> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > İnsanlık aleminde kötü huylardan bazıları
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İnsanlık aleminde kötü huylardan bazıları  (Okunma Sayısı 516 defa)
01 Aralık 2010, 19:32:28
Hadice
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5.943


« : 01 Aralık 2010, 19:32:28 »İNSANLIK ALEMİNDE KÖTÜ HUYLARDAN BAZILARI


İNANMAMAK
Kalpler ile işlenmiş olan ve işlenen kötülüklerin en kötüsü en büyüğü Alllahü tealaya inanmamak yane ateist olmaktır. Bütün insanoğluna iman etmek emrolunmuştur. Son Peygamber Muhammed (s.a.v) Efendimizin Allah (c.c) Hz.’lerinden getirmiş olup bildirdiği herşeyin hepsine bütün kalbimizle inanıp dil ile söylemeye İMAN denir. Şayet söylüyememeye engel bir hal var ise, söyleyememek affolunur. İnanılması gereken bir şeye inanmamak inkar etmek direk “Küfür” olur. İnanmayan her kim olursa olsun olsun onlara kafir denir. Allahü-teala’nın varlığını birliğini anlamamak ve düşünmemek çok büyük günahtır. Bizlere bildirilen yasak ve emirlerden bir tanesine bile inanmamak, diğer hepsine birden inanmamaktır. Her hangi bir kimsede imanın olması için, İslamiyetin inançsızlık (küfür) alameti saymış olduğu şeylerden sakınılması gerekmektedir. İslamiyetin bizlere emrettiği yasak ve emirlerinden tek bir tanesini hafife almak, Kur’an-ı Kerim ile meleklerle yahut da, Peygamberlerden biri ile dalga geçip alay etmek, küfürün ta kendisidir.

İnanmak Üç Türlü Olur:


1 - Duymadığı, işitmediği, düşünmediği ve de araştırmayıp cahil kaldığı için inanmayan kafirdir. Örneğin dağda yetişipte hiç bir din duymayıp putlara tapanlar işte böyledir. Bunlar ne Cehennemem ne de cennete giremiyeceklerdir. Bütün yaşayan hayvanlar gibi toprak edilip yok edileceklerdir. İslam dinini duymayan ve kafirlerin küçük yaşta ölen çocukları da böyledir. Duyup da hiç bir şekilde inanmayanlar yahut da yanlış inananlar kesinlikle affedilmeyecektir. Sonsuz azaba ducar olacaklardır.
2 - Bilipte hala inat ederek inanmamak, kafir olmakdır. Kendilerini büyük görmekten rütbe ve mevki sahibi olmayı sevip gururlanmaktan, ayıplanmaktan korkmak sebebi ile meydana gelir. Firavun ve yoldaşları da böyle inanmamışlarmıydı. Musa (a.s) mın kerametlerini, mucizelerini görmüş oldukları halde iman etmediler. Bizim gibi olan insana, bizler inanmayız dediler. Kendileri gibi bir insan olanın Peygamber olacağını reddettiler kabul etmediler. Helak oldular. Ama kendileri gibi insan olan Firavuna (haşa) tanrı ve ilah dediler. Ona taptılar. Rum imparatoru Herakliyüs da saltanatlarından, tahtından ayrılma korkusu ile, iman etmedi.
3 - İslam dinininde, imansızlık alameti kelimeleri  sözleri söyleyenler ve de işleri yapanlar, kalplerinden iman etmiş olsalar bile inandıklarını söyleseler de inanmamış olurlar.

İşte bunlar küfre sebep olan işler ve de sözlerdir. Bazıları şunlardır :

__ Allah (c.c) Hz.’lerine yakışmayan kelimeler, sözler söylemek.
__ Melekleri basitleştirici, küçültücü sözler sarfetmek.
__ Kur’an-ı Kerim’de ismi gecen peygamberlerimizden bir tanesini bile inkar eden.
__ Kendilerine çok yardım ve iyilik yapan birilerine Peygamber (s.a.v) Efendimizden daha iyi diyenler.
__ Kumara, İçkiye, Faize helal diyenler.
__ Ahiret aleminde olacak şeylere inanmayıp alay edenler.
__ Kıyamet ve kabirdeki azaplara inanmayanlar.
__ İslami bilgilere inanmayıp bunları ve de din alimleri ulemaları aşağılamak.
__ Kafir olmayı tercih etmek veyahut da, öyle olacağım diye yemin etmek.
__ Kafir olacağını bile bile kafir olmasına sebebiyet veren bir işi bilerek yapmak.
__ İnsanlarla alay etmek, kafir olmasına neden olacak her hangi bir söz söylemek.

Sevgili müslüman alemi, kalplerde imanın eksik bozuk olması ve de islam dininin emretmediği şeyleri ibadet sanmak da büyük günahlardandır. Peygamber (s.a.s) Efendimizden ve eshabından sonra ortaya çıkan bir takım inanışlar ve ibadet sandıkları şeyler, sapıklıktan başka bişey değildir yanlıştır. Bu tip inanışlara BİDAT denir. Kalpleri ve bedeni bunlardan temizlemek şarttır. Bazı kalplerin hastalıkları olan kötü huyların ve yaptıkları işlerin hepsini terketmelidir. Ölüm kaşla göz arası kadar yakındır. Birdaha işlememek üzere tevbe edip Rabbinize dönün. Peygamber Efendimizin sözlerine kulak verin. En çok sevdiklerinizi kaybettmedinizmi bu annede olur baba da olur kardeş veya arkadaş da olur bunlardan ibret alıp zararın neresinden dönersek bizler için kardır. Kaybettiklerimiz giderken Rabbinin huzuruna, yaptıkları ibadetler ve de amellerle yüzü ak çıkıcaklar şayet bunları yapmayıp nefislerine uydularsa vay hallerine. Biz kulları Yüce Allah sadece yiyip içip gezmek yada sadece çalışmak için yaratmadı dünya aleminde fırsatımız varken Allahu Tealanın buyurmuş olduğu emirleri yerine getirelim ölüm gence yaşlıya bakmaz ben geliyorum demez muhakkaki bizlerin kapısıda çalınacaktır kardeşlerim gençken emirlere uyalım. Gelen belalara sabredelim sıkıntılara göğüs gerelim ne gelirse Hak’tandır.Peygamber Efendimizi düşünün çekmediği çile çekmediği dert kalmadı açlıktan karnına taş bağladı yinede şikayet etmedi onun ayağının tozu olamam. Eyüp Sultan Hz.’lerini düşünün bizler onun gibi olamayız ama örnek alalım ne büyük imtihanlar yaşadı ama bedeninle ama sevdiklerinle. Bizler ise en ufacık bir sıkıntıda hemen şikayet ediyoruz. Bilmezmisiniz kardeşlerim Yüce Hak sevdiğine verir imtihanı kulum bakıyim şikayet edecekmi yoksa senden gelene razıyım diyecekmi şayet şikayet etmezsek ne büyük sevapları ecirleri mertebeleri var
 Allahu-Teala sabredenlerden şükredenlerden etsin. AMİN


ALINTI

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: İnsanlık aleminde kötü huylardan bazıları
« Posted on: 20 Haziran 2021, 13:04:38 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İnsanlık aleminde kötü huylardan bazıları rüya tabiri,İnsanlık aleminde kötü huylardan bazıları mekke canlı, İnsanlık aleminde kötü huylardan bazıları kabe canlı yayın, İnsanlık aleminde kötü huylardan bazıları Üç boyutlu kuran oku İnsanlık aleminde kötü huylardan bazıları kuran ı kerim, İnsanlık aleminde kötü huylardan bazıları peygamber kıssaları,İnsanlık aleminde kötü huylardan bazıları ilitam ders soruları, İnsanlık aleminde kötü huylardan bazılarıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &