- Yasaklanmış elbiseler

Adsense kodları


Yasaklanmış elbiseler

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
sidretül münteha
Sat 15 January 2011, 08:46 pm GMT +0200
Yasaklanmış Elbiseler:

26- Kadının ayağına şeffaf çorap giymesi caiz değildir. (İbn Fevzan)

27- Kadının başı ve yüzü örtmeyen ince başörtüsü kullanması caiz değildir.

28- Pantolon giymek kadınlara caiz değildir. Bunda erkeklere benzemek söz konusudur. Zira pantolon erkeklerin giydiği bir elbisedir.[5] Nitekim Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem erkeklere benzemeye çalışan kadınlara lanet etmiştir. (el-Lecnetud Daime)

29- Üzerinde insan veya hayvan resmi bulunan elbise giymek caiz değildir. (İbn Useymin)

30- Kadının avreti gösteren kısa elbise giymesi caiz değildir. (el-Lecnetud Daime)

31- Kadının kâfirlere has elbise giymesi caiz değildir. (el-Lecnetud Daime)

32- Kadının yabancı erkeklerin bulunduğu yerde elbisesinin alt tarafını açıp baldırının görünmesi caiz değildir. Zira kadın tamamen avrettir. (el-Lecnetud Daime)

33- Kadının dışarı çıkarken elbisesini omzuna atması caiz değildir. Zira bunda erkeklere benzeme vardır. (el-Lecnetud Daime)

34- Öğrenci kızların fitnelere yol açan dar ve kısa don giymeleri caiz değildir. Zira bu orada bulunanları şehvete sürükler, fitneleri ve kötülükleri davet eder. (el-Lecnetud Daime)

35- Dikkat çekici veya bakanı güldüren şöhret elbisesi caiz değildir. (el-Lecnetud Daime)

36- Kadının yabancılara özenerek başını mendil gibi bir şeyle kapatarak saçlarının bir kısmının görünmesi caiz değildir. (el-Lecnetud Daime)

37- Kadının mahremi olmayan birisine ellerini göstermesi caiz değildir. Çünkü kadın tamamen avrettir. (el-Lecnetud Daime)

38- Kadının yabancı erkekler yanında yüzünü açması caiz midir?

Kadının yabancı erkekler önünde yüzünü açması haramdır. Tesettür ancak yüzün örtülmesi ise tamam olur. Zira yüz, ziynetin toplandığı yerdir. Allah Teala buyurur ki: “..Başörtülerini yakaları üzerine salsınlar..”(Nur 31) Bu ayette başörtüsünün baş üzerinden göğse, yakalara doğru salınması emredilmektedir. Bu yüzün ve yakaların da örtülmesi gerektiğini gösterir. (İbn Cibrin)

39- Ayakları örtmeyen kısa elbisenin hükmü nedir?: Kadının yabancı erkekler yanında bütün vücudunu örtmesi gerekir. Vücudundan hiçbir şeyi, ne ellerini, ne yüzünü ve ne de ayaklarını gösteremez. (İbn Cibrin)

40- Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in: “Kadın avrettir. Dışarı çıktığı zaman şeytan onun peşine takılır.” hadisinin anlamı: Kadın evinde kaldığı sürece bu kendisi için daha hayırlı, tesettüre daha uygun ve fitneden daha uzaktır. Dışarı çıktığı zaman ise şeytan tamah ederek ona ve Allah’ın rahmet ettiği kimseler dışındaki insanlara iğva etmeye başlar. Zira onlar kendisine musallat olması için şeytana fırsat vermişlerdir. Müslüman kadının evde durmaya devam etmesi gerekir. İhtiyacı için dışarı çıktığında ise tüm bedenini örterek çıkar, süslenmeyi ve koku sürünmeyi terk eder.

41- Kadınlardan ateş ehli bir sınıf:

Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurdu ki: "İki sınıf insan vardır ki, onlar cehennem ehlidirler: … Diğeri: giyindiği halde çıplak olan, bu elbiselerle erkekleri meylettirmek için kırıtarak yürüyen, saçlarını deve hörgücü gibi başlarında toplayan kadınlardır ki: bunlar cennete giremeyecek ve çok uzak mesafelerden bile hissedilen cennetin kokusunu dahi duyamayacaklardır.”(Müslim rivayet etti.)

42- “Giyinik çıplak” kavlinin manası hakkında denildi ki:

— Vücutlarının bir kısmının örtülü bir kısmının açık olması.

— Dışından içindekini gösterecek şekilde ince elbise giyinmiş olması

— Veya kadının vücut hacmini belli eden dar elbise giymesidir.

43- Uyarı: Bu vasfa üzeri kabartma işlemeli, nakışlı olup tesettürü sağlamayan elbiseler de dâhildir. Aynı şekilde tamamen gözlerin etrafını ve yanakları gösteren peçe de böyledir.

44- Hadisteki “meyleden ve meylettiren kadınlar” sözü ile, onların azgın kadınlar gibi sağa sola meylederek yürümeleri veya yüksek topuklu ayakkabı giymeleri kastedilmiştir.

45- “Başlarını deve hörgücü gibi yapan kadınlar..” ifadesinden kastedilen ise, kadının saçlarını başında toplayarak deve hörgücüne benzetmesidir. (el-Lecnetud Daime)

46-  Kadının mahremi olmayan kimseler önünde, zünnara benzemese bile bel kuşağı giyemez. Namazda veya namaz dışında olması da fark etmez. Zira bel kuşağı vücudun girintilerini ortaya koyar. (Şeyh Muhammed Bin İbrahim)

47- Kadının ayağa kalkarken elbisesini toplaması caiz değildir. Zira bu vücut hatlarını belli eder. (Şeyh Muhammed Bin İbrahim)

48- Üzerinde İngilizce yazı bulunan elbise giymek, bu yazının anlamının zararsız olduğunu öğrenmeden caiz değildir. Zira bu yazı şereften yoksun olabilir veya kâfirlere saygı ifade eden yazılar içerebilir. (İbn Useymin)

Deri Mantolar:


49-  Temizlenmekle helal olan deve, inek gibi ölü hayvanların tabaklanmış derisinden mamul giysilerin kullanılması caizdir.

50- Domuz ve köpek derisi gibi temizlemekle helal olmayan tabaklanmış derilerin temiz olmasında âlimler ihtilaf ettiler. İhtiyatlı olanı bunları kullanmayı terk etmektir. (İbn Baz)

51- Açık elbiseler hakkında tıbbi araştırmalar neticesinde şu söylenmiştir: Cilt kanserine tutulan kadınların çoğunluğu, bronzlaşmak için bedenlerini güneş ışıklarına maruz bırakanlardır.

52- Kadınların kendilerine özel mekânlarda, kendilerine özel elbiselerle yüzmeleri: Kadının kadınlar arasında diz ile göbek arasını örtmesi farzdır. Örtü sık dokunmuş olmalı ve şeffaf olmamalıdır. Dar değil geniş olmalıdır. Kadınlar arasında olsa bile avret hacmini belli etmemelidir. (el-Lecnetud Daime)

53- Giyimde başkalarından ayrıcalıklı olma sevgisi: Bundan maksat büyüklenmek ve kendilerini başkalarından üstün görmek ise bu haramdır. Ama mübah zinet ile tecemmül ise bunda sakınca yoktur. (İbn Cibrin)

54- Üzerinde ayet veya kelime-i şehadet bulunan elbise giymekte sakınca yoktur. Lakin hürmette kusur etmemeli, bu elbise ile yatmamalı, üzerinde Allah’ın ismi olan şey üzerine oturmamalı ve bununla hamama girilmemelidir. (el-Lecnetud Daime)

55- Giyinme ve süslenmeye çok para sarf etmek: Övünmek için olursa israftır ve yasaklanan harcamalara, malı zayi etmeye dâhildir. Müslüman kadın bu konuda orta yolu tutmalıdır. Kişi kıyamet gününde bu malı nereden kazanıp nereye harcadığından sorgulanacaktır. (İbn Fevzan)

56- Kadının eşinin yanında pantolon giymesinde sakınca yoktur. (İbn Cibrin)

57- “Şerefli kadının örtünmesine gerek yok” diyenin hükmü nedir?:  Bu batıl iddia Kur’âna, sünnete, akla ve insan tabiatına aykırıdır. Eğer bütün kadınlar açılırsa, erkekler onlara takılarak iffetli olanına da eziyet verirler. Bazen şeytan ona iğva verir, fasıkları ona yönlendirir. Eğer kadın şerefli ise, şer’i örtünme onun şerefini artırır. (İbn Useymin)

58- Küfür devletlerinde açılmak: Kâfir beldelerinde yüzü açmak caiz değildir. Bilakis, müslüman ya da kâfir fark etmeksizin yabancı erkeklere karşı örtünmelidir. (İbn Baz)

59- Çocukların önünde kısa elbise giymek: Kadının çocukları ve mahrem akrabaları yanında kısa elbise giymesi caiz değildir. Kadın mahrem akrabaları yanında, açması fitne olmayan yerlerini açabilir. Adet olan dışında bir yerini açamaz. Kısa elbiseyi yalnızca kocası yanında giyebilir. (İbn Fevzan)

60- Kadınlar yanında dar veya şeffaf elbise giymenin hükmü: Uyulan bir adet haline gelmiş olsa da bu caiz değildir. (İbn Cibrin)
hafiza aise
Tue 22 January 2013, 05:13 pm GMT +0200
Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuh ; çerçeveler net bir şekilde bildirilmiş. Yeni kurallar koymak ve kendimizi aldatarak onlara uymak nasıl bir anlayıştır anlamıyorum. Rabbim O'nun kurallarına uyanlardan eylesin inş allah razı olsun kardeşim.

cerendemir
Fri 30 August 2013, 12:50 am GMT +0200
Allah bizleri yasaklanmış giysiler den uzak eylesin.Temiz,edebli ve rabbimin bizden istediği gibi tesettürlü olmayı nasip etsin inşallah.

kardelen7d
Fri 17 January 2014, 02:24 pm GMT +0200
ALLAH bizi korusunki böyle şeylere düşmeyelim önceden yapıyorsak öğrendikten sonra doğrusunu uygulayalım.

mevlüdekalınsaz
Fri 29 August 2014, 02:25 pm GMT +0200
Ve aleykumusselma ve rahmetullah; bir insan inandığı gibi yaşamazsa , yaşadığı gibi inanmaya başlar..artık yaptığının yanlış olduğunu bile anlamaktan aciz..kalır.tıpkı başını kapatıp da dinin örtünme emrini yerine getirdiğini zanneden gafil gibi..
Rabbim doğru yoldan ayırmasın  inşALLAH...paylaşım için Rabbim razı gelsin.sınır kesin olarak çizilmiş..Rabbim sınırı aşanlardan eylemesin inşalla.h..

Rüveyha
Tue 30 December 2014, 06:44 pm GMT +0200
Ve aleykumusselam ve rahmetullah..Çevremize baktığımız da , bir de yazıya baktığımızda çok uç noktadalar.Özellikle bu konular hakkında  bir kardeşimizi uyardığımızda , ama herkes giyor demesi, artık yaşantıların bir inanç haline geldiğinin bir göstergesi..Mevlam bizlere merhamet etsin..İnşaAllah islamı hakkıyla yaşayanlardan oluruz..Rabbim razı olsun.

[Muhammed]
Thu 26 February 2015, 11:01 pm GMT +0200
Ve Alleykümselam Ve Rahmetullah...Bunu konuyu annem sormuştu bende onun için burdan okudum.Oda öğrendi bende İnşaAllah...Rabbim (celle celaluhu) razı olsun paylaşımdan dolayı İnşaAllah...

Kevšer
Wed 22 July 2015, 06:57 am GMT +0200
Aleyküm selam ecmain . Paylaşım için Rabbim Razı olsun.Tüm merak ettiğimiz konulara değinilmiş olması nekadar güzel.İlimsiz hayat düşünemiyorum.Allah tüm kullarına akıl fikir vermiş kıymetini bilip iyi yönde kullanmamızı nasip eylesin inşaAllah.Aminn

HALACAHAN
Thu 3 March 2016, 04:29 pm GMT +0200
 Pantolon giymek kadınlara caiz değildir. Bunda erkeklere benzemek söz konusudur. Zira pantolon erkeklerin giydiği bir elbisedir.[5] Nitekim Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem erkeklere benzemeye çalışan kadınlara lanet etmiştir. (el-Lecnetud Daime)
Ben bu hadısı serıfı her okudukça pantolon giyen bayan arkadaşlarım için çok üzülüyorum.. Elimden geldıkçe arkadaşlarıma bu hadısı serıfı hatırlatyorum .. Bayan olarak çok dikkat etmemız gereken hususlar var.. Rabbim bu hassasıyetleri hakkıyla yerıne getırmemızı nasıp eyle

HALACAHAN
Thu 3 March 2016, 04:32 pm GMT +0200
Paylasımınızın çok kıymetlı..Bayan olarak dikkat etmemız gereken hususları hatırlattınız ..Allahım razı olsun sızlerden..

damla6d
Thu 3 March 2016, 04:49 pm GMT +0200
#Selamun aleykum..Dinimizce elbiseler geniş uzun ve bedeni belli etmeyen bir şekilde olmalı.Günümüzde de dar paça pantolonlar yaygın..Aslında onların da giyilmesi uygun değildir..Ama yine de giyiyoruz.. Rabbim razı olsun..#

selinay 7b
Sun 8 May 2016, 08:09 pm GMT +0200
Selamun Aleykum
Bayanlar için  dikkat edilmesi gereken konu. Rabbim bizleri İslam dinine uyan okullarından eylesin inşallah.
Allah razı olsun

ceren
Sun 8 May 2016, 09:44 pm GMT +0200
Aleykumselam.Dinen yasaklanmis olan kiyafetleri giymek gunahtir.Tesetturune dikkat eden bu tur yasaklanmis kiyafetlerden uzak duran kullardan olalim inşallah.Rabbim razi olsun paylasimdan kardesim....

Hazine Şahin 7D
Mon 9 May 2016, 01:31 pm GMT +0200
ALLAH (C.C) BİZİ ŞEHVETE DÜŞMEKTEN KORUSUN. BANA VE DİĞER ARKADAŞLARIMIZA BU KONUYU ANLATAN HOCALARDAN ALLAH RAZI OLSUN. PAYLAŞIM İÇİN ALLAH RAZI OLSUN

Yağmur Gmş
Mon 9 May 2016, 01:58 pm GMT +0200
Bismillah...
Rabbim bizlere hakkıyla kapanmayı nasip eylesin inşallah... Bu insanlarda buna çok dikkat etmelidir.

Rüveyha
Tue 10 May 2016, 11:18 am GMT +0200
Esselamu aleykum ve rahmetullah..İslam bizlerin hayrı için çok hassas.İnşaAllah bizler de hakkıyla tesettüre girenlerden oluruz.Rabbim razı olsun

HALACAHAN
Tue 10 May 2016, 01:22 pm GMT +0200
Selamun aleykum .. Dinimizinbayanlara  ne kadar onem verdiğini iste görüyoruz.. Bu bir kısmı bence..Hassasiyetle bu kurallara uymamiz konusunda Rabbim yardım eylesin hepimize ..

yagmur_7-c
Sat 16 July 2016, 12:14 pm GMT +0200
Esselamu aleykm
Kapanmak bir kadın için bir sınırlama değil özgürlüktür....Rabbim bu özgürlüğü hakkıyla edenlerden etsin inşallah....Rabbim moda için değil Allah rizasi için kapananlardan etsin inşallah....

ceren
Sat 16 July 2016, 07:04 pm GMT +0200
Aleykumselam.Rabbimin yasakladigi kıyafetten haram kildigi seyden uzak kalan ve rabbimin rizasi icin yasayan kullardan olalim inşallah...

Mevlüde
Sun 24 July 2016, 03:35 pm GMT +0200
Tekrardan okuyup hatirlamis olduk elhamdulillah.tesettur emri o kadar net cizgilerle cizilmis ki.hala buna ragmen emre uymayan kiyafeylerde bile  bi sey olmaz niye olmasinki diyerek kendimjzi kandiriyoruz.Rabbim emirlerinden taviz verdirtmesin insallah

Rüveyha
Sat 17 September 2016, 04:40 pm GMT +0200
Ve aleykumusselam.Âmin ecmain İnşaAllah.Tesettür öok hassas bir konu.Mevlam hakkıyla tesettüre uyanlardan kılsın İnşaAllah

HALACAHAN
Sat 17 September 2016, 08:44 pm GMT +0200
Aleykum selam ..Allah razi olsun ..Çok faydalı çok mükemmel bir paylaşım ..

Fatma6969
Mon 1 October 2018, 10:23 pm GMT +0200
Allah hepimize hakkıyla örtünmek nasip etsin. Bazen en yakınlarımıza bile bu konuda verimli olamıyoruz. Zaman bozuldukça bozuluyor ve bunun arkasına sığınıyoruz. Doğru olanı yaşayıp yaşayabilenlerden olalım inşl.

melike_nur46
Mon 22 October 2018, 07:13 pm GMT +0200
S.aleykum guzel maddeler Allah razi olsun.. ozellikle yüzün ve ellerin örtülmesi dair maddaler var cok guzel

Eminegül
Mon 22 October 2018, 11:12 pm GMT +0200
Selamün aleyküm en çok dikkatimi çeken 48.maddedeki yabancı yazılı kıyafetleri
Anlamlarını bilmeden gitmemek. Bu hususta daha dikkatli olmamız gerektiğini hatırlamış olduk Allah razı olsun emeği geçenlerden

Yehma
Mon 22 October 2018, 11:41 pm GMT +0200
Rabbim hepimizi bu hassasiyetlere dikkat eden kullardan olalım inş. Kadın ve örtüsü ne kadar önemli. Kadın için önemli olan eşidir. Eşi dışındakilere dikkatli davranmak giyinmek, ahlakıylada bunu göstermesi gerekir.