- Sakal-ı Şerif, Amerika'daki Müslümanların ziyaretine açıldı

Adsense kodları


Sakal-ı Şerif, Amerika'daki Müslümanların ziyaretine açıldı

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

Array
selsebil
Fri 28 August 2009, 04:22 am GMT +0200


'Sakal-ı Şerif ' New Jersey Ulucami'de ziyarete açıldı.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (sas) bedeninden geriye kalan ve kutsal bir emanet olarak bilinen 'Sakal-ı Şerif ' New Jersey Ulucami'de ziyarete açıldı. Önümüzdeki bir hafta boyunca cuma namazı ve teravihlerin ardından halka gösterilecek olan Sakal-ı Şerif'i, ilk gün 400 civarında Müslüman ziyaret etti.

Salât ve selamlar eşliğinde ziyarete açılan Sakal-ı Şerif'i gören birçok Müslüman gözyaşlarını tutamadı. Ulucami Derneği'nin girişimleriyle getirilen ve Amerika'daki Müslüman Türk cemaatine Ramazan sürprizi olarak sunulan Sakal-ı Şerif geçtiğimiz yıl da yoğun ilgi görmüştü.

Ulucami dernek başkanı Sinan Gegre, "Allah nasip etti Peygamber Efendimizin Sakal-ı Şerifi'ni buralara kadar getirdik. Vesile olduğumuz için çok mutluyum. Cemaatimiz önümüzdeki bir hafta boyunca bu kutsal emaneti ziyaret edebilir." dedi.

Yapılan iftar ve kılınan teravihin ardından Sakal-ı Şerif'in ne olduğunu ve nasıl günümüze kadar intikal ettiğini anlatan İmam Dr. Özcan Güngör, ziyaret öncesi cemaate 'ziyaret adabı' hakkında bilgi verdi. Özcan Güngör, "Sakal-ı Şerif bulunduğu yerden salât ve selamla alınıp, salât ve selam getirilerek ziyaret edilir. Biz Müslüman Türklerin bu konudaki saygısı da güzel bir örnektir. Hiçbir zaman Peygamber Efendimize ait bir emanete ziyaret ettikten sonra sırtımızı dönmeyiz." dedi.

Birçok ziyaretçinin çocuklarıyla katıldığı programda yoğun bir duygu seli yaşandı. Peygamber efendimizin sakalı ziyaret eden birçok ziyaretçi, cep telefonlarıyla Sakal-ı Şerif'in fotoğrafını da çekti.

Sakal-ı Şerif'i gözyaşları içinde ziyaret edenlerden Süleyman Mamaloğlu, müthiş bir duygu yoğunluğu yaşadığını ifade etti. Mamaloğlu, "Allah getirenlerden razı olsun. Memleketimizden binlerce kilometre uzakta Peygamber Efendimizi bize hatırlatacak böyle güzel bir anı yaşadığım için çok mutluyum." diye konuştu.

Sakal-ı Şerif'i daha öncede gördüğünü söyleyen bir diğer ziyaretçi Mehmet Okdemir ise "Çok güzel bir duygu. Her gördüğümde heyecanlanıyorum." dedi.

20 yıldır Amerika'da yaşadığı söyleyen Gülşen Bidal da gözyaşlarını tutamayan ziyaretçilerden bir diğeriydi. Bidal, "Tüylerim diken diken oldu. Hacca da gitmiştim, orada da görmüştüm. Allah herkese hacca gitmeyi nasip etsin. Ramazan ayı çok güzel geçiyor. Peygamberimizin Sakal-ı Şerif'ini gördük artık daha da güzelleşir." ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verilerine göre Türkiye'de bin 818 adet Sakal-ı Şerif var. Bu alanda İstanbul 422 Sakal-ı Şerif ile ilk,153'le Bursa ikinci, 98 Sakal-ı Şerif ile İzmir ise üçüncü sırada bulunuyor. Rivayetlerde belirtildiğine göre Peygamber Efendimiz (sas) hicretten sonra saçlarını, birisi Hudeybiye senesi ihramdan çıkarken, diğerini umre haccını kaza ederken, üçüncüsü de 'Veda Haccı'ndan sonra olmak üzere üç defa kestirmiştir.

Tarih boyunca Hicaz bölgesine hizmet götüren Müslümanlar tarafından ciddi bir şekilde muhafaza edilen bu emanetler; Hulefa-i Raşidin'den Emevilere ardından Abbasilere geçmiştir. Moğolların Bağdat'ı tahrip edilmesiyle Abbasi halifelerinin Memlüklüler'e sığınmasıyla kutsal emanetler de Mısır'a taşınmıştır. Yavuz Sultan Selim'in 1516'da Mısır'ı almasıyla Sakal-ı Şerif'te dâhil olmak üzere kutsal emanetler İstanbul'a getirilmiştir.