- Obsesif kompulsif bozukluğum var

Adsense kodları


Obsesif kompulsif bozukluğum var

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
aysegul999
Tue 21 July 2015, 04:53 pm GMT +0200

OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUĞUM VAR

Cemile AKDAĞ ÇEBİ 

Ocak 2015 112.SAYI

Merhaba Cemile Hanım,
Ben lise öğrencisiyim. Obsesif Kompulsif Bozukluğum var (temizlik konusunda), ilaç kullanıyorum. Doktor her şeyin bende bittiğini söylüyor, ilaç sadece yardımcıymış. Bazen çok bunalıyorum. Bu durum hayatımı ciddi şekilde olumsuz etkiliyor. Yazın çok faaliyet olmadığından kötüydüm, okul başlayınca biraz azalma oldu. Aklım başka şeylerle meşgulken daha iyi oluyorum. Ben sadece sizden bana bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum. Şimdiden Allah razı olsun.
Zeynep E.

Sevgili Zeynep,
Obsesif Kompulsif Bozukluğun (OKB) yaşamına getirdiği sıkıntıları ve seni ne kadar yorduğunu tahmin edebiliyorum. Ama doktorun haklı; bundan sonra her şey senin düşmanlarını, yani obsesyonlarını ve kompulsiyonlarını, iyice tanıyıp onlarla etkin şekilde mücadele etmene bağlı...
OKB’de ilaç tedavisi ile birlikte genelde psikoterapiye de ihtiyaç duyulur ve OKB için en etkin psikoterapi “Bilişsel Davranışçı Terapi”dir. Bu terapide amaç; önce senin gerçekçi olmayan takıntılı düşüncelerinin ve davranışlarının farkına varıp, endişe yaratan uyaranları ve olayları bir sıralamaya koyarak yeniden etiketleme, maruz kalma, tepki önleme, davranış değiştirme gibi yöntemlerle takıntılı düşüncenin ve davranışın azalmasını sağlayabilmektir.
Terapi dışında, seninle benzer durumlar yaşayan insanları tanıyıp onlarla görüşmek, yalnız olmadığını bilmek çok faydalı olabilir. Yine zamanını ve enerjini harcayabileceğin faydalı meşguliyetler (bir enstrüman çalmak, kursa gitmek, dil öğrenmek, spor yapmak gibi), kafanı dağıtacak aktiviteler çok yardımcı olur. Yakınların ve ailenden destek almayı, onlara yaşadıklarını ifade ederek yardım istemeyi unutmamalısın. Bilmeni isterim ki amaçlarını belirlemek ve bu amaçlar için motive olmuş bir şekilde, terapide belirlenen adımları atmak OKB’yi yenmende büyük ölçüde etkili olacaktır.

ceren
Tue 21 July 2015, 06:52 pm GMT +0200
Esselamu aleykum.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim.Bu tür rahatsızlıkların ilk tedavisi hastaların bu hastalıkları kafadan silmeleri,böyle yokmuş gibi davranmalarıdır.Tabi yanında ilaç yada psikolojik destekde alınmalı.Ama kafayı dağıtacak şeyler uğraşılmalı ve bu hastalık yokmuş gibi davranılmalı...