- Namazı Terketmenin Zararları

Adsense kodları


Namazı Terketmenin Zararları

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
selsebil
Wed 4 March 2009, 08:22 pm GMT +0200
Namaz kılmayı terkeden kimse yukarıda saydığımız fayda ve menfaatleri kaybetmekle beraber, dünya ve âhirette büyük bir zarar ve hüsrâna da uğrar.

Bir hadîs-i şerîfin beyanına göre âhirette kulun ilk bakılacak ameli, namazı olacaktır. Eğer namazları tamam olursa o kulun hesabı kolay görülecek, bâzı günah ve kusurları da af ve müsamaha ile karşılanacaktır. Namazında bir noksanlık olduğu takdirde ise hesabı çetin ve ince olacaktır. Bu şekilde ince bir hesaba çekiliş ise, insanı helâke götürecektir.

Bu sebeble şuurlu dindarlar, namazlarını mümkün mertebe eksiksiz yerine getirmeye çalışırlar. Şayet kılamadıkları namazları var ise, onları da geciktirmeden kaza etmeye, böylece namaz borcundan kurtulmuş olarak Allah huzuruna çıkmaya gayret gösterirler.

"Tenbîhü'l-Gâfilîn" adındaki kitabda namaz kılmamanın zararlarını beyan sadedinde şöyle bir mânevî temsil rivâyet edilir:

"Hasîs ve şerîr bir adam bir gün Şeytanla karşılaşır ve ona sorar:

"Ey İblis, ben de senin gibi olmak istiyorum, ne yapayım?"

İblis şu karşılığı verir:

"Kimse şimdiye kadar bana imrenip de benim gibi olmayı arzulamadı. Eğer benim gibi olmayı ille de aklına koydu isen, iki şey'i terkedeceksin; bu, İblis gibi olmana yetecektir. Terkedeceğin şeylerden biri namaz; diğeri de doğru yemindir."

Rivâyette vardır ki, sokakları dolaşan meleklerle şeytanlar evlerin kapısına gelip iddiaya

tutuşurlar. Melekler derler ki:

"Bu eve biz gireceğiz. Şeytanların işi yoktur."

Şeytanlar derler ki:

"Bu eve biz gireceğiz, meleklerin işi yoktur."

Münakaşa devam ederken ezan okunur, münakaşa da durur. Zira ezanla birlikte evde namaz hazırlığı görünürse şeytanlar ümidi keser, evden içeri melekler girer. Namaz hazırlığı görülmez, evde namaz kılan bulunmazsa, şeytanlar ümidlenir, melekler oradan çekilirler.

Onun için eskiler derler ki:

"Namaz kılınmayan ev, şeytan uğrağı; namaz kılınan ev ise, melek yuvasıdır."


armağan
Sun 22 March 2009, 09:05 pm GMT +0200
''Namaz kılınmayan ev, şeytan uğrağı; namaz kılınan ev ise, melek yuvasıdır'' 


SELSEBİL  Hocam .Allah razı olsun

selsebil
Sun 22 March 2009, 09:12 pm GMT +0200
sizden de ALLAH razı olsun armağan kardeşim
Rabbim namazlarımızı tam eda edebilmeyi nasip eylesin
Yuvalarımızı şeytan uğrağı olmaktan korusun meleklerin uğradığı yerler olmayı nasip eylesin...(amin)

armağan
Wed 25 March 2009, 12:11 am GMT +0200
Rabbim  bütün kullarına...    Yuvalarını şeytan uğrağı olmaktan korusun meleklerin uğradığı yerler olmayı nasip eylesin...
amin amin amin Hocam

sezin
Tue 11 January 2011, 09:42 pm GMT +0200
inşallah bizim evlerimizde meleklerin uğradığı evlerden olur.paylaşımın için allah razı olsun...

ikranur 7d
Thu 9 April 2015, 08:41 pm GMT +0200
Allah teala evlerimizin şeytan uğrağı olmaktan korusun. Paylaşım için Allah razı olsun.

yagmur_7-c
Thu 9 April 2015, 08:44 pm GMT +0200
Esselamu aleykum;
Makaledeki olay çok ilgi çekici..Namaz kılınmayan evde gerçekten de melek olmuyor yani evin bireylerinde huzur ve mutluluk olmuyor ama namaz kılınan evde her zaman güzel bir sohbet oluyor..Rabbim evlerimizi melek yuvası etsin inşalalh..

mevlüde06
Mon 18 January 2016, 12:46 pm GMT +0200
Ve aleykumusselam ve rahmetullah..

Kimse şimdiye kadar bana imrenip de benim gibi olmayı arzulamadı. Eğer benim gibi olmayı ille de aklına koydu isen, iki şey'i terkedeceksin; bu, İblis gibi olmana yetecektir. Terkedeceğin şeylerden biri namaz; diğeri de doğru yemindir."

Demek bu ikisi yetiyoe o kotuledigimiz,aman bnden uzak olsun dedigimiz Iblis olmaya.
Megerse insanlar iblisleşiyor da farkinda degiliz.Rabbim bizleri hidayete eristirsin insallah.

Kevšer
Mon 18 January 2016, 02:53 pm GMT +0200
  Aleyna Ve Aleykümüsselăm. Namaz kılmanın önemini daha iyi anlamış olduk elhamdülilah. Rabbim bizleri tüm görünen ve görünmiyen kötülüklerden muhafaza etsin inşaAllah...Amiin
  Paylaşım için Rabbim Razı olsun kardeşim..

ikranur 7d
Mon 18 January 2016, 03:03 pm GMT +0200
selamun aleyküm.
namazın önemini daha iyi anladım.emeğinize sağlık. Rabbim namazlarımızı kabul etsin inş.
Allah c.c. razı olsun.

Yağmur Gümüş 8-B
Mon 18 January 2016, 03:05 pm GMT +0200
Bismillah...
Bir insanın ilk bakılacağı ameli namazdır. Bizler de namazlarımızı eksiksiz yerine getirmeliyiz. Azabımızı azaltmak için ilk önce namaz kılmalıyız.
Allah cc. razı olsun.

Alican 7-B
Mon 18 January 2016, 03:30 pm GMT +0200
Selamun Aleyküm. Bir insanın ahirete gittiğinde ilk bakılacağı ameli namazdır. Eğer bizlerin namazlarında noksan bile yanlışlık olursa bizlerin hesabı ahirette çok çetin ve ince olcaktır. Bizler namazlarımızı noksansız bir şekilde kılmamız gerekir. Allah .cc razı olsun.

HALACAHAN
Wed 6 April 2016, 01:58 am GMT +0200
Selamun Aleyküm .. Namaz kılan insandan ve çevresinden şeytan uzak durur..Bir evde namaz kılınıyorsa şeytan o eve giremez.. Ev şeytanın uğradığı yer olmaz.. Rabbim evlerimize ve bize namazın verdiği manevi güzellikleri nasip eylesin..   Namazın manevi kalkanını hissedenlerden olmak duasıyla
 Allah razı olsun

Eda Coşkun 7.D
Thu 14 April 2016, 12:38 pm GMT +0200
Selamun aleyküm bir insan ne olursa olsun namazını  terk etmemelidir. Eğer  namazımızı kılıp  ibadetlerimizi yerine getirirsek yüce  ALLAHIM  hep yanımızda olur.

Yağmur Gümüş
Thu 14 April 2016, 01:24 pm GMT +0200
Bismillah...
Bir insanın namazı terk etmesini bırakın, unutması dahi zararlıdır. Rabbim namazlarımızı tam kılmayı nasip etsin inşallah...
Allah cc. razı olsun.

Hatice Öncü
Tue 8 November 2016, 07:46 pm GMT +0200
   Namaz dinin direğidir ve yapılması gereken en önemli ibadettir...Kul bu ibadetini  yerine getirmez ise veya noksan bir şekilde getirirse o kulun ahirette hesabı çetin ve ince geçecektir ama kul namaz ibadetini tam eksiksiz bir şekilde yerine getirir ise ahirette onun hesabı ise kolay bir şekilde ve günahlarının bazıları af olarak hesaba çekileceklerdir..Allah teala en önemli ibadet olan namaz ibadetinin yerine getiren hayırlı nurlu kullarından eylesin....

fatmakaradere 7/B
Tue 8 November 2016, 08:55 pm GMT +0200
gerçekten çok güzel bir paylaşım namaz bütün ibadetlerin en önemlisi en değerlisidir namaz kılan insanın diğer günahları silinirmiş ilk defa öğrendim namaz kılınca insan rahatlar ve görevini tamamladığı için mutlu olur allah günahlarımızı affeylesin inşallah

Melike B8
Tue 8 November 2016, 09:06 pm GMT +0200
Her ne kadar çoğu kişi namaz kılmayı pek umursamasa da kaybettiği şeyler çok fazladır,aynı şekilde kılmıyorsa hem günah hem de ahiret hayatın da kötü azaplar onu bekliyor olacaktır.Namaz kılınmayan eve melek girmez derler.

HALACAHAN
Tue 8 November 2016, 09:31 pm GMT +0200
Namaz kılınmayan ev, şeytan uğrağı; namaz kılınan ev ise, melek yuvasıdır." Rabbim yuvalarimizi ibadetleri tam anlamıyla yapılan yuvalardan eylesin ..