> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Cuma Hutbesi > Çocuk Terbiyesi ve Sevgisi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çocuk Terbiyesi ve Sevgisi  (Okunma Sayısı 1794 defa)
18 Mayıs 2010, 01:16:49
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.681Site
« : 18 Mayıs 2010, 01:16:49 »ÇOCUK TERBİYESİ VE SEVGİSİ

Muhterem Mü'minler!

Allahu Tealanın insanlara lütfettiği nimetler sayısızdır. Bu nimetleri en iyi şekilde değerlendirmek, hayata sunabilmek müminin en büyük görevidir. Nimete şükür; ona gereken değeri vermek, yerinde kullanmak ve onu faydalı hale getirmekle olur.

Dinimizin muhatabı insan, gaye ve hedefi ise insanın dünya ve ahirette mutluluğu ve saadetidir, toplumun huzurudur. Toplumu meydana getiren en önemli unsur çocuklardır. Onlar hayatın başlangıcı ve bugüne taşıyanlardır. Bugünün çocukları da hayatı yarına taşıyacaklardır.
Çocuk; gözümüzün aydınlığı, evimizin neşesi ve dünya hayatının meyvesidir. Geleceğimizin teminatıdır. Onların iyi terbiye edilmesi gerekir.

Değerli Mü'minler!

Allahu Teala Kur'an-ı Kerim'de çocuklar için; "Dünya hayatının süsü ve zineti..."[1] buyurmuştur. Yüce Kitabımızın süs ve zinet olarak vasıflandırdığı bir varlığı, İslam'ın emrettiği şekilde büyütmek ve terbiye etmek gerekir. Bu konuda gerek Allahü Teala'nın, gerekse Peygamberimizin emir ve tavsiyeleri vardır. Allahü Tealanın şu ayeti kerimede: "Ey iman edenler! kendinizi ve çoluk çocuğunuzu cehennem ateşinden koruyun; onun yakıtı, insanlar ve taşlardır..."[2] buyurması üzerine, Hz. Ömer (r.a.) Peygamberimize yönelerek: "Ey Allah'ın Rasulü! Kendimizi Allah ve Rasulünün emirlerine itaat ederek yasaklarından kaçınarak koruyabiliriz. Fakat eşlerimizi ve çocuklarımızı cehennem ateşinden nasıl koruyabiliriz?" diye sordu. Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.v.) cevaben; "Allah'ın size emrettiklerini siz de onlara emredersiniz. Allah'ın size yasakladıklarını siz de onlara yasaklarsınız. Bu tutumunuz onları koruma olur." buyurmuşlardır. Çocuğa Allah'ın emirlerini emrederken çok dikkatli davranılması gerekir.

Peygamberimiz (s.a.v) bu hususta şöyle buyururlar: "Çocuklarınıza hoş muamelede bulunun ve onlar en güzel şekilde terbiye edin."[3]

Mü'minler!

Ayet-i kerime ve hadis-i şeriflerde her anne-baba çocuklarını terbiye etmekle emrolunmuştur. Bu görevlerin ihmali yaşanılan toplum için büyük zararlar meydana getirir. Küçük yaşta çocukları terbiye etmez veya ihmal edersek, büyük yaşlarda isyan ettiklerinde, bir felaketle karşı karşıya geldiklerinde şikayete hakkımız olamaz.

O halde Mü'minler!

Gözümüzün aydınlığı, evimizin neşesi ve dünya hayatının meyvesi olan çocuklarımızı iyi terbiye edelim. Onların kalbine; Allah, Peygamber ve vatan sevgisini yerleştirelim. Zamanında onları ibadetlere alıştıralım. Kısacası Peygamberimiz (s.a.v)'in; "Hiçbir baba çocuğuna güzel terbiyeden daha üstün bir hediye vermiş olamaz"[4] hadis-i şerifîni unutmayalım.

[1] Kehf Süresi: 46
[2] Tahrim Süresi: 6
[3] Seçme Hadisler, Sh. 164
[4] 250 Hadis,204

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.042


View Profile
Re: Çocuk Terbiyesi ve Sevgisi
« Posted on: 17 Nisan 2024, 18:08:51 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Çocuk Terbiyesi ve Sevgisi rüya tabiri,Çocuk Terbiyesi ve Sevgisi mekke canlı, Çocuk Terbiyesi ve Sevgisi kabe canlı yayın, Çocuk Terbiyesi ve Sevgisi Üç boyutlu kuran oku Çocuk Terbiyesi ve Sevgisi kuran ı kerim, Çocuk Terbiyesi ve Sevgisi peygamber kıssaları,Çocuk Terbiyesi ve Sevgisi ilitam ders soruları, Çocuk Terbiyesi ve Sevgisiönlisans arapça,
Logged
15 Ocak 2018, 17:27:12
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.620


« Yanıtla #1 : 15 Ocak 2018, 17:27:12 »

Esselmau aleyküm.Allahın bizlere nasip ettiği çocukları islam yolunda eğiten,imanın hakikatleri ile allah yolunda hak yolda büyüten ve onları sevgi ile merhamet ile büyütüp ,bakan terbiye eden ,eğiten anne babalardan olalım inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

16 Ocak 2018, 06:18:52
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 17.956


« Yanıtla #2 : 16 Ocak 2018, 06:18:52 »

Aleyküm Selâm Ve Rahmetüllahi Ve Berakâtühu
Milletlerin geleceği, yetiştirmekte oldukları nesillere bağlıdır. Nesilleri madden ve ruhen sağlam olan Milletler payidar olurlar. ayakta kalırlar. Bu bakımdan yüce dinimiz nesillerimizi ve evlatlarımızı iyi yetiştirmemiz konusunda önemle durmuş, anne ve babalara bu konuda sorumluluklar yüklemiştir.
Rabbimiz'in biz kullarına bahşettiği en büyük bimetlerden biride evlat nimetidir. Bu nimetin kıymetini bilip, hak yolunda iyi değerlendirmemiz gerekir.
Mevlam yâr ve yardımcımız olsun inşaAllah. Aminn ecmain

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &
Enes