- Ta-ha Suresinden

Adsense kodları


Ta-ha Suresinden

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
hafız_32
Thu 16 September 2010, 06:49 pm GMT +0200
Ta-ha SuresindenMeali“Firavuna gidiniz, o çünkü azdı. Kendisine yumuşak söz söyleyiniz; belki aklını başına alır, yahut içine korku gelir.” [38]


TefsîrîTâ-hâ sûre-i şerifesinden naklettiğimiz bu âyetlerdeki hitap Musa ile Hanın (Aleyhisselâm) adır. Harun daha beliğ olduğu için, Allah´ın buyruğunu tebliğ ederken kendisine refik (yardımcı) edilmesini, Hazreti Musa, Cenab-ı Haktan istemiş idi.

Kur´an´daki kıssaların her birinde büyük büyük ibretler vardır. Dikkatle bakarsak şu ikinci âyette iki büyük nükte görürüz: Allah elbette firavn´un tuğyandan vaz geçmeyeceğini, aklını asla başına almayacağını bilirdi. Böyle iken Peygamberlerine “Belki...” diye bir ümit veriyor. Siz vazifenizi azimle, kuvveti kalb ile, itminan ile ifaya bakılız. Evet, Resulün vazifesi yalnız tebliğdir. Siz bu tebliğin mübin [39] olması için çalışınız. Karşınızdaki yola gelecek, yahut gelmiyecek, onu düşünmeyiniz. Bunu düşünürseniz yeis içinde kalırsınız ki, o zaman vazifei risaleti [40] hakkiyle eda edemezsiniz, diyor.

Demek ki hakkı, hakikati müdafaa edenler, bütün dünya firavun kesilse, hiç fütur getirmeyecekler. [41]

İkinci nükte-Firavun küfrün, inadın, sapıklığın canlı bir timsali idi. Musa ile Harun ise birer Peygamberdi. Ilâhiyet davasına kalkışan firavn´u yola getirmek için Cenab-ı Hak bu iki vücudu mübareki bin hücceti kahire [42] ile gönderdi. Öyle iken “Sert davranmayınız, yumuşak söyleyiniz, rifk ile muamelede bulununuz” emrini veriyor. Maksadı ilâhî şüphesiz bize yol göstermektir. Evet biz müdafaa edeceğimiz fikre karşı ufacık bir itiraz serdolunsa, yumuşak söylemek şöyle dursun, en sert, en acı hücumlarla bile kanaat etmeyiz de ağız dolusu söğeriz! Bazan en temiz bir hakikati en murdar küfürlerle kabul ettirmek isteriz! En temiz, en meş´ru bir maksada böyle en mülevves, en rezil bir vasıta ile varmaya yelteniriz- Söğüşler, döğüşler ancak sefil maksat takip eden rezillere yakışır, Onlar birer silâh olabilir.

Kur´an´ın bize verdiği bu güzel derse dikkat edersek elde edeceğimiz istifadeler çok büyük olur ve her şeyden fazla azmimiz keskinleşir ve terbiyemiz yükselir. [43]

ceren
Sun 17 May 2015, 10:28 am GMT +0200
Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim.

Ayşegül Yıldırım koü
Tue 18 December 2018, 11:42 pm GMT +0200
Sevgili Rasülümüz (sav) "Birçok küçük kuvvetlerin, büyük ordulara sabır ile galip oldukları muhakkaktır. Allah, sabırlılar ile beraberdir. Ayrı­lık zahmetine sabır tahammül gösteren de bir gün olur hasretine kavuşur."

Hakiki cennetine girenlerden oluruz inşallah. Emeği geçen hocalarımıza şükranlarımı sunuyorum. Her birinizden Rabbim razı olsun.

Sevgi.
Wed 19 December 2018, 12:45 am GMT +0200
Rabbim bilgiler için Razı olsun. Vesileniz ile güzel bilgiler ediniyoruz

Bilal2009
Wed 19 December 2018, 01:51 pm GMT +0200
Ve aleykümüsselam İnsanları İslam a yani hak yola çağırırken korkutmadan mujdeleyerek bu daveti yapmalıyız Rabbim paylaşım için razı olsun