- Kuranı Okumak, Anlamak ve Yaşamak

Adsense kodları


Kuranı Okumak, Anlamak ve Yaşamak

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
neslinur
Wed 19 May 2010, 01:27 am GMT +0200
KURANI OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK

 

Muhterem Müslümanlar!

Kuran-ı Kerim, Yüce Allah tarafından Peygamberimiz Hz. Muhammed (a.s.)e gönderilen son ilâhî kitaptır. Bu aziz Kitabın muhatabı bütün insanlar, gayesi de; bütün insanların, dünya ve ahiret mutluluklarını sağlamaktır. Bu gayeye ulaşabilmemiz için; Kuranı okumamız, anlamamız, emir ve yasaklarına uymamız gerekir. Nitekim Yüce Allah Kuranda; (Ey Peygamber!) Bu, bir mübarek Kitaptır ki, ayetlerini düşünsünler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdik [1] Gerçekten bu Kurân, (insanları) en doğru yola iletir ve salih ameller işleyen müminlere büyük bir mükâfat olduğunu müjdeler [2] ,İndirdiğimiz bu Kuran, mübarek bir Kitaptır. Ona uyun ve hükümlerine karşı gelmekten sakının ki, Allahın rahmetine erişesiniz. [3] buyurmuştur.
Demek ki Kuranı okumaktan maksat; onu anlamak, anlamaktan maksat da onun ahkamı ile amel etmek ve gösterdiği yoldan yürümektir. Milli şairimiz Mehmet Akif, bu konuyu dizelerinde şöyle dile getirmiştir:

Lafzı muhkem, yalnız anlaşılan, Kuranın;

Çünkü kaydında değil, hiçbirimiz mânânın;
Ya açar Nazm-ı Celilin, bakarız yaprağına;
Yâhut üfler geçeriz bir ölünün toprağına.
İnmemiştir hele Kuran, bunu hakkıyla bilin;
Ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için!

Aziz Müminler!

Bitmez-tükenmez bir ilim, hikmet ve saadet kaynağı olan Kuran; nûru ile âlemleri aydınlatan, ruhlara şifa veren, insanların güçlü bir vicdana ve sağlam bir imana sahip olmasına vesile olan, akılları ve gönülleri aydınlatan yüce bir kitaptır.

Öyle ise, hayatın manasını anlamamız, iyi bir insan olmamız, değişen ve gelişen dünyanın ağır şartlarını göğüsleyebilmemiz için, Kurana başvurmamız ve ondan öğütler almamız gerekir. Bütün benliğimizle o yüce Kitaba yönelmeli, eşsiz güzelliklerini kavramalı ve ilkelerini hem kafamıza hem de gönlümüze nakşetmeliyiz.

Değerli Müminler!

İnsanlık ne zaman Kurana yönelmiş ve onu rehber edinmişse, en ileri medeniyete sahip olmuştur. Peygamberimiz (a.s.) bu gerçeği şöyle dile getirmiştir: Şüphesiz ki Allah, Kuranla amel edenleri yükseltir, ona uymayanları düşürür ve geri bırakır.[4] Öyle iseKurana sımsıkı sarılınız, onu önder ve rehber edininiz. Çünkü Kuran, âlemlerin Rabbi Allahın mübarek bir kelâmıdır. [5]

Aziz Müslümanlar!

Kurana uymak, hayatı daha canlı yaşamak demektir. Onun için Kuranı okuyalım, iyi anlayalım ve ahkâmı ile amel edelim ki, Allahın rahmetine, dünya ve âhiret mutluluğuna erebilelim. Hutbemizi, bir âyet meâli ile bitirelim: Ey İnsanlar! Size Rabbinizden bir öğüt, gönüllerin derdine bir şifa, mminlere bir hidayet ve rahmet gelmiştir.[6]

[1] Sâd,38/29.
[2] İsra, 17/9.
[3] Enam, 6/155.
[4] Müslim, Müsafirîn,269
[5] Fethul-Kebir, c.2, s.237.
[6] Yûnus,10/57.

 

ceren
Fri 12 May 2017, 09:15 pm GMT +0200
Esselamu aleykum.Rabbim bizleri kur ani okuyan anlayan ve hayatina rehber edindiren kullardan olalim insallah...

Bilal2009
Fri 12 May 2017, 09:22 pm GMT +0200
Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri Kur an dan ayirmasin Rabbim paylasim icin razi olsun

melda 6D
Fri 12 May 2017, 09:32 pm GMT +0200
Selamün aleyküm . Rabbim kuranı yaşamayı anlamayı nasip et .

Sevgi.
Sat 13 May 2017, 07:41 pm GMT +0200
Aleyna ve aleykümüsselam sadece Kur an ı okumak yetmez O nu anlayıp hayatımıza geçirelim inşaAllah

ceren
Sun 21 January 2018, 07:41 pm GMT +0200
Aleykumselam.kur ani okuyup anlayan ve hayatına rehber edinip kurtuluşa erişen kullardan olalim inşallah. ..