mekke’de vefat etmiştir (Ömer Faruk Harman, “Nuh”, İFAV Ans. , III, 499).

Allah(c.c) bize vesile olan hocamıza rahmet eylesin

Kaynak: Dini Soruları Cevaplandırma Platformu
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Hz. Nuh hakkında bilgi verir misiniz?
« Posted on: 24 Eylül 2021, 01:00:56 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hz. Nuh hakkında bilgi verir misiniz? rüya tabiri,Hz. Nuh hakkında bilgi verir misiniz? mekke canlı, Hz. Nuh hakkında bilgi verir misiniz? kabe canlı yayın, Hz. Nuh hakkında bilgi verir misiniz? Üç boyutlu kuran oku Hz. Nuh hakkında bilgi verir misiniz? kuran ı kerim, Hz. Nuh hakkında bilgi verir misiniz? peygamber kıssaları,Hz. Nuh hakkında bilgi verir misiniz? ilitam ders soruları, Hz. Nuh hakkında bilgi verir misiniz?önlisans arapça,
Logged
06 Ekim 2018, 23:26:15
Fatma Ylmz
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 325


« Yanıtla #1 : 06 Ekim 2018, 23:26:15 »

Biz türklerin soyu Hz.Nuhun oğullarından Allaha iman eden Yafesin soyunan gelmektedir. Allah razı olsun kardeşim.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
07 Ekim 2018, 01:38:00
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.990« Yanıtla #2 : 07 Ekim 2018, 01:38:00 »

Esselâmü Aleyküm. Hz. Nuh (a.s.) Kur’ân-ı Kerîm’de ve Peygamber Efendimiz’in hadîs-i şerîflerinde mühim bir yer işgâl etmektedir.…
Bilgiler için Allah Razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
07 Ekim 2018, 14:20:46
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.972Site
« Yanıtla #3 : 07 Ekim 2018, 14:20:46 »

Ve aleykümüsselam Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &