- Müslüman Kuranı Okuyup Anlamalıdır

Adsense kodları


Müslüman Kuranı Okuyup Anlamalıdır

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
neslinur
Sun 16 May 2010, 12:22 am GMT +0200
MÜSLÜMAN KUR'ANI OKUYUP ANLAMALIDIR

Aziz Mü'minler!

Kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim, bir hayat rehberi, bir ahlak kaideleri manzumesidir. Her sahada yol gösterici olarak, dünya ve ahiretimizin huzurlu geçmesinin anahtarını veren eşsiz bir kitaptır. Bu sebeple Kur'an-ı Kerimi okuyup, onun muhtevasını öğrenmek, her müslüman için gereklidir. Kur'an-ı okumak bir ibadet, hatta açıp yüzüne bakmak sevaptır. Bunun böyle oluşu onu okumaya ve anlamaya teşvik içindir. Çünkü Kur'an içinde bulunan emirlere ve yasaklara uymaları ve müslümanların hayatlarını, ona göre tanzim etmeleri için gönderilmiştir. Cenab-ı Hak Bakara suresinin ikinci ayetinde, Kur'an-ı Kerimin, sakınanlar için bir hidayet rehberi olduğunu bildirmiştir. Hz. Peygamber de, Kur'an-ı Kerimden bir şeyler olsun öğrenmemiş olanları harap bir binaya benzetmiştir. Şimdi hatıra gelebilir ki, Kur'an-ı Kerim Arapça, okusak da anlamıyoruz. Hemen söyleyelim, dilimizde tercümeleri ve tefsirleri bulunmaktadır. Bunların sağlıklı yapılanlarını okuyarak, onun içindekileri rahatlıkla ve kolayca öğrenebiliriz.

Aziz Cemaat!

Kur'an-ı Kerimi okuyup anlamalıyız. Çünkü o her şeyden önce insanı, kendi eliyle müslümanlar için bir mü~de olmak üzere yaptığı putlara tapınma küçüklüğünden kurtarmıştır. Ayrıca, insanları kainatın gerçek ve tek yaratıcısı yüce Allah'a kul olarak ibadet etme şuur ve şerefine kavuşturmuştur. Kutsal kitabımız, her asrın kitabı olarak gönderildiğinden, içindeki bilgilerde her sahayı kuşatacak vasıftadır. O en iptidai insandan en kültürlü fikir adamlarına, en dindar kimseden, dini hayattan uzak olanlara, zenginler kadar fakirlere de hitap ettiğinden, her kesimden insanları ilgilendiren esasları içinde bulundurmaktadır.

Kur'an-ı Kerim okununca görülecektir ki, o, yalnız inanç ve ibadetlere ait bir kitap değildir. O, dünya hayatımızın da her sahasında bize yol göstericidir. O bütün muhataplarına hitap bir kitaptır.

Çalışkanlığı methedip tembelliği yeren, zulmü kaldırıp, merhameti teşvik eden, büyüklere hürmeti, küçüklere şefkati vazife, yapan, düşüncesizliği hiçe sayıp, akla gerekli mertebeyi veren, yine Kur'an-ı Kerimdir.

O, ruhlara şifa verendir, bunalan insanları sıkıntılardan kurtarandır. Onunla fertler ve cemiyetler huzur ve güven bulmuş, onun getirdiği prensiplerle medeniyetler kurulmuş, onunla karanlıklar aydınlığa kavuşmuştur. Onun içindir ki Kur'an-ı Kerim okunmalı ve anlaşılmalıdır. Onu tam ve doğru olarak anlamaya çalışmak her müslüman için önde gelen bir görev olmalıdır.

Muhterem Müslümanlar!

Okulların tatil olduğu şu mevsimde çocuklarımıza Kur'an-ı Kerim okumayı öğretmeye gayret edelim. Bunun ihmalinin, ana ve babalar için büyük bir vebal olduğunu da unutmayalım. Hz. Peygamberin şu: hadisi şerifleri, inananlar için talimat olmalıdır, "Çocuklarınıza Peygamber sevgisini, ehl-i beyt sevgisini ve Kur'an okuma sevgisi güçlü bir şekilde aşılayıp gönüllerine ve kafalarına yerleştiriniz."[1]

Cenab-ı Hak da Kur'an-ı Kerim de bizlere şöyle hitap ediyor.

"Gerçekten bu Kur'an insanları öyle bir yola doğrultup götürür ki, o en adil ve en doğru yoldur."[2]

"Sana bu kitabı her şeyin apaçık bir beyanı, bir hidayet, bir rahmet ve müslümanlar için bir müjde olmak üzere peyderpey indirdik."[3]

"Ey insanlar! Size Rabbinizden bir öğüt, gönüllerde olan dertlere bir şifa, mü'minler için bir hidayet ve rahmet gelmiştir."[4]

"Kur'an-ı Kerime sarılınız ve ayrılığa düşmeyiniz"[5]

Son söz kainat Peygamberinin olsun:

"Kur'an okuyunuz. Zira o, kıyamet gününde, okuyucularına şefaat edecektir."[6]


--------------------------------------------------------------------------------

[1] Fethul Kebir 1/59
[2] İsra-9
[3] Nahl-89
[4] Yunus-51
[5] Al-i İmran-5
[6] Fethul Kebir 1/217
 
 


semih7/a
Tue 4 November 2014, 03:13 pm GMT +0200
önemli olan Kur'an-ı Kerimi okumak değildir ona inanaark orada yazan gorevlerımızı yerine getirmrktır...

RAMAZAN 7/D
Sat 7 February 2015, 08:53 am GMT +0200
Kur'ân-ı Kerimi yol Rehberiniz bilip hiç ayrılmalıdır eğer ayrılırlar yolumuz kaybeder. Kur'ân-ı Kerime ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed ( S.A.V ) in sünnetine uymayı sımsıkı sarılmayı bu ikisine.

yunus emre 7/B
Sat 7 February 2015, 09:53 am GMT +0200
Kuran ı kerimi okumak önemlidir ama ne yazdığını bilmek bence daha önemlidir o yüzden kuranı türkçe meali ile okumalıyız allahrazıolsun.

yagmur_7-c
Sat 7 February 2015, 10:49 am GMT +0200
esselamu aleykum;
Müslüman ,Kuran'ı okuyup anlamalı ve onun içindeki maddeleri hayatına katmalıdır..Çünkü Kuran ,sıkıntıları ,dertleri, çıkılmayan yollardan çıkmak için aydınlatıcı yoldur..Onu kullanıp karanlıktan kurtulmak varken neden karanlıkta boğulalım ki... Rabbim Kuran ile hayatımızı doğru ve güzel olanlardan etsin inşallah...

RAMAZAN 7/D
Mon 9 February 2015, 02:08 pm GMT +0200

Kur'ân-ı Kerimi yol Rehberiniz bilip hiç ayrılmamalıyız eğer ayrılırsak yolumuz kaybeder. Kur'ân-ı Kerime ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed ( S.A.V ) in sünnetine uymayı sımsıkı sarılmalıyız bu ikisine.

gözdenur:)
Mon 9 February 2015, 03:18 pm GMT +0200
Kuran in  türkçe mealinide  bilmek çok önemlidir.Ve türkçe mealini  öğrenmek için arapcasini  okuyup  sonradan  da türkçe mealini  okumak  da faydası olur

Sevgi.
Fri 14 July 2017, 07:01 am GMT +0200
Kuran-ı Kerimi manasını bilerek okumak daha faziletli olur. Mevlam bizlere hakkıyla okuyabilmeyi nasip etsin inşaAllah

Bilal2009
Fri 14 July 2017, 12:59 pm GMT +0200
Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri Kur an yolundan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun

ceren
Fri 2 March 2018, 05:14 pm GMT +0200
Aleykumselam.kur ani öğrenmek kur anın rehberliğinde yaşamak her muslumana farzdır.rabbim bizleri kur ani okuyan öğrenen anlayana ve onun rehberliğinde yaşayıp kurtuluşa erişen kullardan olalim inşallah. ..

sedanurr
Fri 2 March 2018, 09:09 pm GMT +0200
Rabbim Kur'an ı okuyup anlayanlardan ve hayata geçirenlerden eylesin

merthan34
Sat 10 March 2018, 04:28 pm GMT +0200
Kur'an okuyunuz. Zira o, kıyamet gününde, okuyucularına şefaat edecektir.İnşaallah bizlerde Kuranı okuyup anlayan amel eden onun istikametinde giden hayırlı bir kul olup,Rabbimizden kitabımıza hadim olmayı nasip etmesini temenni ediyoruz .Rabbim bu duamızı kabule karin eylesin...

Allah razı olsun

merthan34
Mon 19 March 2018, 07:16 pm GMT +0200
Çalışkanlığı methedip tembelliği yeren, zulmü kaldırıp, merhameti teşvik eden, büyüklere hürmeti, küçüklere şefkati vazife, yapan, düşüncesizliği hiçe sayıp, akla gerekli mertebeyi veren, yine Kur'an-ı Kerimdir.

İnşaallah Kuranın bu ve bunun gibi nice altın düsturlarını kendine yol edinen hayırlı kullardan olur Allahın rızasına mazhar oluruz.

Allah razı olsun