- Tırnak yemeyi nasıl bırakabilirim

Adsense kodları


Tırnak yemeyi nasıl bırakabilirim

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
hafiza aise
Mon 3 October 2011, 10:41 am GMT +0200
TIRNAK YEMEYİ NASIL BIRAKABİLİRİM?

Ağustos 2009 47.SAYI

Yasemin Hanım, Benim problemim tırnaklarımı yemek. Bayağıdır uğraşıyorum ama bir türlü vazgeçemiyorum. Genelde sıkıldığımda ve stresli olduğumda yapıyorum. Ne yapmalıyım, nasıl bırakabilirim? Acı çekmeme rağmen vazgeçemiyorum. Tırnak etlerim kanıyor ama yine de bırakamıyorum. Sizce ne yapmalıyım?

MARDİN’DEN GAZEL

Tırnak yeme davranışı genellikle farkındalığın daha az olduğu çocukluk döneminde alışkanlığa dönüşür. Özellikle baş edilemeyen kaygı, içinden çıkılamayan stres ve sıkıntı durumları ve özgüven yoksunluğunda sıkça başvurduğumuz bir tutumdur. Belirtmek isterim ki bu alışkanlığından rahatsız olman iyi bir durum. Zira hoşnut olmadığın bir alışkanlığından vazgeçmeye çalışarak öz disiplin adına bir adım atmış oluyorsun. Genelde sıkıntılı ve stresli olduğun dönemlere denk geldiğinden söz etmişsin. Belli ki çaresizlik seni böylesi bir davranışa yönlendiriyor. Fakat kişi hayatında değiştirmek istediği hiçbir konuda çaresiz değildir. Olsa olsa ya yeterince istemiyordur ya da ihtiyacı olan cesarete sahip değildir. Hayatında seni rahatsız eden kişi ya da durumlara karşı bir şeyler yapabilirsin eğer yeterince istiyorsan.

Nelerden rahatsız olduğundan ya da hayattan ne istediğinden emin olman lazım. Eline kağıt  kalem alarak bunların listesini oluşturmaya çalış. Daha sonra kişiliğindeki güçleri fark etmeye çalış ve sahip olduğun imkanlarla neleri değiştirip daha mutlu olacağını anlamaya gayret et. Hayatındaki her olumlu ve olumsuz adım yaşam tecrübesi konusunda sana belki de ihtiyacından daha fazla bilgi kazandıracaktır. Sürekli yerinde durup bunları sadece teori aşamasında tutma. Kurguladığın her fikri pratiğe geçirerek yaşama dair yeni deneyimler kazan. Tırnak yediğin her anda bulunduğun hali değiştirmeye çalış. Tırnaklarına her hafta özel bakımlar uygula. Unutma ki bu durum karşısındaki başarın güvenini arttıracağından hayata karşı daha motivasyonlu ve azimli bir duruşa sahip olabilirsin.

Gazelciğim, bunları sana neden sıralama gereği duydum açıklamak isterim? Biz psikologlarca bilinen gerçeklerden biri de kişinin memnuniyetsiz ya da mutsuz olduğu yaşamda kötü alışkanlıklar kazandığıdır. Onun için önce bulunduğun halden kendini çıkarmaya çalış. Kendinden memnun bir bayan olmak için elinden gelen her şeyi yapabilirsin. Çünkü hepimiz için hayat bir öğrenmeler manzumesidir. Beğenmediğin ya da acı veren olaylar başına geldiğinde onlardan neler öğrenebilirsin diye dikkatlice her olayı incelemeni isterim. Çünkü hiçbir şey bu dünyada boşuna değil. Her olay içinde hikmeti barındırarak dünyamıza teşrif eder.

Eğer bu duruma kişiliğindeki içe kapanıklık sebepse iyi kitaplar okuyarak, duygularının farkına varıp kişiliğini tanıyabilirsin. Zira kişi kendini ne kadar doğru anlatır ve ifade ederse o denli kaygı ve stresi azalır. Yakın arkadaşlıklar kurmaya çalış. Güvendiğin insanlarla paylaşımını arttır. Yaşamda sosyal olmaya özen göster. Manevi dünyanı güzellikler ve ibadetlerle süsle. Eminim attığın her adım sana güç ve destek verecektir.
Sevgilerimle…

Yasemin UÇAL ABDULLAH

Zeynep7D
Thu 22 May 2014, 01:44 pm GMT +0200
Kötü bir alışkanlık ama orada da belirtildiği gibi bir insan kurtulmak isterse her halükarda kurtulur. Güvendiği dostlarına da paylaşırsa bence rahatlayabilir. Dertlerinin rahatladığını (hafiflediğini) gördükçe bu alışkanlığından kurtulacaktır. :) 

rabianur 8/B
Thu 22 May 2014, 02:05 pm GMT +0200
esselamu aleyküm;                                                                                                                                     çok kötü bir durum insan gerçekten stresliyken vb. durumlarda yapıyor ama biz yani kendimiz bunu engelleyebiliriz

yunushan7d
Thu 22 May 2014, 02:09 pm GMT +0200
Yok hocam olmuyor ya.Ben her yolu denedim.Ben birşeye odaklanınca yiyorum ve haberin dahi olmuyor.Uyurkende yiyorum.Haberlerde tırnaktan oluşan kitle çıkarttılar birinden.Ben gördüm yine bırakamıyorum.Tatlıda geliyor.Terapistmi artık öyle bir doktorada gittim en son babam konuştu ama gizli gizli yine yiyorum.Engelde olamıyorum.Ama kimse yemesin sigara kadar zararlı olabiliyor ilerde.

-merve-7d-
Thu 22 May 2014, 03:19 pm GMT +0200
Bencede çok kötü ve inanılmaz bir durum inşallah bu şekilde bir bağımlılığı olanlar hemen bırakırlar.allah onlara yardım etsin .   


Yazgül_8-A
Thu 22 May 2014, 06:23 pm GMT +0200
Bende tırnaklarımı yiyorum canım acısada vazgeçemiyorum. Verdğiniz bilgiler için Rabbim razı olsun
İnşALLAH deniyeceğim.

mevlüdekalınsaz
Thu 22 May 2014, 07:28 pm GMT +0200
Esselamü aleykum; eskiden stres ve can sıkıntım olduğu zamanlarda ben de çok yerdim..adeta hırsımı tırnaklarımdan çıkarırdım... bi de üşenmeden gider ellerimi yıkayıp yerdim...bir gün internette bu konuyla ilgili birkaç söz gördüm..Çok etkiledi beni...hatırladığım birisini sizinle paylaşayım;  Hz Ali (r.a ) Dişiyle tırnak uçlarını ısırıp koparmak ahmaklıktır " diyor..
aslında doğruyu söylemek gerekirse biraz gururuma dokundu bu söz..ama çok da iyi oldu ..elhamdülillah vesilesiyle bırraktım...
sonra biraz da araştırma yaptım..ve sağlık açısından da oldukça zararlı olduğunu gördüm... Çocukların üçte birinde  görülen tırnak yeme alışkanlığının, engellenmemesi halinde diş rahatsızlıklarından, parazit ve mikrobik rahatsızlıklara hatta kalbi etkileyen zararlara yol açabileceği uzmanlar tarafından belirtiliyor....
unutmayın bu beden bize emanettir ve en güzel şekilde korumak da en tabii görevlerimizdendir....

saniye
Sat 8 August 2015, 07:43 am GMT +0200
Ve aleykumusselam. Tırnak yeme alışkanlığı stres, sıkıntı ile başlıyor ve devam ediyor. Çok da küçük yaslarda başlıyor. Yukardaki öneriler uygulanabilir, faydası olur.

Yağmur Gümüş
Mon 11 April 2016, 02:32 pm GMT +0200
Bismillah...
Gerçekten de tırnak yemek çok kötü bir davranıştır. İnsanlar genelde stresli iken böyle bir durumla karşılaşıyorlar.
Allah cc. razı olsun.

Alican 7-B
Mon 11 April 2016, 08:23 pm GMT +0200
Selamun Aleyküm ve rahmetullah ve berekatühü. Tırnak yemek görünüş açısından da kötü bir davranış. İnsanlar Küçüklükten beri streslendiklerinde ilk çözüm olarak tırnak yiyorlar. Bizler uzak dururuz inşAllah. Rabbim paylaşım için razı olsun.

Hatice 8/D
Mon 11 April 2016, 08:44 pm GMT +0200
Bismillah
Kötü alışkanlıkları bırakmak için önce niyet etmek gerekir
Allah c.crazi olsun inşAllah

Bilal2009
Mon 11 April 2016, 09:05 pm GMT +0200
Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah. Rabbim bizleri bu tür alışkanlıklardan muhafaza eylesin. Rabbim paylaşım için razı olsun.

✿ Sevgi ✿
Tue 12 April 2016, 05:48 am GMT +0200
Aleyna Ve Aleykümüsselăm. Benimde yeğenim küçükken tırnağını çok yiyordu. Fakat sonradan bu alışkanlığı geçti elhamdülilah. Mevlam bu gibi alışkanlığı olanlara  yardım etsin inşaAllah. Amin
  Bilgiler için Allah Razı olsun..