- Namazın Farzları

Adsense kodları


Namazın Farzları

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
selsebil
Sat 7 March 2009, 06:20 pm GMT +0200
Namazın farzları on ikidir. Bunların bir kısmı namazdan önce olup namaza hazırlık niteliğindedir. Bunlara "namazın şartları" denir. Bir kısmı da, namaza durunca yapılır ki bunlara da "namazın rükunları" denir. 

Namazın Şartları:


1. Hadesten Taharet: Gözle görülmeyen pisliklerden temizlenmektir. Bu abdest almak, gusletmek, bunların mümkün olmadığı zamanlarda teyemmüm etmekle olur.

2. Necâsetten Taharet: Gözle görülen pisliklerden temizlenmektir. Bu pislikler namaz kılan kimsenin vücudunda, elbisesinde, namaz kılacağı yerde olur. 

3. Setrü'l Avret: Örtülmesi gereken yerlerin kapatılması demektir. Erkeklerde diz kapağı ile göbek arası, kadınlarda ise el, yüz ve ayak dışındaki her yerin örtülmesi gerekir. namazın bir rüknünü eda edecek kadar bir zaman içinde örtülmesi gereken bir organın dörtte biri açılırsa namaz bozulur. 

4. İstikbâli Kıble: Namaz kılan kimsenin Kâbe yönüne yönelmesidir. Göğsünü kıbleden (yaklaşık 45 derece) çeviren kimsenin namazı bozulur.

5. Vakit: Farz ve Vacip olan her namaz için belli bir vakit vardır. Namazların kendi vakitleri içinde kılınması farzdır. Vaktinden önce namaz kılınamaz. Özürsüz olarak sonra ya bırakmakta günahtır.

6.Niyet:
Kılınacak olan namazın zihnen hatırlanmasıdır. İmamın imâmete, cemaatin da imama uymaya niyetlenmesi gerekir.

Namazın Rükunları:


1. İftitah Tekbiri:
namaza başlama tekbiridir. Niyetten sonra "Allahu Ekber" deyip eller yukarı kaldırılıp tekbir alınır.

2. Kıyam:
Namazda ayakta durmaktır. Gücü yetenler ayakta, yetmeyenler ise gücünün yettiği şekilde namazlarını kılarlar.

3. Kıraat: Namazda Kur'ân okumak demektir. Kıraat kıyamdadır ve en az üç kısa ayet miktarı okunmalıdır. 

4. Rükû:
Kıraatten sonra eller dizlere erişecek şekilde eğilmekten ibarettir.

5. Sücûd: Rükûdan sonra ayak, diz ve ellerle beraber alnı ve burnu yere koymaktır. Yalnız alnın ve burnun yere değmesi yeterli değildir. Alın yerin sertliğini hissetmelidir. Kalabalık cemaatlerde arka saftakiler ön saftakilerin sırtına secde edebilirler.

6. Kade-i Âhire: Namazın sonunda "et-Tehiyyâtü" duasını okuyacak kadar oturmaktır.

HALACAHAN
Wed 6 April 2016, 01:30 am GMT +0200
Selamun Aleyküm .. Namazın şartlarını ve rükunlarını tekrardan hatırlamış olduk.. Çok kımetli bilgiler bilmemız gereken şartlar.. Sık sık tekrar etmek gerekiyor.. Rabbim namazdan  ve diğer ibadetlerimizden uzak olmaktan sen bizleri koru.. Rabbim namazlarımızı kabul eylesin..

✿ Sevgi ✿
Wed 6 April 2016, 07:00 am GMT +0200
  Aleyna Ve Aleykümüsselăm. Çok önemli vede bilinmesi şart olan bir konu bu. Namaz kılarken bu farzlara uyulması gerekir. Mevlam bizleri Namazını vaktinde ve hakkıyla kılanlardan eylesin inşaAllah.
  Paylaşım için Rabbim Razı olsun kardeşim..

ceren
Wed 6 April 2016, 08:48 am GMT +0200
Aleykum selam.Namazin kabulu icin abdesti dogru almak ve namaz da uyulacak farzlari hakkiyla yapmak gerekir.Namazi vaktinde ve hakkiyla kilan kullardan olalim inşallah...

Rüveyha
Wed 6 April 2016, 10:11 am GMT +0200
Ve aleykumusselam.Âmin ecmain İnşaAllah..Bu önemli konuları hatırlamış olduk İnşaAllah..Mevlam namazın şartlerını ,rukunlarını hakkıyla yerine getirmeyi nasip etsin İnşaAllah..

Yağmur Gümüş
Wed 6 April 2016, 01:15 pm GMT +0200
Bismillah...
Namazın farzlarını da Elhamdülillah daha önceden de biliyorduk. Şimdi daha da netleşmiş oldu.
Allah cc. razı olsun.

Hatice Öncü
Tue 8 November 2016, 07:40 pm GMT +0200
    Bunlar namazın farzları ve rükunlarıdır..Bunlar namaz kılmadan önce ve sonra yapılacak şeylerdir..Allah teala bunları güzel eksiksiz bir şekilde yapan namazını da kılan hayırlı kullarından eylesin....

fatmakaradere 7/B
Tue 8 November 2016, 09:12 pm GMT +0200
Namazın farzları 12dir. Bunların altısı içinde, altısı dışındadır. Dışındaki farzlara şart denir. Namazın içindeki farzlara rükün denir. namazın farzlarını bilmemiz lazım çünkü her zaman göreceğimiz ve karşılaşacağımız bir bilgidir paylaşandan allah razı olsun

Melike B8
Tue 8 November 2016, 09:21 pm GMT +0200
Bu bilgiler her Müslüman tarafından bilinmelidir.Sürekli karşımıza çıkacaktır ve namaz kılmak için de bu bilgiler gerekli zaten biliyordum şimdi tekrarlamış oldum Allah razı olsun.

HALACAHAN
Tue 8 November 2016, 09:59 pm GMT +0200
Allahim bizleri ibadeerini hakkiyla yapan kullarindan eyle ..

yagmur_7-c
Tue 8 November 2016, 10:03 pm GMT +0200
esselami Aleykum
Namaz kılarken tam anlamıyla olmadı.için bu on iki.tane. maddeyi yerine getirmemiz şart...Rabbim.hakkıyla namaz kilanlardan etsin inşallah....