- Kurşun geçirmez jel üretildi

Adsense kodları


Kurşun geçirmez jel üretildi

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

Array
melek24
Sat 2 May 2009, 01:59 pm GMT +0200
İngiltere’de kurşun veya şarapnellere karşı özel bir jel geliştirildi. Jelin, askeri kıyafetlerde kullanımı planlanıyor.İngiltere’de geliştirilen özel bir jel, darbe geldiğinde, anında sertleşen jel, kurşunun kinetik enerjisini yarı yarıya indiriyor.
d3O adı verilen jel, kurşun darbesi geldiiğinde hemen sertleşiyor ve askerlerin, kurşun ya da şarapnel nedeniyle yaralanma riskini minimuma indiriyor. Jelin askerlerin kasklarına ya da kıyafetlerinin içine yerleştirilmesi planlanıyor.

Jelin mucidi Richard Palmer d3O’nun mekanizmasını şöyle açıkladı: “Normal şartlarda yavaş haraket ederken jeldeki moleküller birbirleri üzerinden kayıyor. Ani bir yüksek enerjili darbe karşısında isr birbirine takılıp, kenetleniyor ve katı duruma geçiyor. Böylelikle de maruz kalınan enerji jel içinde abzorbe ediliyor.”Jeli oluşturan moleküller ‘akıllı molekül’ sınıfında yer alıyor ve darbe savuşturulduktan sonra tekrar jel formuna geri dönüyor.

ROBOCOP’TAN ÖRÜMCEK ADAMA

İngiltere Savunma Bakanlığı jelin üreticisi firmasına 100 bin Sterlinlik bir ödül verdi. Eğer ingiliz Ordusu bu jeli kullanmaya başlarsa, mevcut kabarık ve hantal zırhların yerini alacak.

Richar Palmer bu durumu Robocop’tan Örümcek Adam’ geçiş olarak nitelendiriyor.

Jel şimdiden sportif ürünlerde kullanılmaya başlandı. d3O’yu bazı kayak eldivenlerinde, dizliklerde ve binicilik ekipmanlarında bulmak mümkün