- Testis ve spermler

Adsense kodları


Testis ve spermler

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
hafiza aise
Fri 3 December 2010, 04:51 pm GMT +0200
TESTIS VE SPERMLER


Yeni bir insan yaratilmasinin ilk basamagi olacak spermler erkek vücudunun 'disinda' üretilir. Bunun sebebi üretimin ancak vücut isisinin yaklasik 2 derece altinda gerçeklesebilmesidir. Bu isinin sabitlenmesi için bir de testis üstüne yerlestirilmis özel deri çalisir. Bunun fonksiyonu sogukta büzüserek, sicakta ise terleyerek gerekli olan isiyi sabit tutmaktir. Acaba bu hassas dengeyi erkegin kendisi mi "ayarlayip" düzenlemektedir? Tabi ki hayir. Erkegin bundan haberi bile yoktur. Yaratilisi reddetmekte direnenler, bunun ancak "insan vücudunun kesfedilmemis bir fonksiyonu" oldugunu söyleyebilirler. Bu "kesfedilmemis fonksiyon" sözü ise "kuru bir isimlendirme"den baska bir sey degildir.
Testislerde dakikada ortalama 1000 adet üretilen spermler erkekten kadinin yumurtalarina dogru yapacagi yolculuk için sanki oradaki ortami "biliyormuscasina" özel bir dizayna sahiptir; bas, boyun ve kuyruktan olusur. Kuyrugu, spermin bir balik gibi ana rahminde ilerlemesini saglayacaktir.
Bebegin genetik sifresinin bir bölümünü barindiracak olan bas kismi ise özel bir koruyucu zirhla kaplanmistir. Bu zirhin faydasi anne rahminin girisinde farkedilir:
Buradaki ortam son derece asidiktir. Spermin, bu asidin varligini bilen "birisi" tarafindan koruyucu zirhla kaplandigi ise son derece açiktir. (Bu asidik ortamin da nedeni ise annenin mikroplardan korunmasidir.)
Erkekten rahme atilan sadece milyonlarca sperm degildir. Meni birbirinden farkli sivilarin karisimindan olusur. Kuran, bu gerçegi söyle vurguluyor:
"Gerçek su ki, insanin üzerinden, daha kendisi anilmaya deger bir sey degilken, uzun zamanlardan bir süre gelip-geçti. Süphesiz biz insani, karmasik olan bir damla sudan yarattik..." (Insan Suresi, 1-2)
Meni içindeki bu sivilar spermlerin gerek duydugu enerjiyi karsilayacak olan sekeri içerir. Ayrica baz özelligiyle ana rahminin girisindeki asitleri nötralize etmek,
spermin hareket edecegi kaygan ortami saglamak gibi görevleri vardir. (Burada da yine iki ayri ve bagimsiz varligin birbirine uygun olarak yaratildigini görüyoruz.)
Spermler yumurtaya varana kadar annenin vücudunda zorlu bir yolculuk geçirir. Kendilerini ne kadar savunurlarsa savunsunlar, 200-300 milyon spermden yumurtaya
ulasanlarin sayisi bini pek asamaz.


ceren
Wed 22 April 2015, 07:12 pm GMT +0200
Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim.Sperm bir çocuğun dünyaya gelmesindeki sebebdir.

Mustafa Yasin
Wed 4 April 2018, 04:53 pm GMT +0200
Selamün aleyküm Allahu Teala insan neslinin devamı için kadına yumurtalık erkeğe sperm vermiştir ve onların birleşmesiyle Bir Çocuk dünyaya gelmiştir Allah razı olsun paylaşımdan