- Mükemmeliyetçi kadınların hastalığı fibromiyalji

Adsense kodları


Mükemmeliyetçi kadınların hastalığı fibromiyalji

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
hafiza aise
Tue 4 October 2011, 01:20 pm GMT +0200
MÜKEMMELİYETÇİ KADINLARIN HASTALIĞI FİBROMİYALJİ

Temmuz 2009 46.SAYI

Her tarafım ağrıyor”, “Sürekli çok yorgunum” diye şikâyet edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle işkolik ve mükemmeliyetçi kadınların muzdarip olduğu fibromiyalji hastalığı, çağın önemli hastalıklarından biri. ABD’ de her yıl romatoloji uzmanlarına sevk edilen hastaların % 20’sinde,  genel muayeneye gelen hastaların ise % 2’sinde fibromiyalji tanısı konuluyor.

Hastalıkla ilgili bilgilerine başvurduğumuz Dr. Yavuz Furuncuoğlu, fibromiyaljiyi şu şekilde açıklıyor: “Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu hastalık, ‘kronik yorgunluk sendromu’ olarak tanımlanabilir. Genellikle 20 ile 60 yaş arası kadınlarda görülür. Yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, yorgunluk, bitkinlik, halsizlik, bağırsak rahatsızlıkları, adet bozuklukları ve uyku düzensizliklerinin eşlik ettiği kronik bir hastalıktır. Anksiyete ve depresyon bulguları da hastalarda kendini gösterir.”

Fibromiyalji, Amerika’da yapılan istatistiklerde, iş gücü kaybına yol açtığı için, maliyeti en yüksek hastalıklar sıralamasında, kalp hastalıklarının ardından ikinci sırada yer alır. Kişilerde iş kalitesini düşürür, dikkat ve algılamayı azaltır. Yaşam keyfinizi etkilediği için motivasyonu ve verimliliği düşürür. Kadınlarda ve genç erişkin grupta çok sık görülür. Özellikle menopoz döneminde hastalık artış gösterebilir.”

NEDEN DAHA ÇOK KADINLARDA GÖRÜLÜR?

Hastalığın mükemmeliyetçi kadınlarda daha çok etkili olduğunun altını çizen Dr. Yavuz Furuncuoğlu konuyu şöyle özetliyor: “Kadınlarda değişen hormonal sistemlerin (adet dönemleri, menopoz) ortaya çıkardığı stres ve kaygı, baş edilmesi güç durumlara neden olur. Bu durum, hastalığın tekrarlamasında ve yerleşmesinde etkili olur. Adet dönemleri, menopoz ve hormonal dengelerdeki değişiklikler gibi fizyolojik etkenlere ek olarak, kadında spor alışkanlığının olmayışı, evde vücutlarına fazla yüklenmeleri, aşırı temizlik yapmaları ya da sık sık ev eşyalarının yerlerini değiştirmeleri gibi etkenler fibromiyaljiye zemin hazırlar. Ayrıca soğuk-sıcak farkına maruz kalmak gibi çevresel etkenler de kadınlardaki fibromiyaljinin nedenleri arasında sayılabilir.”

NEDENLERİ NELER?

Furuncuoğlu, fibromiyaljinin temel nedeninin bilinmediğini, hassas yapılı ve her şeyden çabuk etkilenen kişilik yapısındakilerde daha sık görüldüğünü belirtiyor. Hastalığın hangi sebeplerden ortaya çıkabileceğini ise şöyle sıralıyor: “Mükemmeliyetçiler, işkolikler ve uygun olmayan çevresel faktörlerin olduğu ortamlarda çalışanlar (ofiste masa başı iş yapanlar) bu hastalığa daha kolay yakalanabilme riskine sahiptir. Sürekli stresli ortamlarda çalışıp kasılan kişilerde, bir süre sonra kasılma ve gevşeme hareketi ortadan kalkar. Sürekli kasılmış adaleye bağlı oluşan ağrı da kronik ağrı sendromuna neden olur. Nemli hava, soğuk, yorgunluk ve stres, iyileşme gösteren kişide, hastalığın tekrarlamasına da yol açar.”

TEŞHİS VE TEDAVİ

Dr. Yavuz Furuncuoğlu, konuyla ilgili şu açıklamaları getiriyor: “Bir hastaya fibromiyalji teşhisi koymak için, üç ay şikâyetlerin ve belirtilerin devam etmesi gerekir. Vücudun sol ve sağ yanı, bel, ense, baş-boyun geçiş noktası, omuz başları, kürek kemiğinin iç yüzleri, bel kalça geçiş noktaları ve dizin iç kısımları gibi yerlerin ağrıya hassas olması temel şarttır. Parmak basıldığı zaman vücudun 18 hassas noktasının 11’nde ağrı olur. Hastanın şikâyetleri ve hikâyesinin yanı sıra yapılacak tetkiklerle tanı konulur. Diğer ciddi hastalıklardan ayrılması için kan (hemogram, sedimantasyon, CPK, RF, ANA, LDH) tahlilleri ve röntgen grafikleri çekmek gerekebilir. Tıbbi destek tedavisi yapılır.  Kişi fizyoterapist eşliğinde fitnes çalışmasında fayda görebilir.  Hastalardaki ruhsal dengesizlikler, günlük problemleri çözmede güçlük, tahammülsüzlük ve hüzünlü ruh halinden kurtulmak adına kullanılan antidepresanlar, hastalığın geçiş süresinde faydalı olabilir.”

FİBROMİYALJİ OLMAMAK İÇİN…

• Hava koşullarına uygun giyinin
• Havasız ortamlardan kaçının
• Hava akımları arasında kalmayın
• Sigaralı ortamlarda bulunmayın
• Stresten kaçının, stresle mücadele yollarını öğrenin
• Kendinizle barışık yaşayabilmeniz için gerekirse psikolojik destek alın
• Sağlıklı beslenin
• İş-dinlenme saatlerini uygun ayarlayın
• Çalışma ortamını düzenleyin: Ergonomik koltuk, uygun yükseklikte masa, göz hizasında bilgisayar monitörü, dirseğin-kolun düşmesini engelleyen klavye gibi...
• Kendinize uygun, gerçekten severek yapabileceğiniz ve sizi rahatlatacak hobiler edinin 
• Kendinize uygun bir spor yapın.

Fibromiyalji hastalarının % 50’sinde tükenmişlik duygusu, baş etme güçlüğü ve dayanıklılıkta azalma vardır. Bu bulgularda ailenin ve iş çevresinin tedavi sürecinde destek olması gerekir. Aile, hastanın stresini azaltması ya da daha az yorulması konusunda, işverenler ise iş saatlerinin kişiyi daha az zorlayıcı şekilde düzenlenmesi ya da uygun iş pozisyonunun ayarlanması gibi konularda destek olabilir.

Aysun ÖZPOLAT

sümeyra
Wed 26 December 2012, 02:07 pm GMT +0200


    Günümüz şartlarında çok yaygın olduğunu düşünüyorum..Olumlu düşünmeyi alışkanlık haline getirebilmek ve uygulamaya geçirmek lazım..Bir de boş vakitleri hayırlı uğraşlarla doldurmak..Rabbim hayırlı şifalar versin, tüm hastalara inşaallah..

saniyenur
Wed 26 December 2012, 10:13 pm GMT +0200
Acaba bende de mi bu hastalık var. Her gün yorgun, bitkin ve kötü hissediyorum kendimi.

hafiza aise
Wed 26 December 2012, 11:35 pm GMT +0200
Hava değişiminden de olur kardeşim. Kadınlar birde kendilerini dinlemekten bu tür hastalıklara maruz kalıyorlar. biraz aktif olup kendilerini eve kapatmasalar bir şey kalmayacak allahın izniyle...

HALACAHAN
Wed 10 February 2016, 01:17 am GMT +0200
Ne olursa olsun sagligimizi  ihmal etmemeliyiz .. ama nerdeyse en çok ihmal ettiğimiz sağlığımız..bayan olarak hassas bir yapıya sahip olduğumuz daha da dikkat etmeliyiz..

Kevšer
Wed 10 February 2016, 08:31 am GMT +0200
  Esselâmü Aleyküm Ve Rahmetüllah. Aslında gerçekten bazen sağlık konusunda ihmarkalık gösteriyoruz. Fakat hiç bir hastalık ihmarkarlığa gelmez. Çünki erken  teşhis herzaman Allah'ın izniyle hayat kurtarır. Mevlam cümlemize de sağlık sıhhat versin inşaAllah...Amin
  Paylaşım için Rabbim Razı olsun kardeşim...

rabiayldz
Wed 10 February 2016, 01:01 pm GMT +0200
Selamun aleyküm.
Allah hastalara şifa versin.Hastalıklar her geçen gün artıyor.Ama hiç doktora gitmezse hiç bir şey yapmazsa iyleşemez.Ama Allah şifa verebilir.Biz bilemeyiz sadece Allah bilir.
Allah c.c razı olsun.

Yağmur Gümüş 8-B
Wed 10 February 2016, 02:08 pm GMT +0200
Bismillah...
Bizler hayatımızda elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. Ama asla ve asla sağlımızı ihmal etmemeliyiz. Rabbim bizlere bunu nasip etsin.
Allah cc. razı olsun.

Fatma6969
Tue 16 October 2018, 06:34 pm GMT +0200
İLK DEFA OKUDUM BU HASTALIĞI. ALLAH HASTALIKLARDAN MUHAFAZA ETSİN BİZLERİ. TÜM HASTALARIMIZADA ŞİFA İHSAN EYLESİN. SAĞLIĞIMIZIN KIYMETİNİ BİLMEK VE ŞÜKRÜNÜ EDA EDENLERDEN OLABİLMEK DUASIYLA. ALLAH RAZI OLSUN.