๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ => Büyük Osmanlı Tarihi => Konuyu başlatan: ღAşkullahღ üzerinde 30 Nisan 2011, 16:21:09Konu Başlığı: Padişah düğünü
Gönderen: ღAşkullahღ üzerinde 30 Nisan 2011, 16:21:09
Padişah Düğünü


Osmanlı Devletinin dört bir yana yayılan şan ve şöhreti, Anadolu'daki Beyliklerin Osmanlılarla iyi geçinmelerini lü­zumlu kılıyordu.

Germİyanoğlu Ali Bey, yaşlandığını görüyor ve yerine ge­çecek oğlu Yakup Bey'e bir istikamet vermenin zamanı geldiğine inanıyordu. Oğlu Yakup Bey'i yanına çağırarak; «Oğ­lum, görüyorsun ki Osmanlılar'gün geçtikçe kuvvetleniyor­lar. İstikballerinin parlak olacağını" görüyorum. Bizim, onların eteklerine yapışmaktan başka bir çâremiz yoktur. Onlarla bir akrabalık kurmak istiyorum. Sana olan vasiyetim şudur ki: Benden sonra onlara hiç bir suretle karşı koymayasın.» dedi. Bunun üzerine İshak Fakih adlı âlimi elçi olarak gönderdi. Kızı Devletşah Hatunu, Bayezıd Bey'ie evlendirmek, kızına çeyiz olarak da Kütahya, Simav, Eğrigöz ve Tavşanlı Kalele­rini, vereceğini bildirmesini söyledi. İshak Fakih. Germİya­noğlu Ali Bey'in bu teklifini Sultan Murad Hazretlerine bildi­rince, Sultan Hazretleri memnun oldu. İcab edenler yapıldı.

Devletşah Hatun büyük bir düğün alayıyla Bursa'ya getirilip Bayezid Bey'ie düğünü yapıldı. Böylece Germiyan Beyliği Osmanlı Devletiyle birleşmiş oluyordu. Bu düğünün sonu da, Sultan Murad'ın kızı Nefise Sultan'ın Karamanoğlu Ali Bey'le nişanlanmasıyla son buldu...

Germiyanoğlu'nun, kızının çeyizi olarak verdiği Kütahya'yı görmeye giden Sultan Murad, Karaman tarafından gelebilecek tecavüzleri bertaraf etmek ve hudutlarımızı korumak için, Hamideli'nden İsparta, Karaağaç, Yalvaç, Beyşehir ve Seydişehir kalelerinin bize pek lüzumu vardır diyerek bu beş kalenin belli bir bedel karşılığında Hamidoğlu Hüseyin Beyden kendisine verilmesini teklif etti. Hüseyin Bey, bu tekliften şaşkınlığa düştüyse de, Sultanın heybetinden korktuğundan kabul ettiğini bildirmişti. Sonradan pişman olmasına rağmen verdiği sözden dönmeyip, verilen para karşılığında beş kaleyi Osman Devletine satmıştır.


Konu Başlığı: Ynt: Padişah düğünü
Gönderen: Pelinay üzerinde 10 Aralık 2015, 19:30:39
Osmanlıyı iyi tanımak gerek.olayların aslı bilinmediği takdirde yanış anaşılıyor.
derste öğrendiğimde düşünür dururdum.Germiyanoğlu Ali Bey kızını Sultan Bayezide verdiği halde neden bide üstüne çeyiz olarak Kütahya ve çevresini vermiş diye.
şu an anlamış bulunuyorum nedenini:))
Allah razı olsun hocam paylaşımınız için.


Konu Başlığı: Ynt: Padişah düğünü
Gönderen: Mustafa/Samed üzerinde 10 Aralık 2015, 19:50:13
Ve Aleykümüsselam. Paylaşım için Rabbim razı olsun.


Konu Başlığı: Ynt: Padişah düğünü
Gönderen: Mehmed. üzerinde 10 Aralık 2015, 20:38:51
Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah.  Osmanlı böyle evlilikler sonucunda toprak elde etmiştir. Rabbim  (celle celalühü) paylaşım için razı olsun.


Konu Başlığı: Ynt: Padişah düğünü
Gönderen: Sevgi. üzerinde 12 Aralık 2015, 19:26:54
Ve aleykümüsselam.  Osmanlı'nın gücünü görenler onunla bir bağ kurmak istemişler sanırım.  Rabbim (celle celalühü) paylaşım için razı olsun.