> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Cuma Hutbesi > İslamda Kadın Hakları
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İslamda Kadın Hakları  (Okunma Sayısı 2106 defa)
18 Mayıs 2010, 01:04:34
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.681Site
« : 18 Mayıs 2010, 01:04:34 »İSLAM'DA KADIN HAKLARI

Aziz Mü'minler!

Dünya ve ahiret saadetini hedefleyen İslam Dini, toplumun temeli olan aileyi sevgi ve saygıya dayanan bir kurum olarak tanımlamıştır.

Nitekim Kur'an-ı Kerim'de; "Huzur bulmanız için size kendi cinsinizden eşler yaratması, aranızda sevgi ve merhamet bağları oluşturması da Allah'ın varlığının delillerindendir. Gerçekten bunda düşünen bir toplum için alınacak dersler vardır"[1] buyrulmaktadır.

İslam'da eşler birbirlerine karşı yükümlü ve sorumlu kılınmışlardır. Ailede erkeğin kadına nasıl davranacağı konusunda Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) şöyle buyurmaktadır, "İmanı en olgun olan mü'min, ahlakça en güzel olandır. En hayırlınız da hanımına en güzel davranandır."

Aile hayatı konusunda da en güzel örneği teşkil eden Peygamberimiz, hiçbir zaman hanımlarına sert muamelede bulunmamış ve onlara karşı daima iyi davranarak, şefkatle muamele etmiştir.

Muhterem Müslümanlar!

Kadınlar, Yüce Allah'ın bizlere birer emanetidir. Dolayısıyla bu emaneti korumak ve kollamak görevi de erkeğin boynunun borcudur. Nitekim, Sevgili Peygamberimiz Veda Hutbesinde; "Kadınlar size Allah'ın bir emanetidir." buyurmuştur.

İslamiyet, kadının toplumdaki yerini çok iyi ve sağlam bir şekilde belirlemiştir. Kadın, insanı doğuran ve yetiştiren muhterem bir varlıktır. Onun kalbi, sevgi île nakış nakış işlenmelidir ki, çocuklarını o sevgiyle korusun, büyütsün ve topluma yararlı insanlar haline getirebilsin. Onun içindir ki evlat, hayatı tanımaya, akli ve ruhi melekelerinin gelişmeye başladığı çocukluk döneminde, sevgiye doyurulmalı, sağlıklı ve dengeli bir ruh yapışma kavuşturulmalıdır. Bu itibarla kadın ailenin ve dolayısıyla da toplumun temel taşıdır. Onun mükemmelliği, toplumun mükemmelliğini hazırlayacaktır.

Dinimiz, ana-babaya geleceğin anneleri olması bakımından; kız çocuğunun terbiyesi üzerine daha bir hassasiyetle ve sevgiyle eğilmeyi tavsiye etmektedir. Kız çocuğunu bakıp büyütüp, güzelce terbiye edene cennet, hem de cennette en güzel makam, Rasulullah'a (S.A.S.) komşu olma makamı va'd edilmektedir.[2]

Aziz Müslümanlar!

İslam'da kadın, İslam düşmanlarının iddia ettikleri gibi; kişiliği olmayan, bu sebeple de kocaya tabi olmak zorunda kalan, kendisini yönetmekten aciz, aklı bir şeye ermeyen bir varlık asla değildir. Bilakis, mehir isteme ve mülk edinme hakkına sahip şahsiyetli bir varlıktır. Evlilik müessesesinde erkeğin hayat arkadaşı olarak kabul edilmiştir, Bütün bu güvenceler karşısında, inançlı bir kadının aldığı insani ve dini terbiye; onun çocuğunu şefkatle emzirmesini de, evin işlerinde kocasına yardımcı olmayı da ona telkin eder. İslamiyet, kocasına itaat eden, geçim ehli bir hanımın, Allah'ın rızasına da nail olacağını müjdeler ve ona layık olduğu değeri verir.

Aziz Mü'minler!

Hutbemizi Rabbimizin şu beyanı ile bitirelim: "Onlar sizin örtüleriniz, siz de onların örtülerisiniz. Onların sizin üzerinizde, sizin de onların üzerinde haklarınız vardır."[3] buyurarak kadının erkekle karşılıklı sorumlulukların beyan etmiştir. Gerçek huzur ve saadet hiç şüphesiz ki Allah ve Rasulünün emir ve tavsiyelerine uymakla mümkün olacaktır.

[1] Rum-21
[2] Riyazü's Salihin C.1/270
[3] Bakara-187 ve 228

 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.042


View Profile
Re: İslamda Kadın Hakları
« Posted on: 17 Nisan 2024, 19:16:46 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İslamda Kadın Hakları rüya tabiri,İslamda Kadın Hakları mekke canlı, İslamda Kadın Hakları kabe canlı yayın, İslamda Kadın Hakları Üç boyutlu kuran oku İslamda Kadın Hakları kuran ı kerim, İslamda Kadın Hakları peygamber kıssaları,İslamda Kadın Hakları ilitam ders soruları, İslamda Kadın Haklarıönlisans arapça,
Logged
15 Ocak 2018, 17:35:56
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.620


« Yanıtla #1 : 15 Ocak 2018, 17:35:56 »

Esselamu aleyküm.Kadınlara ilk hakkı veren islam dinidir.Bunu da Rabbim kur anı kerim de belirtmiştir.Kur an ,kadının korunmaya,bakıma ,sevgiye ,şefkate muhtaç olduğunu ve bunu da erkeklerin hakkıyla yerine getirmesini buyurur.Kadınların da eşine,evine ve çocuklarına islamın emir ettiği şekilde sahip çıkıp,sevgi ile merhamet ile bakmasını ister.Kadınları koruyan onları değerli kılan rabbime biner kez subhanallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

16 Ocak 2018, 01:15:35
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 17.956


« Yanıtla #2 : 16 Ocak 2018, 01:15:35 »

Aleyküm Selâm Ve Rahmetüllahi Ve Berakâtühu 🌸
En son din İslâm bizim için hayat nizamıdır. Rabbimiz en mükemmel hayat nizamı olan islamda kadına büyük önem vermiştir.
Cennet annelerin ayağı altındadır. "  diyen dinimiz kadına hak etmiş olduğu değeri vermiştir.   Elhamdülillah 🌸
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 16 Ocak 2018, 01:16:33 Gönderen: Sevgi. »
Kayıtlı

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &
Enes