- Kur’an’da Peygamberlerin duaları

Adsense kodları


Kur’an’da Peygamberlerin duaları

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
selsebil
Sun 2 August 2009, 12:56 pm GMT +0200


Hayat rehberimiz Kur'an-ı Kerim; Âlemlerin rabbi olan Allah'a nasıl dua edeceğimizi de öğretiyor

Tarih boyunca indirilen peygamberler, rablerine nasıl dua ettiler? Onların dualarıyla, istenecek tek makamdan, nasıl isteneceğini de öğreniyoruz.

Hz. Muhammed (sav)
De ki: "Ey mülkün sahibi olan Allah'ım! Sen mülkü dilediğine verirsin. Dilediğinden de mülkü çeker alırsın. Dilediğini aziz edersin, dilediğini zelil edersin. Hayır senin elindedir. Şüphesiz sen her şeye hakkıyla gücü yetensin" (Al-i İmran Suresi, 26)

De ki: "Ey Rabbim! Şeytanların vesveselerinden sana sığınırım. Ey Rabbim! Onların benim yanımda bulunmalarından da sana sığınırım" (Müminin Suresi, 97-98)

"De ki: Rabbim! Bağışla, merhamet et. Çünkü sen merhamet edenlerin en hayırlısısın!" (Müminin Suresi, 118)

Hz. Yunus (as)
"Yunus'u da hatırla. Hani öfkelenerek (halkından ayrılıp) gitmişti de kendisini asla sıkıştırmayacağımızı sanmıştı. Derken karanlıklar içinde, "Senden başka hiçbir ilah yoktur. Seni eksikliklerden uzak tutarım. Ben gerçekten (nefsine) zulmedenlerden oldum" diye dua etti. (Enbiya Suresi, 87)

Hz. Nuh (as)
Sonunda Rabbine dua etti: "Gerçekten ben, yenik düşmüş durumdayım. Artık Sen (bu kâfir toplumdan) intikam al." (Kamer Suresi, 10)

Nuh: "Rabbim, yeryüzünde kâfirlerden yurt edinen hiç kimseyi bırakma." dedi. "Çünkü Sen onları bırakacak olursan, Senin kullarını şaşırtıp-saptırırlar ve onlar, kötülükte sınırı aşan (facirden) kâfirden başkasını doğurmazlar. Rabbim, beni, annemi, babamı, mümin olarak evime gireni, iman eden erkekleri ve iman eden kadınları bağışla. Zalimlere yıkımdan başkasını arttırma." (Nuh Suresi, 26-28)

Nuh Rabbine seslendi: Dedi ki: "Rabbim, şüphesiz benim oğlum ailemdendir ve Senin vaadin de doğrusu haktır. Sen hâkimler hâkimisin." Dedi ki: "Ey Nuh, kesinlikle o senin ailenden değildir. Çünkü o, Salih olmayan bir iş(yapmıştır). Öyleyse hakkında bilgin olmayan şeyi benden isteme. Gerçekten ben, cahillerden olmayasın diye sana öğüt veriyorum." (Hud Suresi, 45-46)

Hz. Lut (as)
(Lût) "Ey Rabbim! Şu bozguncu kavme karşı bana yardım et" dedi. (Ankebut Suresi, 30)

Hz. Eyyüp (as)

"Eyyûb'u da hatırla. Hani o Rabbine, "Şüphesiz ki ben derde uğradım, sen ise merhametlilerin en merhametlisisin" diye niyaz etmişti. Biz de onun duasını kabul edip kendisinde dert namına ne varsa gidermiştik. Tarafımızdan bir rahmet ve kullukta bulunanlar için de bir ibret olmak üzere ona ailesini ve onlarla beraber bir mislini daha vermiştik" (Enbiya Suresi, 83-84)

Hz. Yusuf (as)
"Rabbim! Gerçekten bana mülk verdin ve bana sözlerin yorumunu öğrettin. Ey gökleri ve yeri yaratan! Dünyada ve ahirette sen benim velimsin. Benim canımı müslüman olarak al ve beni iyilere kat" (Yusuf Suresi, 101)

Hz. Süleyman (as)

Süleyman, onun bu sözüne tebessüm ile gülerek dedi ki: "Ey Rabbim! Beni; bana ve ana-babama verdiğin nimetlere şükretmeye ve razı olacağın salih ameller işlemeye sevk et ve beni rahmetinle salih kullarının arasına kat!" (Neml Suresi, 19)

Rabbim, beni bağışla ve benden sonra hiç kimseye nasib olmayan bir mülkü bana armağan et. Şüphesiz Sen, karşılıksız armağan edensin. (Sad Suresi, 35)

Hz. Şuayb (as)
"Allah bizi sizin dininizden kurtardıktan sonra eğer ona dönersek mutlaka Allah'a karşı yalan uydurmuş oluruz. Rabbimiz Allah'ın dilemesi olmadıkça sizin dininize dönmemiz bizim için olacak şey değildir. Rabbimiz her şeyi ilmiyle kuşatmıştır. Biz yalnız Allah'a tevekkül ettik. Ey Rabbimiz! Bizimle kavmimiz arasında gerçekle hükmet. Çünkü sen hükmedenlerin en hayırlısısın" (A'raf Suresi, 89)

"Mûsâ; Ey Rabbim! Dileseydin onları da beni de bundan önce helak ederdin. Şimdi içimizden bir takım beyinsizlerin işledikleri günah sebebiyle bizi helak mi edeceksin? Bu sırf senin bir imtihanındır. Onunla dilediğin kimseyi saptırırsın, dilediğini de doğruya iletirsin. Sen bizim velimizsin. Artık bizi bağışla ve bize acı. Sen bağışlayanların en hayırlısısın, dedi. Bizim için bu dünyada da bir iyilik yaz, ahirette de. Çünkü biz sana varan doğru yola yöneldik" Allah şöyle dedi: "Azabım var ya, dilediğim kimseyi ona uğratırım. Rahmetim ise her şeyi kapsamıştır. Onu, bana karşı gelmekten sakınanlara, zekâtı verenlere ve ayetlerimize inananlara yazacağım" (Araf Suresi, 155-156)

Hz. Musa (as)

"Mûsâ, "Rabbim! Şüphesiz ben nefsime zulmettim. Beni affet" dedi. Allah da onu affetti. Şüphesiz o, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir. Rabbim! Bana verdiğin nimetle asla suçlulara arka çıkmayacağım" dedi. (Kasas Suresi, 16-17)

Mûsâ korku içinde etrafı gözetleyerek şehirden çıktı ve "Ey Rabbim! Beni bu zalim kavimden kurtar" dedi. (Kasas Suresi, 21)

"Mûsâ dedi ki: Rabbim! Gönlüme ferahlık ver. İşimi bana kolaylaştır. Dilimdeki tutukluğu çöz ki sözümü anlasınlar" (Taha Suresi, 25-28)

Hz. İbrahim (as)

"Hani İbrahim, İsmail ile birlikte evin (Kâbe'nin) temellerini yükseltiyor, "Ey Rabbimiz! Bizden kabul buyur! Şüphesiz sen hakkıyla işitensin, hakkıyla bilensin" diyorlardı.". (Bakara Suresi, 127)

"Rabbimiz! Bizi sana teslim olmuş kimseler kıl. Soyumuzdan da sana teslim olmuş bir ümmet kıl. Bize ibadet yerlerini ve ilkelerini göster. Tövbemizi kabul et. Çünkü sen, tövbeleri çok kabul edensin, çok merhametli olansın" (Bakara Suresi, 128)

basiret
Wed 31 March 2010, 01:27 pm GMT +0200
amin rabbim............

mevla razı olsun...

ßü$rA-7E
Tue 12 April 2011, 07:29 pm GMT +0200
amin inşallah..! hayırlı bir şekilde kabul olması dileğiylle..! paylaşandan Allah(cc) razı olsun..!
Ödevimede yardımcı oldunuz için Allah(cc) razı olur inşallah..!
::) ::) ::)

rabiayldz
Mon 15 February 2016, 07:57 pm GMT +0200
Selamun aleyküm.
Bütün dualarımız kabul olur.Allah bizleri kötü işlerden korusun. (AMİN).
Allah c.c razı olsun.

Edanur 8/D
Mon 15 February 2016, 08:00 pm GMT +0200
Aleykumusselam
Amin amin dualara. Allah c.c razi olsun Insaallah paylasimdan dolayi

ceren
Mon 15 February 2016, 08:50 pm GMT +0200
Aleykumselam.Kur anda adi gecen peygamberlere inanan onlarin dualarini kalben okuyan ve amin diyen kullardan olalim inşallah....

ikranur 7d
Mon 15 February 2016, 10:39 pm GMT +0200
selamun aleyküm.
amin ecmain. çok güzel bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık.
Allah c.c. razı olsun.

mevlüde06
Tue 16 February 2016, 06:06 am GMT +0200
amin amin amin.abbim bu duaları bizler aıdna da kabul eyler inşallh.Allah razıo lsun

Kevšer
Tue 16 February 2016, 06:10 am GMT +0200
  Aleyna Ve Aleykümüsselăm. Tüm dualar için gönülden Amiin ecmain inşâAllah. Paylaşım için Rabbim Razı olsun kardeşim..

Bilal2009
Tue 16 February 2016, 07:19 am GMT +0200
Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah.  Ne güzel dualar gerçekten.  Rabbim paylaşım için razı olsun.

Rüveyha
Sun 21 February 2016, 03:10 pm GMT +0200
Ve aleykumusselam.Âmin ecmain İnşaAllah kardeşlerim.Rabbim bu mübarek dualarla dua etmeyi bizlere nasip eylesin İnşaAllah.Rabbim razı olsun

HALACAHAN
Fri 30 September 2016, 08:02 pm GMT +0200
Allah razi olsun ..Mubarek dualara cani gonulden amin..