- Türkiye'nin 'dost eli' Suriyelilere merhem oluyor

Adsense kodları


Türkiye'nin 'dost eli' Suriyelilere merhem oluyor

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
halim
Tue 12 July 2016, 10:09 pm GMT +0200
Türkiye'nin 'dost eli' Suriyelilere merhem oluyor

Suriye'deki Esed zulmü ve her gün üzerilerine yağan bombalar yüzünden vatanından ve yakınlarından olan aileler Türkiye'nin sunduğu imkanlar sayesinde acılarını bir nebze de olsa unutup, yaşama sarılıyor.

Suriye'de 2011 yılında başlayan savaşın ardından Esed zulmü ve her gün üzerilerine yağan bombalar yüzünden hem vatanlarından hem de yakınlarından olan aileler, Türkiye'nin kendilerine sunduğu imkanlar sayesinde acılarını bir nebze de olsa unutup, yaşama sarılıyor.

Çocuklarını bombardımanlar yüzünden yıkılan binaların altından çıkarmak, işkenceden öldüğünü duymak ya da açlık yüzünden can verirken görmek istemeyen Suriyeli aileler, güvendikleri liman olarak sığındıkları Türkiye'de yeniden yaşam kuruyor. Büyük acıları arkalarında bırakarak geldikleri Türkiye'nin dost eline sımsıkı sarılan Suriyeliler, ülkenin sunduğu imkanlar ve Türk halkının yardımseverliği sayesinde geleceklerine de umutla bakabiliyor.

Ülkelerinde sevdikleriyle kurdukları mutlu yaşamlarına savaşın gölgesinin düşmesinin ardından Türkiye'ye sığınan ve Şanlıurfa'da yaşamaya başlayan Dek ailesi de bunlardan yalnızca biri. Geldikleri Şanlıurfa'da dönercilik yaparak geçinen Ömer Dek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaş sonrası her şeyi geride bırakarak Türkiye'ye geldiklerini söyledi.

Ülkelerindeki yaşamlarını bırakarak Türkiye'de kendilerine sıfırdan bir hayat kurduklarını anlatan Dek, Türk yetkililerinin de kendilerine her türlü imkanı sunduğunu belirterek, teşekkür etti. Dek, "Biz Şanlıurfa'da ailemle bir iş yeri açtık ve çok şükür güzel yaşıyoruz. Savaştan önce seyahat amacıyla daha önceleri Türkiye'ye gelmiştik ama burada yaşama konusunda bir fikrimiz yoktu. Savaş sonrası Türkiye'ye yerleşince Türkiye'nin çok büyük bir devlet olduğunu ve insanlarının yardımsever insanlar olduğunu gördük. Bundan dolayı da çok mutluyuz." diye konuştu.
 
Açtığı bakkalda Suriye ürünleri satıyor

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Malatya'ya yerleşen gıda mühendisi Aldulkadir Hallag da babası hariç tüm ailesiyle 3 yıl Malatya'ya geldiğini söyledi.

Bir süre kendi mesleğini yaptığını, ardından da 7 ay önce bakkal dükkanı açtığını, burada Suriye ürünleri sattığını anlatan Hallag, bu sayede kimseden yardım almadan geçimini sağlayabildiğini ifade etti.
"Türkiye'den çok memnunum çünkü burada adalet var"

Esed'in tüm mahallere bombalarla saldırdığını anlatan Ahmet T, "Sünni Alevi fark etmeksizin, Esed, cami, hastane, okul, eczane her yere bomba attırıyor. Bu bombalı saldırılarda 500'e yakın akraba ve arkadaşım şehit oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok iyi. Türkiye'de Sünni Alevi hep birlikte yaşıyorlar." diye konuştu.

Ahmet T'nin ülkelerinde 12 yıl polislik yapan oğlu Hasan T. de savaş başlayınca kendisine adalet isteyen Suriyelilerin öldürülmesi emri verildiğini, bu nedenle polisliği bırakarak Türkiye'ye sığındığını anlattı. Hasan T, "Türkiye'den çok memnunum çünkü burada adalet var. Türkiye'de bize çok yardımcı olundu. Suriye'de çok zenginlik var ama adalet yok. Petrol çok ama adalet yok. Türkiye'de petrol az ama vatandaşlar memnun. Türk devleti vatandaşlarına çok yardımcı oluyor." dedi.

 

aaceren
Tue 12 July 2016, 10:17 pm GMT +0200
Esselamu aleykum.Musluman kardesine yardim eden onalri dardan kurtaran kardeşlerimizden razı olsun Rabbim.

Yağmur Gmş
Wed 13 July 2016, 10:44 am GMT +0200
Bismillah...
Evet gerçekten de Türkiye`nin dost eli Suriyelilere merhem oluyor. Ama Rabbim üzerimizden merhametini esirgemesin inşallah...