- Kurbanin kesilme vakti

Adsense kodları


Kurbanin kesilme vakti

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
hafizvuslat
Wed 4 November 2009, 10:26 am GMT +0200
KURBANIN KESİLME VAKTİ
   20- Kurbanın kesilme zamanı nahr (Bayramın birinci, ikinci ve üçüncü) günleridir. Fakat birinci günde kesilmesi daha faziletlidir.


  21- Kurbanlar, bayram namazı kılınan şehir gibi yerlerde, bayram namazı kılındıktan sonra bayram namazı kılınmayan yerlerde ise bayram gününün fecrinden sonra kesilir. İlk vakti budur. Kurbanı geceleyin kesmek tenzihen mekruhtur.
  (İmam Şafiî'ye göre, kurbanlar bayramın dördüncü günü güneş batıncaya kadar kesilebilir.)


  22- Kurbanlar kıbleye karşı yatılarak "Bismillâhi ALLAHü Ekber" diye kesilir. Kurbanı, elinden geliyorsa sahibi kesmelidir, değilse uygun gördüğü bir müslümana emredip kestirmeli ve kendisi de başında bulunmalı. Şu ayet-i kerimeyi de okumalıdır:
  "Benim namazım, ibadetlerim, yaşayışım ve ölümüm alemlerin Rabbı ALLAH içindir ki, O'nun ortağı yoktur." (En'am: 162)
  Yalnız kurban sahibinin Besmelesi yeterli olmaz; kurbanı kesenin Besmele'yi getirmesi şarttır. "Bismillâhi ALLAHü Ekber" demelidir.
  Kasden Besmele terkedilirse, kurbanın eti yenmez. Kurban sahibinin eli hayvanı kesenin eli üzerinde olarak hayvanı kesecek olsalar, her ikisinin de Besmele çekmesi gerekir. Bunlardan biri Besleme'yi terk ederse, hayvanın eti yenmez.


  23- Kurban Bayramında, kesilmek üzere satın alınmış kurbanlık hayvan, nahr (kurban kesme) günlerinde kesilmemiş olsa, o hayvan mevcutsa aynını sadaka vermek gerekir. Helak olmuşsa kıymetini sadaka olarak fakirlere vermek icab eder, ertesi seneye bırakılmaz.


  24- Kurbanın vacib olmasına nahr günlerinin sonu esastır. Bunun için Kurban Bayramının üçüncü günü güneş batmadan önce zengin olan kimsenin kurban kesmesi gerekir. Daha önce fakir olması bunu etkilemez. Aksine olarak o günün güneş batışından önce fakir düşen veya ölen müslümanlardan bu kurban kesme yükümlülüğü düşer.


  25- Zilhicce'nin onuncu günü olduğuna şehadet edilip de Bayram namazları kılındıktan ve kurbanlar kesildikten sonra, günün henüz arefe günü olduğu anlaşılsa, müslümanların itaat ve ibadetlerini koruma bakımından, kılınan namaz ve kesilen kurbanlar geçerli sayılır. Çünkü böyle hatalardan kaçınmak her zaman için mümkün değildir.


  26- Zilhicce'nin onuncu günü olduğu zeval vaktinden önce gerçekleşse Bayram namazı kılınır. Ondan sonra kurbanlar kesilir. Fakat Zeval vaktinden sonra gerçekleşmiş olsa, o gün Bayram namazı kılınmaz, kurbanlar kesilebilir. Ertesi gün de, Bayram namazı kılınır.
  Hayvanı, kesim yerine yumuşak bir davranışla getirmeli ve keskin bıçak kullanılarak hayvana eziyet verilmemelidir. Fazla acı duymaması için, hareket hali sona erdikten sonra onu yüzmelidir. Kurban sahibi, kurban kesildiği gün, ilk yemeğini kurbanın ciğerinden seçmelidir, bu mendubdur.

Sosyal Öğretmeni
Tue 16 September 2014, 09:50 pm GMT +0200
Kurbanin kesilme vakti paylaşımı için çok teşekkür ederim.
Ama şunu merak ettim Kurban 4. gün kesilemez mi?
Kesilemezse bunun mahiyetleri nedir?

cerendemir
Tue 16 September 2014, 09:55 pm GMT +0200
Aleykümselam.Paylaşım için Allah razı olsun inşallah.Kurban bayramından önce bilgilerimizi tazelemiş olduk.

saniyenur
Thu 2 October 2014, 08:28 pm GMT +0200
Kurban bayramın az bir vakit kala bu konudaki bilgileri tazelemiş olduk. Rabbim razı olsun. Şimdiden kurbanlarımızı kabul buyursun.

yagmur_7-c
Thu 2 October 2014, 08:29 pm GMT +0200
Esselamu aleykum ve rahmetullah;
Kurban bayramınız kutlu olsun...Kurbana iki gün var..Kurbanı nasıl keseceğimizi bilmek,ne zaman keseceğimizi bilmek çok önemli...Rabbim kurbanı usulüne kesmeyi nasip etsin..Mevlam razı olsun..Rabbim kurbanlarımızı kabul etsin..

8c nazlı
Tue 30 December 2014, 02:17 pm GMT +0200
Kurbanla ilgili bilgi verdiğiniz için teşşekürler. Kurban bayramında bilgileri uygulamaya ve bilmeyene uygulatmaya çalışıcağım.

Mustafa Yasin
Sun 20 May 2018, 11:42 am GMT +0200
Selamun Aleyküm. Allah razı olsun paylaşımdan . Allah bütün kurbanlarımızı kabul etsin.

Sevgi.
Sun 20 May 2018, 11:56 pm GMT +0200
Aleykümüsselam kurban kesilme vakti bayramın ilk günü namazdan sonra başlar üçüncü günü ilkindi namazına kadar devam eder