- Önyargıları kırmak

Adsense kodları


Önyargıları kırmak

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
sumeyye
Tue 10 April 2012, 11:54 am GMT +0200
Önyargıları kırmak....


Mustafa Uçurum'un yazısı...

Kendimi bir yokladım da neyim doğru neyim yanlış diye, epeyce zorlandım doğrusu. Başkaları için ahkâm kesen yüreğim, mevzu ben olunca nasıl da yumuşadı, nasılsa ipeğe döndü. İnsanın kendini ortaya koyması kadar zor bir şey yokmuş. Bunu anladım. Sonuç ne olursa olsun bunu yapmalıyım diye düşünürken aklıma geldi beni hırpalayan, yer yer ters yüz eden duygumun ne olduğu. Evet, önyargılı davranmak gibi bir aymazlığa düştüğüm olmuştu bazı zamanlar. Bunun sonucunda da birçok kez yanıldığımı hatırladım. Sonu kırık dökük olan hatalara kapıldığım aklıma geldi.

İnsanın önünü kesen, yolunu şaşırtan en büyük yanılmalardan biridir önyargı. Düşünmeden yapılan bir değerlendirme, pervasızca söylenen bir söz, gün gelir ki kişinin karşına aşılmaz bir duvar olarak çıkabilir. Kendimden beliyorum. Önyargıyla yaklaştığım birçok kişiyle sonradan sıkı dost oldum, önyargıyla ettiğim sözler zamanı gelince karşıma bir şimşek gibi çıkıverdi. Şükür ki artık bıraktım bu eğreti yanımı.
 Aklıselimin yapacağı bir davranış değildir önyargı. Bunun en büyük sebebi, kendi sınırlarını aşamamaktır. Bilmeden tavır koymak ancak boş bir içlenme olarak kalır. Sebepsiz alınan bir tavır kişiyi bazen içinden çıkılmaz durumlara getirir, bazen de ulaşacağı menzile gecikmesine sebep olur.

Hayata karşı duruşumda bir zaafım olan önyargılarımdan arınmaya çalışıyorum. Biliyorum ki Müslümanca bir tavır değildir önyargı. Mümin, araştırıp soruşturmadan bir konu hakkında yorum yapmamalı. Her olayın görünen bir yüzü kadar gizli kalmış bir ışığı da olacağı unutulmamalı.

Önyargı bal katılmış bir zehir gibidir. Kişi, kendini ispat için,“Ben demiştim.” lüksünü yaşamak için fikrini hemen söyleme telaşıyla ortaya atılır. İşin daha da vahimi tezini doğrulamak için çeşitli yollara da başvurabilir ki bu önyargıdan da fena bir eylemdir. Buna kendine kaptıranlar için en büyük mutluluk haklı çıkma ihtimalidir. Verilen bir peşin hükmün doğru çıkacak olmasının hayali bile söz sahibinin mutlu olması için bir sebep olabilir.

Önyargıda her zaman kin, nefret sahneye çıkmaz. Aşrı sevgi, bağlılık, taassup da önyargının ortaya çıkmasında etken olabilmektedir.  Her şeyin aşırısı hoş karşılanmayacağı için dengeyi doğru tutmak en iyi hareket olacaktır. Kuranı Kerim’de de Yüce Yaratıcı insanları önyargının zararları konusunda uyarmıştır. “Hislerinize uyup adaletten sapmayın.” (7/135), “Bir topluluğa duyduğunuz kin sizi âdil davranmamaya itmesin.” (5/8) Ayetlerde de görüldüğü gibi peşin hüküm vermek insanı içinden çıkılmaz bir hâle sokacak bir tehlikeli noktadadır. Sonuçları bireyin dışında bir toplumu etkileyecek önyargıdan uzak durmak kişinin yanında toplumun da huzurunu etkileyecek bir güç alanına sahiptir.

Aklıselimin yapacağı en önemli tavır, araştırma yapmadan, düşünmeden bir konu ya da kişi hakkında yorum yapmamaktır. Yine Kuranı Kerim’de “Ey iman edenler! Eğer bir fâsık size bir haber getirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz. (Hucurat /6) buyuran Allah (c.c.) bilmeden araştırmadan verilecek bir kararın bir toplumu etkileyeceğini, sonuçlarının ise işleri içinden çıkılmaz bir hale getireceğini söylemektedir.

Kişinin giyiminden, kuşamından, konuşmasından hareketle, kişiyi tanımadan yapılan önyargılı yorumların aksi çıktığında hatayı kabullenme büyüklüğünü göstermek söz sahibini bir nebze olsun temize çekmeye yetecektir.

Önyargının açacağı yaraları sarmak zordur. Ortaya çıkacak kötü sonuçlar, araların bozulması, iftira; kişinin kalbine yerleşince bir kez, tamir edilmez bir yola girilmiş olur. Bir kez sarsılan güven kaleleri kolay kolay tamir olmaz; olsa bile kırık döküktür.

Artık bütün önyargılarımı terk ettim. Her şeyin ilacı olan zamana  bıraktım birçok şeyi.  Tanımadan, araştırmadan, bilmeden hüküm vermemek için kalbime telkinlerde bulunuyorum. Bakıyorum ki her şey yoluna girmiş. İçim rahat. Dilim yerli yersiz sözler için dönmüyor. Zamanı gelince her şey ortaya dökülüyor zaten. Önyargılarımı bilinmez karanlıklara terk edip; boş söylenmiş sözden Allah’a sığınıyorum.

Hadice
Wed 11 April 2012, 02:18 pm GMT +0200
Artık bütün önyargılarımı terk ettim. Her şeyin ilacı olan zamana  bıraktım birçok şeyi.  Tanımadan, araştırmadan, bilmeden hüküm vermemek için kalbime telkinlerde bulunuyorum. Bakıyorum ki her şey yoluna girmiş. İçim rahat. Dilim yerli yersiz sözler için dönmüyor. Zamanı gelince her şey ortaya dökülüyor zaten. Önyargılarımı bilinmez karanlıklara terk edip; boş söylenmiş sözden ALLAH’a sığınıyorum

Mevlam bizleride içtenlikle böyle söyleyip uygulamayı nasip etsin..
Allah razı olsun emeğine sağlık kardeşim..

sumeyye
Fri 17 October 2014, 12:33 am GMT +0200
s.a.. , hayirli duana amin kardesim..Önyargilarla bir hayat sürmüyor zaten günbegün insani farkli bir aleme dogru sürükler ve orada kayboldugunu anlarsin..Su da var ki önyargiya da sebep olmamak lazim ve gidip düsüncelerini aydinlatman gerekir aklinda önyargilarla yasayacagina dogrusunu bilmek cogu zaman insana ferahlik verir..Rabbim c.c bos söylenmis sözlerden Sana siginiyorum affeyle bu aciz kullarini..

HALACAHAN
Thu 21 April 2016, 07:17 pm GMT +0200
Aleykum selam.. Ön  yargı bir hastalık.. Aslında bir bakıma birilerinin açığını aramadir.. Ortada hiç bir şey yokken birşeyler söylemek söyleyeni de ciddi zan da bırakır.. Önyargılı olmak hastalık olduğu içinde insanı içten içe yer bitirir..Bendede bu durum vardı . Önyargıyı yaklastigim insanın iç dünyasını anlayınca kapıldığım o duygular için utanıyorum..Hatta o kişiye önyargılı yaklaştığımı söyleyip helallik aldıkça çok rahatladigimin farkına vardım .. Cidden ruhen yipranmaya sebep önyargı.. Inşaallah kurtuluruz bu duygudan ..

Lal-i Hal
Fri 22 April 2016, 05:37 pm GMT +0200
Ve aleykumusselam.önyargı aşılmasi güç bir duvar.
Ancak aşmamiz lazim.çünkü cevremizle olan muhabbeti kardesligi baltaliyor surekli.
Insallah gonlumuzu kotu hasletlerden temizleyelim ve yerlerini de guzel hasletlerle susleyelim...

damla6d
Fri 22 April 2016, 05:43 pm GMT +0200
#Esselamu aleykum..Önyargılardan uzaklaşmamız gerekir..Çünkü önyargılar nefreti ve kini de beraberinde getirir..Bize kötü şeyler yaptırabilir..Rabbim razı olsun..#

yagmur_7-c
Fri 22 April 2016, 07:06 pm GMT +0200
Esselamu aleykum;
 “Ey iman edenler! Eğer bir fâsık size bir haber getirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz. (Hucurat /6)

Ön yargıları yenmek çok zordur aslında...Öfke zincirini kırabilen ön yargıları da kırabilir...Çünkü ön yargının temeli  aslında karşıdaki kişiye duyulan ,kin ,nefret ve öfkeden kaynaklanıyor...Rabbim nefsine sahip çıkabilenlerden etsin inşallah...Rabbim c.c. razı olsun...

Rüveyha
Sat 23 April 2016, 10:31 pm GMT +0200
Ve aleykumusselam.Âmin ecmain İnşaAllah..Ön yargıları  kırıp insanı sevmeye çalışmalı İnşaAllah..Mevlam bizleri kötü zannın her türlüsünden korusun İnşaAllah

Bilal2009
Sat 23 April 2016, 11:31 pm GMT +0200
Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah.  Ön yargılarımızı kırmalıyız. Çünkü bir kimse hakkında ön yargıya kapıldığımızda o kişiye samimi olamayız o kişi iyi olsa da . Rabbim paylaşım için razı olsun.

Sevgi.
Sun 24 April 2016, 04:35 am GMT +0200
  Aleyna Ve Aleykümüsselăm. Ön yargının insana neler kaybettirdiğini birkez daha iyi anlamış olduk vesileniz ile. Bazı şeylerde gerçekten düşünmeden hareket ediyoruz. Bu hallerden kendimizi uzak tutalım inşaAllah.
  Paylaşım için Allah ( c.c ) Razı olsun.

Yağmur Gümüş
Sun 24 April 2016, 10:30 am GMT +0200
Bismillah...
İnsanlar karşısındaki kişilere ilk gördüklerinde hemen ön yargı oluşturmamalıdırlar. Çünkü bu insanları yanlış anlaşılmaya sürükler.
Allah cc. razı olsun.

Alican 7-B
Sun 24 April 2016, 08:10 pm GMT +0200
Selamun Aleyküm ve rahmetullah ve berekatühü. Ön yargı gerçekten çok kötü bir şey. Bu yüzden bizler karşınızdakini hemen dış görünümü veya başka bir şey ile yargılamamalıyız. Önce onu tanımalıyız. Nefsine hakim olan ön yargılarını aşan kişilerden oluruz inşAllah. Rabbim paylaşım için razı olsun.

Melike 8/D
Sun 24 April 2016, 09:42 pm GMT +0200
Ve aleykum selam...  Insanlara ön yargi ile yaklasmamiz gerekir. Ön yargi ile yaklistimizda insanlaraimizi yanlis taniriz. Allh razi olsun.