- Kuranı Kerimden Öğütler 4

Adsense kodları


Kuranı Kerimden Öğütler 4

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
neslinur
Mon 17 May 2010, 12:51 am GMT +0200
KUR'AN-I KERİM'DEN ÖĞÜTLER - 4

 

Muhterem Cemaat!

Kur'an-ı Kerim, Allah'ın katından insanlara indirilmiş en son ilahi kitaptır. Alimler ona doymaz, muttekiler ondan usanmaz, onu bilen ileri gider, onun gölgesinde ömür tüketen dünya ve ahirette mutlu olur. Kur’anda en büyük ayet, Ayet'ül-Kürsî'dir. Onu okuyanın iyiliklerini yazmak üzere Allah bir melek görevlendirir. Hangi evde Ayet'ül-Kürsî okunursa şeytan otuz gün oraya giremez. O eve kırk gün sihir ve sihirbaz giremez. Peygamber Efendimiz (SAV.): "Ya Ali! Ayet'ül Kürsî'yi    çocuklarına, ailene ve komşularına öğret" buyurmuştur.

Muhterem Mü'minler!

Şimdi gelin hep beraber Bakara Süresindeki bazı ayet-i kerimelere kulak verelim. Allahu Teala buyuruyor ki:

"Ey iman edenler! Kendisinde artık alışveriş, dostluk ve kayırma bulunmayan kıyamet günü gelmeden önce, size verdiğimiz  rızıktan hayır yolunda harcayın.  Gerçekten inkar edenler elbette zalimlerdir.

Allah'dan başka tanrı yoktur. O, diridir, canlıdır. Bütün yaratıkların bizzat idaresini yürüten ve hepsini hesaba çekendir. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin hepsi O'nundur. İzni olmadan O'nun katında kim şefaat edebilir. O kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. O'na hiç bir şey saklı kalmaz. O'nun bildirdiklerinin dışında, insanlar O'nun ilminden hiç bir şeyi tam olarak bilemezler. O'nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür.

Allah  inananların  dostudur, onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. İnkar edenlere gelince, onların dostları da tağuttur  yani  şeytandır. Onları aydınlıktan alıp karanlığa götürür, işte bunlar Cehennemliklerdir. Onlar orada devamlı kalırlar

İbrahim Rabbine: Ey Rabbim; Ölüyü nasıl dirilttiğini bana göster demişti. Rabbi ona: Yoksa inanmadın mı? dedi. İbrahim; Hayır. İnandım, fakat kalbimin mutmain olması için görmek istedim, dedi. Bunun üzerine Allah:

Öyleyse dört tane kuş yakala, onları yanına al, sonra kesip parçala, her dağın başına onlardan bir parça koy, sonra da onları kendine çağır; koşarak sana gelirler. Bil ki Allah azizdir, hakimdir buyurdu.

Allah yolunda mallarını harcayanların örneği, yedi başak bitiren bir dane gibidir ki, her başakta yüz dane vardır. Allah dilediğine kat kat fazlasını verir. Allah'ın lütfü geniştir. O her şeyi bilir.

Mallarını Allah yolunda harcayıp da arkasından başa kakmayan, fakirlerin gönlünü kırmayan kimseler var ya, onların Allah katında has mükafatları vardır. Onlar için korku yoktur, üzüntüde çekmeyeceklerdir.

Güzel söz ve bağışlama, arkasından incitme gelen sadakadan daha iyidir. Allah zengindir, acelesi de yoktur.

Ey iman edenler! Allah'a ve ahiret gününe inanmadığı halde malını gösteriş için harcayan kimse gibi, başa kakmak ve incitmek suretiyle, yaptığınız hayırlarınızı boşa çıkarmayın. Böylesinin durumu, üzerinde biraz toprak bulunan düz kayaya benzer ki, sağanak bir yağmur isabet etmiş de onu çıplak pürüzsüz kaya haline getirivermiştir. Bunlar kazandıklarından hiç bir şeye sahip olamazlar. Allah, kafirleri doğru yola iletmez." (Bakara Suresi, Ayet: 254-255-257-260-261-262-263-264.)

Sevgi.
Sun 21 January 2018, 07:01 am GMT +0200
Esselâmü Aleyküm. Mevlam bizleri dünya sevgisine dalıp ahiretini unutanlardan eylemesin inşaAllah.

Bilal2009
Sun 21 January 2018, 02:57 pm GMT +0200
Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri tek hak yol olan Kur an yolundan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun