- Oruç ve zekatın farz kılnışı

Adsense kodları


Oruç ve zekatın farz kılnışı

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
hafiza aise
Mon 2 May 2011, 11:12 am GMT +0200
Oruç ve Zekahn Farz Kılmışı

Aradan bir ay daha geçmişti. Cibril-i Emin, yeni bir müjdey­le geliyordu. Efendimiz, vahiy hali sona erip de ashabıyla gelenle­ri paylaşmaya başladığında, ashab Ramazan ayı boyunca gündüzle­ri oruç tutma emrinin geldiğini öğrenmişti. Gönderdiği ayetle Yüce Mevla, mü'minlere şöyle sesleniyordu:

" Ey iman edenler! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi oruç tut­mak, size de farz kılındı."?

Onlar için oruç, yabancı oldukları bir ibadet değildi; bugüne kadar ayın belli günlerinde oruç tutmaya başlamışlar, önceki pey­gamberlerin de oruç tuttuklarının haberini alarak kendilerinin de oruç tutacakları zamanı bekler olmuşlardı. İşte bugün, bu emir geli­yordu. Sayılı günler kalmış olan Ramazan ayında, hep birlikte oruç tutacaklardı.

Çok geçmeden zekat verme mükellefiyeti de, farz bir ibadet olarak devreye girecekti. Gelen ayetlerde, namaz kılmak gibi zekat vermenin de farz olduğu ifade ediliyor, zekatın verileceği alanlar da teker teker sayılıyordu. Anlaşılan, mali durumu disiplin altına almak için bundan böyle yeni bir organizasyona ihtiyaç vardı ve bu ihtiyaç, zekat memurlarının devreye girmesiyle karşılanmış oluyordu.

Namaz, oruç ve zekat, dinin üzerinde bina edildiği en temel ibadetlerdi ve zekat, namaz ve oruçtan farklı olarak mali yönü öne çıkan bir ibadetti. Gerçi sahabiler, ihtiyaç olduğu yerde ellerinde­ki her türlü imkanı ortaya koyuyor ve hiçbir meseleyi ortada bırak­mıyorlardı. Şimdi ise, yaptıkları bu işi, çerçevesi belirlenmiş ölçüler içinde yerine getirecek ve buna mukabil de, farz bir ibadeti yerine getirmenin huzurunu yaşayacaklardı.

ceren
Fri 3 May 2019, 04:10 pm GMT +0200
Esselamu aleyküm. Uzerimize farz olan orucu tutan zekatını veren Allahın rahmetine kavuşan kullardan olalım insallah...

Bilal2009
Fri 3 May 2019, 09:44 pm GMT +0200
Ve aleykümüsselam Rabbim paylaşım için razı olsun

Sevgi.
Sat 4 May 2019, 07:09 am GMT +0200
Aleyküm selâm. Rabbim bizleri herdaim rızasına uygun şekilde ibadetlerini yerine getirenlerden eylesin inşaAllah 🌷