> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > Evlenme kararını istihareyle mi, istişareyle mi vermeli
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Evlenme kararını istihareyle mi, istişareyle mi vermeli  (Okunma Sayısı 1362 defa)
23 Eylül 2012, 12:14:20
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 23 Eylül 2012, 12:14:20 »Evlenme kararını istihareyle mi, istişareyle mi vermeli

Soru: Bazı konularda öyle mi, yoksa böyle mi olsa hayırlı olur, diye tereddüde düşüyoruz. Mesela kızımıza, oğlumuza çıkan taliplerin hangisinin uygun olduğunu kestiremediğimizde bize ?İstihare yapın, sonunda gönlünüze doğacak kanaate göre karar verin." diyorlar. Bu tavsiye bize biraz garip geliyor. İstihare nasıl bir şeydir? Nasıl yapılır? Size göre istihare sonucu belirlemede bağlayıcı olabilir mi? Tereddüt ettiğimiz konularda istihareyle mi karar vermeliyiz, yoksa istişareyle mi?

Efendim, önce istiharenin başlangıcına bir göz atalım. Sonra sonuçlarına bakabiliriz. Şöyle ki:

-Peygamberimiz Medine?ye geldiklerinde müşriklerin tereddüt ettikleri konularda karar vermek için fal oklarına başvurduklarını gördü. Bir konuda karar vermekte tereddüt edince fal oklarını hedefe fırlatıyorlar, isabet ederse o işin haklarında hayırlı olduğuna, isabet etmezse hayırsız olacağına karar veriyorlardı. Müslümanlara da böyle yaparak karar vermelerini telkin ediyorlardı. Halbuki fal oklarının ilimle, ibadetle hiçbir ilgisi yoktu.

Efendimiz (sas) Hazretleri Müslümanları böylesine batıl ve manasız bir anlayıştan korumak için istihare ibadetini tavsiye buyurdu. Hiç olmazsa bu niyetle dua ve ibadet etmiş olur, ibadet sevabı kazanmış sayılırlardı.

Nitekim Efendimizin tereddüt edilen konuda tavsiye buyurduğu istihare, ibadetten başka bir şey değildir. Şöyle ki:

Bir konuda karar vermekte tereddüt eder, zorlanırsanız yatarken abdest alır, iki rekat namaz kılarsınız. Birinci rekatta Fatiha'dan sonra 'Kul ya eyyühelkafirun...' suresini, ikinci rekatta da 'Kul hüvellahü...' suresini okursunuz. Bundan sonra: "Rabbim bu olay hakkımda hayırlı ise bana bir işaret ver, kalbime, gönlüme doğrusunu ilham eyle!? diyerek yatağa girer, sağ yanına uzanırsınız. Sabah kalkınca da gördüklerinizi hatırlamaya çalışırsınız. Beyaz ve yeşil görmüşseniz iyiye işaret sayabilirisiniz, kırmızı ve siyah görmüşseniz "İyi değil galiba!.." diye düşünebilirsiniz. Çeşitleri olmakla birlikte istihare ibadetinin özü budur.

Ancak hemen ifade edeyim ki, istihare ibadetinin kalbinizde hasıl ettiği bu türlü düşünce, uymaya mecbur olacağınız bir düşünce değildir. İstiharenin işaret ettiği şey uygunluk arz etmiyorsa, ibadet sevabı kazandım der, bu sevabı yeterli bulur, işaretine uymaya kendinizi mecbur bilmezsiniz. Şurası unutulmamalıdır ki, böyle tereddütte kalınan zamanlar, bu türlü müstehap namazı kılma zamanıdır. Zamanı gelen namaz kılınmış, müstehap olan ibadet vaktinde yerine getirilmiştir. Alınan işarete uyma mecburiyeti yoktur. Bu ince nokta hiç unutulmamalıdır.

Zaten bu gibi tereddüt edilen konularda mühim olan, meseleyi bilenlerle istişare etmek, elde edilen istişare bilgilerine göre hareket etmektir. Bilhassa evlenmek gibi hayati konularda istihareyi değil, istişareyi öne almak en doğru harekettir. Çünkü tarafların birbirlerine denk olup olmadıkları, mizaç, kültür, hayat anlayışı bakımından ne kadar uyuşabilecekleri gibi çok ciddi konular; ancak bilenlerin, görenlerin verdikleri istişari bilgilerle anlaşılır, isabetli kararlar; ancak böyle sağlam istişare bilgileriyle verilebilir.

Bütün bunlardan sonra baştaki sorunun cevabını kısaca özetleyecek olursak diyebiliriz ki:

-Evlenme gibi hayati konularda istihare değil, istişare öne alınmalıdır. İstiharenin işaretinde isabet görülmüyorsa vakti gelen ibadeti yapmış olmanın sevabıyla yetinmeli, işaretine uymaya kendini mecbur sanmamalıdır.

Hepsinden önemlisi de, son sözü, hayatı birlikte yaşayacak olanların söyleyecek olmalarıdır.

ahmet şahin

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Evlenme kararını istihareyle mi, istişareyle mi vermeli
« Posted on: 15 Haziran 2021, 19:05:46 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Evlenme kararını istihareyle mi, istişareyle mi vermeli rüya tabiri,Evlenme kararını istihareyle mi, istişareyle mi vermeli mekke canlı, Evlenme kararını istihareyle mi, istişareyle mi vermeli kabe canlı yayın, Evlenme kararını istihareyle mi, istişareyle mi vermeli Üç boyutlu kuran oku Evlenme kararını istihareyle mi, istişareyle mi vermeli kuran ı kerim, Evlenme kararını istihareyle mi, istişareyle mi vermeli peygamber kıssaları,Evlenme kararını istihareyle mi, istişareyle mi vermeli ilitam ders soruları, Evlenme kararını istihareyle mi, istişareyle mi vermeliönlisans arapça,
Logged
29 Temmuz 2015, 20:01:26
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.516


« Yanıtla #1 : 29 Temmuz 2015, 20:01:26 »

Esselamu aleyküm.Rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim.Evlilik çok önemli bir karadır.Ve bunu istihare den ziyade iştişare ile verebilir.Çünkü konuşmak,fikir almak,gözlemek evliliğe hayırlı adım atmak gibidir.Evet istiharenin de dini boyutu yüksektir.Ve peygamber efendimiz yatılmasını uygun görmüştür.Ama-evlenme gibi hayati konularda istihare değil, istişare öne alınmalıdır. İstiharenin sonucu uygun değilse vakti gelen ibadeti yapmış olmanın sevabıyla yetinmeli, istiharenin sonucuna uymak zorunda da değildir.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
15 Eylül 2019, 11:00:39
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.761Site
« Yanıtla #2 : 15 Eylül 2019, 11:00:39 »

Ve aleykümüsselam Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
16 Eylül 2019, 02:13:42
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.811« Yanıtla #3 : 16 Eylül 2019, 02:13:42 »

Rabbim bizleri herzaman Peygamber Efendimizin yaşantısından örnek alanlardan eylesin inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &