- Mehir hakkında bilgi verir misiniz?

Adsense kodları


Mehir hakkında bilgi verir misiniz?

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
Rüveyha
Fri 20 February 2015, 01:20 am GMT +0200
Mehir hakkında bilgi verir misiniz?


Erkeğin evlenirken eşine verdiği veya vermeyi taahhüt ettiği para veya başka bir mala mehir denir. Kur’an-ı Kerim’de, evlenen erkeğin kadına mehir vermek zorunda olduğu ve bunu zorla geri almasının caiz olmadığı konusunda ayetler bulunmaktadır (Bakara, 2/237; Nisa, 4/4, 20, 24, 25; Maide, 5/5). Hanefilere göre mehir nikahın sonuçlarından biridir. Bu nedenle nikah esnasında belirlenmemiş olsa, hatta nikah esnasında verilmeyeceği şart koşulsa bile evlenen kadın mehre hak kazanır.

 Mehir nikah anında belirlenip belirlenmemesine göre ikiya ayrılır. Mehir nikah anında belirlenmişse buna mehr-i müsemma, nikah esnasında belirlenmemişse mehr-i misil denir. Evlilik sırasında mehrin belirlenmemesi veya belirlenen mehrin bir sebeple geçersiz sayılması halinde, evlenen kadın mehr-i misile hak kazanır. Mehr-i misil, evlenen kadının, akrabaları arasında her bakımdan kendi konumunda olan kadına verilen mehir demektir.

 Mehir, ödenme zamanına göre, mehr-i muaccel ve mehr-i müeccel olmak üzere ikiye ayrılır. Mehr-i muaccel, peşin olarak ödenen mehirdir. Kadın mehr-i muacceli almadan kendisini kocasına teslim etmeme hakkına sahiptir. Mehr-i müeccel ise, veresiye, yani ödenmesi sonraya bırakılan mehirdir. Bu mehrin ödenmesi için herhangi bir zaman belirlenmişse, bu tarih geldiğinde kadın mehre hak sahibi olur. Bir vakit belirlenmemişse, nikahın sona ermesiyle mehir muacceliyet kazanır ve ödenmesi gerekir. Başka bir deyişle, boşanma halinde kocanın bu mehri ödemesi gerekir; ölüm halinde de, bırakmış olduğu terikeden ödenir.

 Mehir olarak her türlü mal veya parasal değeri olan her türlü menfaat tespit edilebilir. Mehirin en az miktarı Hanefiler’e göre 10 (ilk asırda 10 dirhem yaklaşık iki koyun bedeli idi), Malikiler’e göre ise 3 dirhem gümüştür. Şafii ve Hanbeli hukukçulara göre ise mehirin bir alt sınırı yoktur, tıpkı bir üst sınırı olmadığı gibi. Mehirin üst sınırının olmadığı konusunda Hanefi ve Malikiler de diğer iki mezhep gibi düşünmektedir. Hz. Ömer kendi halifeliği döneminde evlilikleri kolaylaştırmak için mehire üst sınır getirmek istemiş, fakat bir kadının “Onlara kantarla vermiş olsanız da hiçbir şeyi geri almayın.” (Nisa, 4/20) ayetini delil getirmesi karşısında bu düşüncesinden vazgeçmiştir.

 İslam hukukunda mehirin kadını hem evliliğe ısındırmak hem de ona belli bir mali güç kazandırmak düşüncesiyle getirilmiş olduğu söylenebilir. Özellikle kocanın sahip olduğu tek taraflı irade beyanıyla boşama yetkisini kötüye kullanması durumunda kadın böyle bir mali imkana fazlasıyla ihtiyaç duyacaktır. Boşanma hakkının suiistimal edildiği bölgelerde mehir miktarının yüksek tutularak bu suiistimale belirli ölçüde engel olunması da mehirin kadına ve evlilik birliğine kazandırdığı bir başka avantaj olmaktadır.Allah(c.c) bize vesile olan hocamıza rahmet eylesin

Kaynak:
Dini Soruları Cevaplandırma Platformu


mevlüde06
Sat 5 September 2015, 02:34 pm GMT +0200
Mehir hakkında ayrıntılı bir anlatım olmuş.Allah razı olsun
Rabbim ilmimizi daim kılsın inşallah

ikranur 7d
Sat 5 September 2015, 04:21 pm GMT +0200
ve aleykumusselam ve rahmetullah ve berakatuh. ewet bende duymuştum mehiri annemden dolayı gerçekte kuranı kerimdede geçiyormuş demekki ne kadr guzel bi adapmış.. erkklerin bikere daha bayanlara deger verecegini ögrenmiş olduk.

halim
Tue 12 January 2016, 09:36 pm GMT +0200
Esselamu aleykum; İnşaallah evliliğimizi islami temeller üzerine kurar allahın rızası doğrultusunda mehrini verir her meselede Allahın rızası doğrultusunda islami amellerle yaşamak duasıyla...

Allah razı olsun

Alican 7-B
Tue 12 January 2016, 09:40 pm GMT +0200
Ben mehirin ne olduğunu bilmiyordum. Sizin sayenizde öğrenmiş oldum. Allah c.c razı olsun. Mehir erkeğin evlenirken eşine verdiği veya vermeyi taahhüt ettiği para veya başka bir mala mehir denir.

Zehra 8/C
Tue 12 January 2016, 09:45 pm GMT +0200
Erkeğin evlenirken esine verdigi veya vermeyi taahüt ettigi para veya baska bir mala mehir demir. Rabbim payalsim için RaZı olsun.

ceren
Tue 12 January 2016, 09:58 pm GMT +0200
Aleykumselam.Mehir kadin ve erkegin karsilikli anlasmasi ile olusan ve nikahin gecerliligi icin olmasi gerekli olan sarttir.Rabbim razi olsun bilgilerden kardesim...

Bilal2009
Tue 12 January 2016, 11:43 pm GMT +0200
Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah İslam hukukunda mehirin kadını hem evliliğe ısındırmak hem de ona belli bir mali güç kazandırmak düşüncesiyle getirilmiş olduğu söylenebilir. Rabbim paylaşım için razı olsun.

.

Kevšer
Wed 13 January 2016, 12:22 am GMT +0200
  Aleyna Ve Aleykümüsselăm ecmain. Mehir erkeğin evlendiğinde eşine verdiği veya vermeye taahhüt ettiği para veya başka bir maldır. Paylaşım için Rabbim Razı olsun kardeşim..