- Mushaf-ı Şerif Sergisi yarın açılıyor

Adsense kodları


Mushaf-ı Şerif Sergisi yarın açılıyor

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

Array
ehlidunya
Thu 1 August 2013, 02:38 pm GMT +0200
Mushaf-ı Şerif Sergisi yarın açılıyor…

İstanbul Sultanahmet Medresesi’nde özel bir Mushaf-ı Şerif sergisi hayranlarıyla buluşuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığının himayelerinde gerçekleştirilecek "Mukaddes Miras Mushaf-ı Şerif” adlı sergide hepsi özel koleksiyonlardan 99 el yazması Mushaf-ı şerif sergilenecek. En eski Mushaf örneklerinin Abbasi dönemine ait olduğu sergide 19. yy'ın önemli hattatlarından Mushaflar da var.

Açılışını Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in yapacağı sergi, 2 Ağustos Cuma günü saat 14.30’da ilk ziyaretçilerini ağırlayacak.

Sergide üçüncü asırdan 18. asra, Abbasilerden Emevilere, Çin'den Moğolistan'a bütün İslam coğrafyasında kaleme alınan, İslam hat sanatında ekol kabul edilen Hafız Osman, Mehmet Emin Üsküdari, Mahmud Sivasi, Hafız Yusuf ve Derviş Mehmed gibi ünlü hattatların da eserlerinin bulunduğu 99 el yazması Mushaf-ı şerif sergilenecek.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyelerinden Ali Rıza Özcan'ın sanat danışmanlığında gerçekleştirilecek sergide, ayrıca Şeyh Hamdullah, Sami Efendi, Mahmud Celaleddin, Yesarizade Mustafa İzzet, Ömer Vasfi Efendi, Hulusi Yazgan, Kamil Akdik, Mehmet Şefik gibi önemli isimlerin hüsn-ü hat çalışmalarına da yer verilecek. Tarihin birçok dönemine ait el yazması Kur'an-ı Kerim'lerin bulunacağı serginin önemli bir özelliği Mushafların farklı coğrafyalara ve hat ekollerine ait olması.

99 nadide eserin yer aldığı sergi, 2 Eylül 2013 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Nisan ayında Ayasofya'da halkın beğenisine sunulan ‘Hattın Sultanları’ adlı Hüsn-i Hat Sergisi yoğun ilgi görmüştü.
 
diyanet duyurular