- Sultan-ı Kadayıf Tatlısı

Adsense kodları


Sultan-ı Kadayıf Tatlısı

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

Array
hafiza aise
Tue 7 August 2012, 02:42 pm GMT +0200
Sultan-ı Kadayıf Tatlısı


500 gr. kadayıf
1 çay b. yeşil fıstık
1 çay b. ceviz
1 çay b. fındık
2 çorba k. tereyağı
1 çay b. sıvıyağ

ŞERBETİ İÇİN:
5 su b. toz şeker
3,5 su b. su
yarım limon


ÜZERİ İÇİN:

1 çay b. toz badem
pudra şekeri

HAZIRLANIŞI: Kadayıfı geniş bir karıştırma kabına alarak elimizle bir taraftan açarken bir taraftan da koparıyoruz. Kadayıfın üzerine sıvıyağ dökerek elimizle havalandırarak karıştırıyoruz. Cevizi, fındığı ve fıstığı iri iri kırıyoruz.

Yuvarlak bir tepsiyi yağlıyoruz ve üzerine bir kat kadayıf serpiyoruz. Üzerine kırılmış ceviz serpiyoruz. Bir kat daha kadayıf serpiyoruz. Üzerine fındığı serpiyoruz. Üzerine tekrar kadayı serpiyoruz. Bir kat da fıstık serpiyoruz. En üstünü kadayıfla kapatıyoruz. Elimizle üzerine iyice bastırarak sıkı bir hale getiriyoruz.


Tereyağını eritiyoruz ve sıvıyağla karıştırıyoruz. Kadayıfın üzerine yağ karışımını gezdirerek döküyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Kadayıfı fırına verince şerbet malzemelerini tencereye koyarak kaynamaya bırakıyoruz. Kadayıfın yumuşak olmasını istiyorsanız şerbeti sıcak vermelisiniz, çıtır olmasını istiyorsanız şerbeti soğuk ya da ılık veriyorsunuz. Şerbet kaynayınca ılımaya bırakıyoruz. Fırında çıkardığımız tatlının üzerine yavaş yavaş şerbetini veriyoruz. Şerbetini çektikten sonra üzerini toz badem ve pudra şekeriyle süsleyerek servis ediyoruz.